Separacja - jak powiedzieć o tym fakcie naszym dzieciom?

Rozmowa z dziećmi o separacji nigdy nie jest łatwa. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jakie mogą ułatwić rozmowę z dziećmi na ten trudny temat.
Separacja - jak powiedzieć o tym fakcie naszym dzieciom?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Jak powiedział niegdyś brytyjski krytyk i pisarz Graham Greene,”W dzieciństwie każdego z nas przychodzi moment, kiedy otwierają się przed nim drzwi do przyszłości”. Takie drzwi rzeczywiście istnieją, ale czasem ktoś je przed dzieckiem otwiera zbyt wcześnie. Jednym z takich momentów jest separacja rodziców, o której niezwykle trudno jest rozmawiać z dzieckiem.

Separacja to bardzo delikatny temat, który mocno odbija się na emocjach dziecka. Jednym z najtrudniejszych elementów tego procesu jest konieczność przeprowadzenia na ten temat rozmowy z dziećmi. Kiedy jest najbardziej odpowiedni moment? Jak odpowiedzieć na pytania dziecka? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które być może pomogą Ci w odpowiedni sposób przeprowadzić z dzieckiem rozmowę na temat separacji.

“Dzieci muszą mieć dużo cierpliwości wobec dorosłych.”

– Antoine de Saint-Exupéry

Separacja – ustal szczegóły z partnerem, zanim porozmawiasz z dziećmi

Zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie z dziećmi rozmowy na temat separacji, najpierw ustal z partnerem, co dokładnie chcecie im powiedzieć. Co więcej, spróbujcie przeprowadzić tę rozmowę wspólnie, jeżeli jest to możliwe. Zastanówcie się, jakie pytania mogą Wam zadać dzieci podczas tej rozmowy i przygotujcie wcześniej odpowiedzi.

Separacja - rodzice kłócą się przy dziecku

Pamiętajcie, że choć separacja jest tematem wywołującym dużo emocji, to przy dziecku musicie zachować spokój. Jeśli jedno z was zaczyna tracić cierpliwość, lepiej jest odłożyć rozmowę na inny moment.

Bądź szczery i wiarygodny

Unikaj kłamstw. Dzieci mają tendencję do stawiania siebie w centrum wydarzeń, szczególnie jeśli są w wieku 6-7 lat. Dlatego też w przypadku trudnych sytuacji często obwiniają same siebie.

Dlatego tak ważne jest, aby wytłumaczyć im, że separacja rodziców nie jest winą dzieci i powiedzieć im jakie są przyczyny Waszych decyzji. Jeżeli dziecko tego nie usłyszy i nie będzie miało w tej kwestii jasności, z pewnością wymyśli własną historię, żeby uzupełnić luki w informacjach, jakie mu przekazujecie.

Separacja nigdy nie jest łatwa, ale ważne jest, by dziecko czuło, że może wierzyć rodzicom w to, co mówią. Tylko w ten sposób pogodzą się z faktem, że rodzice się rozchodzą. Psychologowie radzą, aby wytłumaczyć dziecku, że kiedy się poznaliście, bardzo się kochaliście i dlatego podjęliście decyzję o założeniu rodziny. Z czasem jednak Wasze drogi zaczęły się rozchodzić i w końcu postanowiliście, że nie powinniście być już razem.

“W najszczęśliwszych wspomnieniach z dzieciństwa nasi rodzice też są szczęśliwi.”

-Robert Breault-

Nie umniejszaj swojemu byłemu partnerowi

Pamiętaj, aby nie mówić do swoich dzieci źle o swoim byłym partnerze. Możecie powiedzieć dzieciom, że ostatnio dużo się kłócicie, ale nie wolno obrażać partnera ani obwiniać go za zaistniałą sytuację.

Jeżeli będziesz mówić bez szacunku o swoim partnerze, separacja będzie jeszcze trudniejsza, zarówno dla Was, jak i dla dzieci. Nie mów przy dzieciach takich rzeczy, jak “On chce, żebym odeszła” albo “Ona mnie porzuca”.

Wyjaśnij, że obydwoje zrobiliście wszystko, co w waszej mocy

Powiedzcie dzieciom, że pracowaliście nad swoja relacją i że zrobiliście wszystko, co w waszej mocy, żeby pozostać razem. Dziecko musi wiedzieć, że rodzina jest dla Was niezwykle ważna i że nie podjęliście decyzji o rozstaniu pochopnie, ale nie znaleźliście rozwiązania Waszych problemów.

Ojciec rozmawia z synem

Jeżeli dziecko będzie czuło, że nie wykorzystaliście wszystkich możliwości, będzie żyło w przekonaniu, że być może zmienicie zdanie. Dużo lepiej jest mu powiedzieć, że wszystko przemyśleliście i że separacja będzie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich.

Separacja – kilka dodatkowych rad

Jeśli zdecydujecie się na rozmowę z dziećmi o waszej separacji, pamiętajcie o tym, żeby uświadomić im, że:

  • Nie są winne tego, że ich rodzice się rozstają. Wspólne życie nie układa Wam się po prostu tak, jak tego oczekiwaliście.
  • Mogą płakać i jasno wyrażać swoje emocje. Nie muszą udawać, że wszystko jest w porządku.
  • Mają pełne prawo do wyrażania swoje opinii w kwestii Waszej relacji. Może warto zapytać dzieci, czy podejrzewały, że myślicie o rozstaniu i czy widziały, że mieliście od pewnego czasu problemy.

Co więcej, powinniście wyjaśnić dzieciom jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość. Dzieci powinny wiedzieć, czy będą miały kontakt z mamą i tatą, a jeśli tak, to jak często. W ten sposób dacie im nieco większe poczucie bezpieczeństwa, którego będą bardzo potrzebować w obliczu tak wielkiej zmian.

Upewnij się, że dzieci wszystko dobrze zrozumiały. Jeśli mają jakiekolwiek pytania, postaraj się na nie szczerze i precyzyjnie odpowiedzieć. Możesz się spodziewać różnych reakcji i powinieneś się na nie przygotować.

Dzieci czasem nie przyjmują informacji o separacji rodziców do wiadomości. Czasami okazują złość, a niekiedy nic nie mówią. Jakakolwiek by nie była ich reakcja, upewnij się, że czują, że mogą z Wami porozmawiać na temat separacji kiedy tylko będą czuły taka potrzebę.

To może Cię zainteresować ...
Rozwód najbardziej krzywdzi dzieci
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Rozwód najbardziej krzywdzi dzieci

Rodzina daje nam głębokie poczucie bezpieczeństwa, miłości i uznania. Rozwód natomiast sprawia, że pozostaje wyłącznie samotność, strach, ból i gni...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.