Seks w społeczeństwie - temat tabu czy obowiązek?

Seks w społeczeństwie - temat tabu czy obowiązek?
Alejandro Sanfeliciano

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alejandro Sanfeliciano.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Seksualność jest bardzo aktualną kwestią w życiu człowieka, nie na próżno jest bezpośrednio związana z rozmnażaniem się naszego gatunku. Seks jednak nie tylko jest zachowaniem, od którego zależy reprodukcja człowieka. Stał się również aktem społecznym, w którym następuje wymiana uczuć lub przyjemności. Jedno z pytań, które się z tego wynikają, brzmi: jak postrzega się seks w społeczeństwie?

W całej historii seksualność była doświadczana na wiele różnych sposobów. Były okresy pewnego wyzwolenia seksualnego, a także inne, bardziej purytańskie epoki. Obecnie żyjemy w czasach, w których seks odgrywa dość dziwną rolę.

Pomimo wyzwolenia seksualnego w ostatnich dziesięcioleciach, w niektórych kontekstach nadal postrzegamy seksualność jako niewygodny temat.

Jednak, mimo że seks w społeczeństwie nadal przedstawia się jako temat tabu, wszędzie znajdujemy odniesienia do seksu. Od reklamy po prywatne rozmowy grupy przyjaciół wszystko krąży wokół tego tematu. Seks jest zatem jak duch, który jest i jednocześnie go nie ma w każdym miejscu.

Staje się dla wielu istotnym celem i stawia się go ponad wieloma innymi potrzebami. Czy zatem seks w społeczeństwie jest tematem tabu czy obowiązkiem? W tym artykule przeanalizujemy te dwie perspektywy w poszukiwaniu odpowiedzi.

Czy społeczeństwo postrzega seks jako tabu?

Użycie słowa „pochwa”, „penis”, „stosunek”, „prezerwatywa” itp. w niektórych sytuacjach sprawia, że wiele osób łapie się za głowę. To zabawne, że coś tak podstawowego, jak seksualność, powoduje takie reakcje.

Co więcej, tabu nie ogranicza się tylko do sytuacji „poprawnych politycznie”, można je również spotkać w wielu rodzinach, a nawet w szkołach czy instytutach. Wydaje się, że seks nie należy do tematów rodzinnych ani szkolnych.

Zawstydzona kobieta

Fakt, że seks w społeczeństwie jest postrzegany jako tabu, zwłaszcza w rodzinie lub w edukacji, ma poważne konsekwencje. Przez całe życie pełni jednak swoją rolę, zarówno na poziomie rozwoju biologicznego, jak i społecznego.

Jeśli potraktujemy seksualność jako coś niewygodnego i zignorujemy ją, doprowadzimy do luk w edukacji seksualnej. Edukacji, która potrzebuje uczciwego i otwartego dialogu.

Edukacja seksualna utrwala zdrowy sposób przeżywania seksualności na przestrzeni rozwoju życia jednostki. Należy jedynie przeanalizować przyczyny dysfunkcji seksualnych i dużej częstości ich występowania w populacji.

Większość problemów związanych z seksem ma swoje źródło w lęku związanym z relacjami seksualnymi. Wynika to w dużej mierze z wielu mitów i uprzedzeń seksualnych, które są dalekie od rzeczywistości.

Seksualność jest istotną częścią naszego życia i jeśli ma ona nas wzbogacić, dobrze byłoby, gdybyśmy nie traktowali jej jako tabu. Tak więc tylko poprzez edukację, badania i dialog możemy położyć kres otaczającym ją mitom.

Seks w społeczeństwie jako obowiązek

W przeciwieństwie do wizji seksualnego tabu odkrywamy również, że seks przenika na wskroś nasze otoczenie. Najlepszym przykładem jest reklama, w której do sprzedaży lodów lub szamponu przekonuje nas kobieta prawie doprowadzona do orgazmu.

Mamy również filmy i seriale, w których seks prezentuje się w nadmiernie dosłowny sposób lub nawet odgrywa on centralną rolę.

Ale problem nie polega na tym, że seks jest pokazywany wszędzie. Problemem jest raczej to,  że przedstawia się go w nierealny i przesadzony sposób. Poprzez reklamy, filmy, pornografię itp. seks w społeczeństwie stał się życiowym celem o wyolbrzymionym znaczeniu.

Doprowadziło to do tego, że pomimo tego, że wciąż posiada niuanse tabu, seks w społeczeństwie stał się obowiązkiem.

Można to zobaczyć przy wielu wydarzeniach łatwych do zaobserwowania praktycznie każdego dnia. Łatwo jest wyobrazić sobie wstyd i niepokój, jaki nastolatek lub młoda osoba odczuwa z powodu bycia dziewicą, lub lęk osoby, aby spełnić seksualne oczekiwania partnera.

Te przykłady pokazują nam toksyczność postrzegania seksu jako obowiązku.

Przygnębiony mężczyzna w łóżku

Tak jak tabu implikowało szkodliwą edukację seksualną, traktowanie seksu jako obowiązek przynosi ten sam skutek. Nierealne oczekiwania i presja społeczna powodują niepokój, który łatwo prowadzi do dysfunkcji seksualnych i różnego rodzaju zaburzeń.

Ważne jest, aby zmienić naszą koncepcję seksu, przestać postrzegać go jako tabu lub jako obowiązek. Seksualność to zestaw ludzkich zachowań, które mogą przynieść wiele korzyści każdemu. Nie możemy popełnić błędu, psując to niewłaściwą edukacją seksualną lub złym poglądem na seks w społeczeństwie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.