Sapioseksualizm: gdy pociąga Cię inteligencja

Sapioseksualizm - serca w dwóch umysłach

Sapioseksualizm to termin stosowany wobec pociągu seksualnego do inteligencji. Termin ten pochodzi od słowa „sapiens”, co oznacza mądrość lub rozsądek.

Sapioseksualiści reagują emocjonalnie na nowe bodźce i nie zwracają zbyt wiele uwagi na to, co wydaje się powtarzalne. To ludzie z cechami, które psychologia osobowości definiuje jako otwartość na doświadczenie. Na tym właśnie między innymi polega sapioseksualizm.

Właśnie dlatego, jeśli chodzi o uwodzenie, szczególnie pociągają ich rozmowy, które otwierają ich umysł. Ta aktywacja, która najpierw jest mentalna, kończy się na innych poziomach, w tym na fizycznym, emocjonalnym i erotycznym.

Sapioseksualizm występuje niezależnie od płci. Oznacza to, że może się zdarzyć zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mówi się jednak, że sapioseksualizm jest powszechniejszy u kobiet lub częściej jest przez nie wyrażany. To dlatego, że nie są takimi wzrokowcami jak mężczyźni i potrzebują innych bodźców, aby się zakochać.

Dla sapioseksualisty wysoki poziom inteligencji jest głównym czynnikiem w grze w uwodzenie.

Sapioseksualizm - mężczyzna mówi, kobieta słucha

Sapioseksualizm – inteligencja erotyczna

Psychiatra Lister Rossel twierdzi, że mózg jest naszym głównym narządem płciowym. Mówi, że jest ważniejszy niż nasza skóra i genitalia.

Ponadto seksuolog Emma Ribas uważa, że ​​intelektualne uwodzenie wpływa na jakość relacji. Czemu? Ponieważ inteligencja budzi pożądanie, które następnie przenosi się na poziom fizyczny.

W przypadku sapioseksualistów konwersacja staje się grą erotyczną, w którą grają dwa umysły. Oba kochają niespodzianki i niespodziewane rzeczy.

Często pozostawiają miejsce na obudzenie pożądania i wiedzą, jak utrzymać je w tajemnicy. Ta ostatnia część jest określana jako inteligencja erotyczna.

Z drugiej strony sapioseksualizm, czyli pociąg do inteligencji, niesie ze sobą pewne ryzyko. Szczególnie w przypadku osób, które nie czują się pewne siebie lub mają niskie poczucie własnej wartości.

Osoby z niską samooceną mogą wykształcić relacje zależne, ponieważ nie doceniają siebie. Innymi słowy, podziwiają ludzi, których uważają za inteligentnych, ponieważ nie postrzegają siebie samych jako inteligentnych.

Nasze narządy płciowe są bardzo zależne od naszego mózgu.

Znaleźć miłość w sobie

Media społecznościowe uwidaczniają koncepcje, które istniały od dawna, nadając im nowe nazwy. Według socjologa Francesca Núñeza szukanie etykiet do definiowania relacji nie jest niczym nowym. W rzeczywistości jest to ludzka potrzeba zachowania stereotypów i uprzedzeń, które pozwalają lepiej orientować się w życiu społecznym.

Sapioseksualizm stał się modnym słowem na opisanie okoliczności, które zawsze istniały. Mowa przecież o pociągu seksualnym do inteligencji innej osoby.

Chociaż pojęcie to jest nowe, relacja między inteligencją a umysłem jako czynnik przyciągający w relacjach międzyludzkich sięga daleko wstecz. Wzmianki o niej można znaleźć już w dziełach filozofa Platona z roku 380 p.n.e.

Sapioseksualizm - rozmowa dwojga ludzi pośród serc

Sapioseksualizm to zgoda na to, by uwiodły nas słowa. Najlepsza jest dobra jakościowa rozmowa i dialog, który pobudza i jest głęboki. Ludzie, którzy czują pociąg do inteligencji potrafią dostrzec piękno w wewnętrznym świecie drugiej osoby.

Nie oznacza to jednak, że osoba sapioseksualna nie bierze pod uwagę innych czynników, takich jak czyjś wygląd czy osobowość.

Sapioseksualiści mogą również nieświadomie kojarzyć intelekt osoby z bezpieczniejszą i stabilniejszą relacją. W pewien sposób łączą inteligencję z podejmowaniem dobrych decyzji i poczuciem bezpieczeństwa w związku.

Sapioseksualizm to jeszcze jeden aspekt, który warto uwzględnić obok pozostałych kryteriów mających znaczenie dla wyboru tej właściwej osoby.

Szczególnie jeśli planujemy spędzać czas z daną osobą, najlepiej będzie, gdy będzie ona w stanie prowadzić z nami interesujące rozmowy. W takim przypadku byłoby idealnie, gdyby potrafiła zachować aurę tajemniczości i pożądania.

„Miłość jest jak skala ocen, która zaczyna się od piękna ciała. Następnie są pomysły oraz ludzie, którzy wykazują szczególnie wysoką inteligencję”.
-Platon-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top