Serotonina – czy wiesz, jak wpływa na Twoje ciało?

Neuron - dobre samopoczucie, serotonina

Serotonina to substancja chemiczna, którą wytwarzają nasze neurony (komórki nerwowe) aby się ze sobą porozumiewać. Stanowi ona neuroprzekaźnik, który znajduje się w różnych częściach naszego ośrodkowego układu nerwowego.

Przez niektórych badaczy uważana jest za hormon szczęścia, stanowi substancję uspokajającą i wykazującą działanie antydepresyjne. Ma zatem bezpośredni związek z naszym samopoczuciem.

Wśród licznych funkcji, jakie pełni serotonina, wymienić by można chociażby fakt, że reguluje i równoważy apetyt, poprzez wzmacnianie uczucia sytości. Jest ona również odpowiedzialna za regulację cyklu snu. Nierównowaga w poziomie tej substancji w naszym organizmie może skutkować bezsennością.

Jest ona również bardzo ważna w naszym życiu seksualnym. Gdy jej poziom w naszym organizmie jest nieco podniesiony, mamy większą ochotę na seks. Z drugiej strony, jeśli poziom serotoniny jest niski, możemy mieć znacznie zmniejszony popęd płciowy.

Uśmiechnięta zabawka z kwiatkiem

Serotonina ponadto wpływa na uczucie złości, na występowanie agresji, regulację naszego nastroju, temperaturę ciała oraz na tolerancję na ból.

Serotonina to obiektywna miara naszego samopoczucia

Serotonina – w jaki sposób wpływa na nasze ciało?

Jeżeli znajduje się w odpowiednim stężeniu, serotonina wywołuje w naszym ciele uczucie przyjemności i dobrobytu. Z drugiej strony, gdy jej poziom spada, z powodu złego odżywiania się bądź przedłużających się okresów stresu, wiąże się ją z epizodami niepokoju i stanów lękowych.

Jedną z najważniejszych funkcji serotoniny jest to, że reguluje temperaturę naszego ciała. Różnica już tylko kilku stopni Celsjusza w naszej temperaturze może bowiem spowodować masywną śmierć dużych grup tkanek ciała.

Zadowolona kobieta

Ma też ważną funkcję w dbaniu o zdrowie naszych kości. Osoby, które przyjmują środki antydepresyjne (inhibitory przechwytywania serotoniny) mogą z czasem cierpieć na zmniejszenie gęstości kości.

W dzieciństwie, serotonina reguluje uwalnianie hormonów, takich jak hormony wzrostu. Zmiany w poziomie tej substancji wiążą się z zaburzeniami umysłowymi takimi jak schizofrenia czy też dziecięcy autyzm.

“Ciało ludzkie powinno być w idealnych warunkach. Jeżeli ciało niszczeje, niszczeje też gra w szachy. Nie można bowiem oddzielić od siebie ciała i umysłu”

-Bobby Fisher-

Hormon przyjemności i dobrego samopoczucia

Badania na temat subiektywnie pojętego dobrego samopoczucia wykazały pewną cenną informację na temat źródła osobistego szczęścia. Odkrycia dokonano w kwestii tego, jak osoby wykazują mniejszą lub większą tendencję do tego, by być szczęśliwymi.

Okazuje się, że gdybyśmy zrobili tort zawierający wszystkie czynniki uczestniczące w uczuciu szczęścia i podzielili go na 100 kawałków, 50 z nich odpowiadałoby uwarunkowaniom genetycznym. 

Konkretnie ujmując, odpowiedzialny za nasze szczęście jest gen transportujący serotoninę, gen 5-HTTLPR. Autor badań, Jan-Emmanuel De Neve, który wyeksponował i podkreślił znaczenie tego genu, informuje nas, iż nie można przyjmować za fakt, że tylko jeden gen decyduje o naszym szczęściu.

De Neve zaznaczył, że nie jest jeszcze dokładnie zbadane, w jaki sposób gen ten wpływa na nasz mózg. Wie już jednak i jest pewien, że odpowiedni jego poziom w naszym ciele podnosi predyspozycje do odczuwania szczęścia.

“Szczęście nie zależy od osiągnięć czy idealnej sytuacji, ale od naszego zdrowia psychicznego”

-Rafael Santandreu-

Kobieta rysuje uśmiech na ścianie

Szukasz szczęścia? Podnieś poziom serotoniny

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego uczucia szczęścia jest podniesienie poziomu serotoniny w sposób naturalny. Doskonałym sposobem jest między innymi wykonywanie relaksujących ćwiczeń. Pomoże nam to usunąć stres, dobrze spać i czuć się wypoczętym.

Ćwiczenia relaksujące polegają na odprężaniu poszczególnych części ciała poprzez napinanie i rozluźnianie mięśni. Są doskonałe zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

Serotonina w naszym ciele zwiększa się również wtedy, gdy wykonujemy coś, co lubimy i co sprawia nam przyjemność. Poprawia nam to humor. Hormon ten wyrównuje się też, gdy mamy kontakt z promieniami słonecznymi i dbamy o zdrową rutynę snu. Ma to bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.

Jeżeli chcesz się cieszyć życiem skąpanym w serotoninie, będziesz musiał zaprzestać nadużywania alkoholu, cukru oraz białej, przetworzonej mąki. Szkodliwe są również napoje energetyzujące z kofeiną oraz pewne lekarstwa.

substancja chemiczna

Należy również zaznaczyć, że czynniki genetyczne mają wpływ na poziom serotoniny w naszym organizmie. Może to wyjaśniać, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na pewne zaburzenia niż inne.

“Szczęście to kwestia wewnętrzna, dlatego nie zależy od tego, co mamy, lecz kim jesteśmy”

-Henry Van Dyke-

Odnośniki:

De Neve, J. E. (2011). “Polimorfizm funkcjonalny (5-HTTLPR) w genie transportującym serotoninę jest powiązany z subiektywnym odczuciem szczęścia: dowody pochodzą z próbek zaprezentowanych w USA na skalę krajową.” Journal of human genetics, 56(6), 456-459.

Guadarrama, L., Escobar, A., & Zhang, L. (2006). Neurochemiczne i neuroanatomiczne podstawy depresji. Rev Fac Med UNAM, 49(2), 66-72.

Minkov, M., & Bond, M. H. (2016). Składnikiem genetycznym stanowiącym uzupełnienie różnic rasowych i narodowych jest szczęście. Journal of Happiness Studies, 1-20.

Peiró, S., Cervera, P., & Bernal-Delgado, E. (2005). Inhibitory selektywnego przechwytywania serotoniny u dzieci: “wysypka”, która wskazuje na ważne niedopatrzenia w bezpieczeństwie leku. Gaceta Sanitaria, 19(5), 401-406.

Scroll to Top