Russian Doll to jeden z najnowszych seriali Netflixa, w którym występuje Natasha Lyonne. Był to również jej debiut jako twórcy, wraz z Amy Poehler i Leslye Headland. Serial porusza się między satyrą, komedią i czarnym humorem, ale omawia też znacznie głębsze kwestie. Może on dostarczyć Ci nieco nieco specyficznych i mylących doznań.
Jego krótkie odcinki zachowują stały rytm i funkcjonują w formie pętli, przykuwając uwagę widza. Po obejrzeniu pierwszego odcinka możesz nie wiedzieć, czy kontynuować, czy nie. Nie masz pewności, czy cały czas będzie to pętla, czy w pewnym momencie fabuła zmieni się radykalnie. I to jest właśnie to, co trzyma Cię przyklejonym do ekranu: niepewność.
Nadia to młoda kobieta z Nowego Jorku, która właśnie skończyła 36 lat. Jest programistką, pracuje w świecie gier wideo i ma problemy z nałogami. Poznajemy ją na przyjęciu urodzinowym, ale nie mamy okazji dokładniej zgłębić się w jej postać, ponieważ Nadia umiera nagle tej samej nocy. Jej historia na tym się jednak nie kończy. Kobieta pojawia się ponownie i wraca do życia, dokładnie do punktu, w którym wszystko się zaczęło: jej przyjęcia urodzinowego.
Czy czeka nas oglądanie niekończącej się pętli, w której Nadia umiera i wraca do życia? Tak i nie, ponieważ Nadia ma świadomość tego, że umarła i czeka ją kilka równoległych zakończeń.
Mimo swojej struktury, serial ujawnia pewne informacje i zanurza nas w różnych przygodach, które nieustannie bawią się naszymi umysłami, zmuszając nas do kwestionowania tego, co widzimy. Russian Doll to ciekawa przygoda, która bawi się życiem i śmiercią, pokazana w stylu nieskończonej i pełnej humoru imprezy.
[umieścić]https://youtu.be/YHcKoAMGGvY[/umieścić]
Russian Doll: charakterystyka społeczeństwa
Choć promocja serialu nie była bardzo intensywna, zdobył on już uznanie widzów. Na stronie internetowej Rotten Tomatoes, która kompiluje niektóre z najważniejszych recenzji, Russian Doll jest już bliska 100% aprobaty, co jest bardzo wysokim wynikiem.
Russian Doll podejmuje sporo ryzyka. Zaczyna się od zjawisk nadprzyrodzonych, za pomocą których maluje rzeczywistość. Fabuła rozgrywa się w Nowym Jorku, symbolicznym mieście, które służy jako tło dla wielu seriali i filmów.
Model miejski mieszkańców, kosmopolityczny, z opóźnioną energią młodości i siłą nabywczą, wydaje się idealnie pasować do tego miasta. Aby mieszkać w takim mieście, potrzebujesz czegoś więcej niż stabilnej pracy.
Dzisiejszy styl życia bohemy nie ogranicza się już do tanich mieszkań, w których mieszkają artyści wszelkiego rodzaju. Teraz kreatywność dotarła do innych miejsc, takich jak Internet czy świat gier wideo, a propowane nam ekscentryczne rozwiązania w pewien sposób odpowiadają na konsumpcję. Może to być jednak dość sprzeczne, ponieważ to, co widzimy w serialu, odpowiada temu nowemu modelowi życia.
W przeciwieństwie do innych seriali, takich jak Seks w wielkim mieście, które idealizowały życie nowoczesnych, niezależnych kobiet, kobiety z Russian Doll odchodzą od konwencjonalności.
Życie na granicy nihilizmu
Nadia jest charyzmatyczna, kompulsywnie pali papierosy, zażywa narkotyki, kiedy tylko może i rzadko chodzi do pracy. Jednak stać ją na mieszkanie, w którym mieszka sama i nie ma żadnych problemów finansowych.
Jej przyjaciele również żyją z dala od konwencji, ich codzienność toczy się między orgiami, imprezami i różnymi innymi ekscentrycznymi zajęciami. Pomimo tego, że są dorośli, wiele ich postaw odzwierciedla pewną dziecinność.
