Czy wiesz o tym, że możesz przegrać i nadal zostać zwycięzcą?
Urodziłeś się, aby zostać zwycięzcą! Urodziłeś się, aby odnieść sukces! Tego właśnie nauczyliśmy się dorastając. Odkąd byliśmy dziećmi, mówiono nam, że przegrywanie jest czymś negatywnym. Dlatego czujemy się źle gdy przegrywamy.
Łatwo jest powiązać porażkę z byciem mniej ważnym. Kiedy przegrywamy, czujemy, że czegoś nam brakuje. Nawet kojarzymy porażkę z emocjami, takimi jak smutek, wstyd lub gniew. Zawsze ma ona złe skojarzenia w naszym umyśle. Więc co jest dobre w przegrywaniu?
Jeśli zobaczymy tylko złą stronę przegranej, to oczywiście trudno będzie uzyskać z tego coś dobrego. Jednak nawet jeśli brzmi to dziwnie, słowo „przegrywanie” zawsze ma dokładnie odwrotne brzmienie: „wygrywanie”. Za każdym razem gdy przegrywasz, możesz zostać zwycięzcą w czymś innym. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
„Jeśli płaczesz ponieważ słońce zniknęło z Twojego życia, Twoje łzy powstrzymają Cię od widzenia gwiazd”.
–Rabindranath Tagore–
Yin i yang: aby zostać zwycięzcą, musisz przegrać
Prawdopodobnie bardzo często widziałeś symbol yin i yang. Ma on bardzo interesującą konotację. Teoria yin i yang jest najważniejszym elementem taoizmu. Odnosi się do dualizmu, który charakteryzuje wszystko, co istnieje we wszechświecie.
Filozofia ta stwierdza, że nic nie jest całkowicie czyste i trwałe, ponieważ wszystko istnieje jako część dualności. Na przykład możemy powiedzieć, że lato jest przeciwieństwem zimy, ale bez drugiego nie może istnieć. Czasami jest zimny dzień w lecie i ciepły dzień w zimie. Oba sezony współistnieją ze sobą.
Dzięki temu zdajemy sobie sprawę, że nic nie jest całkowicie dobre lub złe. Oznacza to, że kiedy przegrywamy, uczymy się czegoś o sobie: co musimy zmienić, aby odnieść sukces następnym razem. Dlatego też istnieje dualizm nawet w przypadku niepowodzenia.
Co dostajemy kiedy przegrywamy?
Jeśli przestaniesz zastanawiać się dlaczego nie zawsze możesz być zwycięzcą, nauczysz się czegoś bardzo cennego. Utrata prowadzi do zmiany i transformacji. Z tego punktu widzenia przegrana zmienia się w wygraną. A co z tego wyjdzie? Wiedza.
W związku z tym nie będziemy mieli podobnych sytuacji w taki sam sposób jak wcześniej. Będziemy też bardziej zręczni, jeśli chodzi o bardziej elastyczne myślenie i wprowadzanie nowych strategii, które przybliżają nas do naszego celu.
Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy przejmować się wygraną lub przegraną. Zamiast tego, nawet jeśli przegramy, powinniśmy starać się wstać i iść dalej. Spróbuj odwrócić sytuację i potraktuj to jako okazję do oceny tego co się stało, aby móc opracować inne strategie.
Ciesz się podróżą
Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy, że zabawa jest ważniejsza niż wygrana. I mimo to tego nie praktykowaliśmy. Tak więc, kiedy przegrywamy, czujemy się okropnie.
Wszyscy jesteśmy pod wpływem tego, czego dowiedzieliśmy się o przegrywaniu. Zawsze uważamy to za coś, czego nie chcemy doświadczać. Jednak najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić jest aktywna decyzja, aby zmienić nasze postrzeganie przegranej. To nie jest niemożliwe. Chodzi o odkrycie tego, czego nauczyło nas każde dobre czy złe doświadczenie.
Dlaczego musimy przegrać, aby zostać zwycięzcą?
Jeśli zgodzimy się, że przegrana jest częścią życia i że jest to do pewnego stopnia konieczne, aby wygrać w przyszłości, będziemy postrzegać przegraną w bardzo inny sposób.
Gdy to zrobisz, zaczniesz czerpać zyski ze swoich strat.
Czasami musisz przegrać, aby wygrać. Po pokonaniu uczucia gniewu, które przychodzi wraz z przegraną, Twój umysł otwiera przestrzeń do kwestionowania Twoich działań. Pozwoli Ci to zobaczyć rzeczy inaczej i mieć szerszą perspektywę.
Wyrwanie się z impulsu konieczności obrony przed wstydem i gniewem po przegranej otworzy drzwi osobistego rozwoju.
„Nie możesz wygrać, jeśli nie nauczysz się przegrywać”.
–Kareem Abdul-Jabbar–