Separacja - jak powiedzieć o tym fakcie naszym dzieciom?

Rozmowa z dziećmi o separacji nigdy nie jest łatwa. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jakie mogą ułatwić rozmowę z dziećmi na ten trudny temat.
Separacja - jak powiedzieć o tym fakcie naszym dzieciom?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Jak powiedział niegdyś brytyjski krytyk i pisarz Graham Greene,”W dzieciństwie każdego z nas przychodzi moment, kiedy otwierają się przed nim drzwi do przyszłości”. Takie drzwi rzeczywiście istnieją, ale czasem ktoś je przed dzieckiem otwiera zbyt wcześnie. Jednym z takich momentów jest separacja rodziców, o której niezwykle trudno jest rozmawiać z dzieckiem.

Separacja to bardzo delikatny temat, który mocno odbija się na emocjach dziecka. Jednym z najtrudniejszych elementów tego procesu jest konieczność przeprowadzenia na ten temat rozmowy z dziećmi. Kiedy jest najbardziej odpowiedni moment? Jak odpowiedzieć na pytania dziecka? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które być może pomogą Ci w odpowiedni sposób przeprowadzić z dzieckiem rozmowę na temat separacji.

“Dzieci muszą mieć dużo cierpliwości wobec dorosłych.”

– Antoine de Saint-Exupéry

Separacja – ustal szczegóły z partnerem, zanim porozmawiasz z dziećmi

Zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie z dziećmi rozmowy na temat separacji, najpierw ustal z partnerem, co dokładnie chcecie im powiedzieć. Co więcej, spróbujcie przeprowadzić tę rozmowę wspólnie, jeżeli jest to możliwe. Zastanówcie się, jakie pytania mogą Wam zadać dzieci podczas tej rozmowy i przygotujcie wcześniej odpowiedzi.

Separacja - rodzice kłócą się przy dziecku

Pamiętajcie, że choć separacja jest tematem wywołującym dużo emocji, to przy dziecku musicie zachować spokój. Jeśli jedno z was zaczyna tracić cierpliwość, lepiej jest odłożyć rozmowę na inny moment.

Bądź szczery i wiarygodny

Unikaj kłamstw. Dzieci mają tendencję do stawiania siebie w centrum wydarzeń, szczególnie jeśli są w wieku 6-7 lat. Dlatego też w przypadku trudnych sytuacji często obwiniają same siebie.

Dlatego tak ważne jest, aby wytłumaczyć im, że separacja rodziców nie jest winą dzieci i powiedzieć im jakie są przyczyny Waszych decyzji. Jeżeli dziecko tego nie usłyszy i nie będzie miało w tej kwestii jasności, z pewnością wymyśli własną historię, żeby uzupełnić luki w informacjach, jakie mu przekazujecie.

Separacja nigdy nie jest łatwa, ale ważne jest, by dziecko czuło, że może wierzyć rodzicom w to, co mówią. Tylko w ten sposób pogodzą się z faktem, że rodzice się rozchodzą. Psychologowie radzą, aby wytłumaczyć dziecku, że kiedy się poznaliście, bardzo się kochaliście i dlatego podjęliście decyzję o założeniu rodziny. Z czasem jednak Wasze drogi zaczęły się rozchodzić i w końcu postanowiliście, że nie powinniście być już razem.

“W najszczęśliwszych wspomnieniach z dzieciństwa nasi rodzice też są szczęśliwi.”

-Robert Breault-

Nie umniejszaj swojemu byłemu partnerowi

Pamiętaj, aby nie mówić do swoich dzieci źle o swoim byłym partnerze. Możecie powiedzieć dzieciom, że ostatnio dużo się kłócicie, ale nie wolno obrażać partnera ani obwiniać go za zaistniałą sytuację.

Jeżeli będziesz mówić bez szacunku o swoim partnerze, separacja będzie jeszcze trudniejsza, zarówno dla Was, jak i dla dzieci. Nie mów przy dzieciach takich rzeczy, jak “On chce, żebym odeszła” albo “Ona mnie porzuca”.

Wyjaśnij, że obydwoje zrobiliście wszystko, co w waszej mocy

Powiedzcie dzieciom, że pracowaliście nad swoja relacją i że zrobiliście wszystko, co w waszej mocy, żeby pozostać razem. Dziecko musi wiedzieć, że rodzina jest dla Was niezwykle ważna i że nie podjęliście decyzji o rozstaniu pochopnie, ale nie znaleźliście rozwiązania Waszych problemów.

Ojciec rozmawia z synem

Jeżeli dziecko będzie czuło, że nie wykorzystaliście wszystkich możliwości, będzie żyło w przekonaniu, że być może zmienicie zdanie. Dużo lepiej jest mu powiedzieć, że wszystko przemyśleliście i że separacja będzie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich.

Separacja – kilka dodatkowych rad

Jeśli zdecydujecie się na rozmowę z dziećmi o waszej separacji, pamiętajcie o tym, żeby uświadomić im, że:

  • Nie są winne tego, że ich rodzice się rozstają. Wspólne życie nie układa Wam się po prostu tak, jak tego oczekiwaliście.
  • Mogą płakać i jasno wyrażać swoje emocje. Nie muszą udawać, że wszystko jest w porządku.
  • Mają pełne prawo do wyrażania swoje opinii w kwestii Waszej relacji. Może warto zapytać dzieci, czy podejrzewały, że myślicie o rozstaniu i czy widziały, że mieliście od pewnego czasu problemy.

Co więcej, powinniście wyjaśnić dzieciom jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość. Dzieci powinny wiedzieć, czy będą miały kontakt z mamą i tatą, a jeśli tak, to jak często. W ten sposób dacie im nieco większe poczucie bezpieczeństwa, którego będą bardzo potrzebować w obliczu tak wielkiej zmian.

Upewnij się, że dzieci wszystko dobrze zrozumiały. Jeśli mają jakiekolwiek pytania, postaraj się na nie szczerze i precyzyjnie odpowiedzieć. Możesz się spodziewać różnych reakcji i powinieneś się na nie przygotować.

Dzieci czasem nie przyjmują informacji o separacji rodziców do wiadomości. Czasami okazują złość, a niekiedy nic nie mówią. Jakakolwiek by nie była ich reakcja, upewnij się, że czują, że mogą z Wami porozmawiać na temat separacji kiedy tylko będą czuły taka potrzebę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.