To styl życia na granicy nihilizmu, w mieście aż zbytnio szalonym i zamieszkanym przez ludzi, którzy tak jak Nadia czerpią przyjemność z życiowych przygód.
Fakt, że postacie palą, to coś, czego na pierwszy rzut oka możesz nie być szczególnie świadomy. Może się to wydawać prostym narzędziem, pasującym do tej wizji życia, ale w rzeczywistości to całkowicie przełomowy element serialu. W dzisiejszych czasach praktycznie nie ma amerykańskich produkcji, w której tytoń odgrywa istotną rolę. Bardzo niewiele seriali od razu pokazuje daną postać, jako czynnego palacza.
Pętla między życiem a śmiercią, nałogami i postawą bohaterów tworzy bardzo aktualny obraz społeczeństwa i wzmacnia ideę nihilizmu.
Bohaterowie uważają, że nic nie ma większego znaczenia. Wszyscy umrzemy, a konsekwencje naszych działań nie powinny nas niepokoić. Z tego powodu bohaterowie przyjmują pewien hedonistyczny stosunek do życia. Jeśli jutro nie ma znaczenia, to dlaczego nie zapalić, odurzyć się i dać upust przyjemności ?
Prawdziwa Nadia
Jednak te idee i ten sposób życia zaczynają się powoli rozpadać. Nadia zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej działania i decyzje mogą mieć reperkusje w przyszłości.
Ta pętla wykracza poza życie i śmierć i kończy się budowaniem różnorodnych rzeczywistości lub możliwości, które wynikają z działań Nadii. Jeśli umrze i wróci do punktu wyjścia, to z pewnością jest coś, czego nie robi dobrze.
Nadia, w zabawny sposób, będzie musiała pokonać całą serię śmiertelnych pułapek, od schodów, przez samochody, po wyciek gazu, aby jak najdłużej przeżyć i móc rozwiązać wszystkie swoje problemy. To, co wydawało się żartem ze strony losu, nabiera sensu. Zaczynamy odkrywać nowe strony Nadii, by wreszcie zdać sobie sprawę, że nie jest sama w tej osobliwej przygodzie.
Jej kolejne „przebudzenia” bardzo przypominają film Dzień świstaka i pomagają widzowi zagłębić się w osobowość Nadii.
Postać Nadii jest w pewnym sensie podobna do aktorki, która ją gra, charyzmatycznej Natashy Lyonne. Lyonne miała poważne problemy z uzależnieniem i, podobnie jak Nadia, kilkakrotnie znalazła się na skraju śmierci.
Pętle służą do budowania lub odkrywania różnych warstw, które składają się na osobowość głównej bohaterki. Szereg wewnętrznych konfliktów, głosy z przeszłości i wspomnienia wywarły wpływ na Nadię, którą widzimy na ekranie.
Nadia: rosyjska lalka
Pod zewnętrznym obrazem ekscentryczności, uzależnień i specyficznego słownictwa kryje się o wiele więcej. Nadia jest niestabilna i, jak wyjaśnia tytuł serialu, przypomina raczej rosyjską lalkę (ang. Russian Doll). Jej nazwisko Vulvokov nawiązuje do rosyjskich korzeni, a idea lalki kojarzy się z matrioszką.
Lalki Matrioszki, zwane również babuszkami, to słynne zestawy drewnianych lalek o coraz mniejszych rozmiarach, które umieszcza się jedna w drugiej. Ich mniejsze wersje są mniej szczegółowe i są ukryte w największej lalce.
Nadia, podobnie jak matrioszka, jest nie tylko tym, co widzimy. Istnieje również wiele „małych Nadii” i różnych głosów z jej przeszłości. Wszystkie jej wersje są ze sobą w konflikcie i nie potrafią się porozumieć, co uniemożliwia stworzenie Nadii będącej w harmonii ze sobą. Każde z jej „przebudzeń” daje nam wskazówki dotyczące prawdziwej Nadii. Musi ona poradzić sobie ze swoją przeszłością i znaleźć tę harmonię.
Krótko mówiąc, Russian Doll to niesamowicie zabawny serial, który przechodzi od tragizmu do komiksu w ciągu kilku sekund. Śmieje się ze wszystkiego, kpi z pozorów oraz podróżuje w głąb i złożoność ludzkiej duszy.