Seks i technologia: wpływ i specyfika na nasze codzienne życie i relacje

Seks i technologia: kobieta z telefonem komórkowym

Ludzka seksualność pozostała nienaruszona przez postęp technologiczny przez tysiące lat. W dzisiejszych czasach technologia zaczyna jednak skupiać na sobie uwagę, a seks i technologia są ze sobą ściśle powiązane. Wynika to z istnienia samej technologii, ale także z powodu zmiany sposobu rozumienia i doświadczania seksualności. Zagłębmy się w bardziej w ten ciekawy temat, jakim jest seks i technologia.

Seks i technologia

Postęp technologiczny dostarczył ludziom nowych przestrzeni. Niewątpliwie to one pozwoliły nam stworzyć nowe sposoby na prowadzenie życia towarzyskiego w każdej dziedzinie, w tym w tej najbardziej intymnej.

Ponieważ seksualność jest bardzo ważna, każdy element, który ją kształtuje jest również ważny. W związku z tym technologia, aplikacje mobilne, Internet i sieci społecznościowe mają ogromny wpływ na naszą seksualność.

Tinder: seks i technologia

W dzisiejszych czasach prawie wszyscy noszą ze sobą telefon komórkowy, gdziekolwiek się znajdują. Jednak dzwonimy do siebie mniej niż kiedykolwiek wcześniej. Zamiast tego wybieramy bardziej odległe formy komunikacji. Postęp technologiczny jest tak szybki, że trudno jest przestudiować i wyciągnąć wnioski na temat tego, jaki mamy stosunek do technologii.

Jednak nie ma wątpliwości, że technologia jest naprawdę wpływowa, zarówno personalnie, jak i społecznie. Chociaż czasami może się to wydawać nieprzewidywalne, musimy być na bieżąco z relacjami pomiędzy seksem i technologią.

Internet i seks

Internet jest nieskończony. Dlatego też istnieje nieskończona liczba stron internetowych z treściami seksualnymi. Internet jest preferowanym miejscem zarówno dla treści informacyjnych, jak i rekreacyjnych.

Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach nastolatki, a często nawet nieletni dzielą się treściami seksualnymi. Ta praktyka ma atrakcyjne cechy: jest bardzo wizualna i nie wymaga zbyt wiele czasu.

Zawartość dla dorosłych

Treści seksualne bardzo łatwo można znaleźć w różnych formatach. Co więcej, statystyki pokazują, że wiele osób w każdym wieku szuka treści seksualnych.

Jednak to nie jest nic nieszkodliwego. Dzieje się tak, ponieważ treści seksualne kształtują oczekiwania seksualne. Z pewnych powodów nasze mózgi nie przetwarzają informacji, które otrzymujemy jako fikcję.

Sexting

Jedną z niebezpiecznych praktyk, która jednoczy seks i technologię jest zjawisko o nazwie sexting. Najczęściej angażują się w nią młodzi ludzie i młodzież. Ta praktyka polega na wysyłaniu zdjęć lub filmów z wyraźnymi treściami seksualnymi traktowanymi jako „selfie”.

Chociaż może to być sposób na urozmaicenie życia seksualnego dorosłych, stało się to erotyczną i ryzykowną grą wśród nastolatków. Zdjęcia i materiały filmowe mogą wpaść w niepowołane ręce, co może prowadzić do niewłaściwego udostępniania treści bez zezwolenia.

Mężczyzna uśmiechający się do telefonu

Niestety, ciemna strona tej praktyki może prowadzić do child groomingu. Groomer to osoba, która stara się skrzywdzić nieletniego za pośrednictwem sieci społecznościowych. Groomer wykorzystuje technologię do ukrywania swojego wyglądu i kontaktowania się z ludźmi, którzy są na ogół znacznie młodsi niż on, po to aby uzyskać od nich materiały o wyraźne seksualnym kontekście.

„Stało się przerażająco oczywiste to, że nasza technologia przekroczyła nasze człowieczeństwo”.

Albert Einstein

Seks i technologia: kontrowersyjne połączenie

Odnosząc się do omawianego tematu, możemy powiedzieć, że seks i technologia mają kontrowersyjne połączenie. Technologia otwiera świat możliwości. Jednak wiele z tych możliwości nam szkodzi, a nie pomaga.

Co więcej, technologia zrewolucjonizowała więź emocjonalną między ludźmi. Aplikacje, które powodują relacje w których wszystkie etapy przechodzą szybko, takie jak Tinder, wydają się pasować bardzo dobrze do projektu, który jest nieco wypaczony: miłość jako obiekt konsumencki.

Technologia opracowała również urządzenia dotykowe. Urządzenia te symulują uczucie dotykania lub uczucie bycia dotykanym przez inną osobę. Jednak seks wirtualny spowodował konflikt, a nieufność i intymna komunikacja pogarsza się z dnia na dzień.

Podsumowując, moglibyśmy powiedzieć, że nie jest to sama technologia, ale raczej sposób jej wykorzystania. Technologia stosowana do seksu sama w sobie nie jest zła, ale jej użycie lub nadużycie określi w jaki sposób jest to korzystne dla każdej osoby lub pary.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bonavitta, P. (2015). El Amor en los Tiempos de Tinder. Cultura y Representaciones Sociales
  • Espinoza, J. (2015). Reconfigurando el amor: Mediación tecnológica y relaciones afectivas. Revista Question Académica
  • Villacampa, C. & Gómez, M.J. (2016). Nuevas Tecnologías y Victimización Sexual de Menores por Online Grooming. Revista Electrónica de Ciencia Penal y Criminología
Scroll to Top