Rozwijanie pewności siebie – kilka skutecznych sposobów

Zadowolona kobieta - oszukać mózg, rozwijanie pewności siebie

Rozwijanie pewności siebie nie jest niczym oczywistym. Nie jest to cecha, z którą się rodzimy. Pewność siebie można by raczej opisać jako stan umysłu, który wymaga stałego wysiłku, który pozwoliłby go utrzymywać. Zwłaszcza w sytuacjach, w których musimy zmierzyć się z nieprzewidzianymi okolicznościami i problemami.

Kluczem do opanowania tej cennej umiejętności jest rozwijanie pewności siebie. Musi być ona wyuczona, wytrenowana i opanowana dokładnie tak, jak w przypadku innych cennych talentów. Choć rozwijanie pewności siebie wiąże się ze znacznym wysiłkiem, to zdecydowanie warto się go podjąć.

Co więc możesz zrobić, żeby rozwijanie pewności siebie weszło Ci w nawyk? Oto kilka praktyk, które warto wziąć pod uwagę i realizować je w celu osiągnięcia opisywanego celu. Stosowanie ich w praktyce pomoże Ci też łatwiej stawiać czoła różnym problemom, a także poprawi Twoje zdrowie emocjonalne.

Rozwijanie pewności siebie polega na uczeniu się i trenowaniu tej umiejętności. Nie jest to umiejętność statyczna, która raz nabyta pozostaje, ale raczej taka, która wymaga stałej praktyki i rozwoju.

1. Wejdź w rolę – rozwijanie pewności siebie

Język niewerbalny wyrażany przez Twoje ciało z łatwością wskaże, czy jesteś osobą pewną siebie, czy raczej taką, która nie wierzy w to, co mówi, której brakuje poczucia pewności siebie. Pokaż się więc jako osoba, która jest gotowa sprawować kontrolę nad sytuacją. Jeśli pokażesz poczucie bezpieczeństwa i uwierzysz, że jesteś tym, o czyje stanowisko się ubiegasz, nie tylko poczujesz się pewniej, ale zauważą to również inni.

Lider rozmawia z grupą - Rozwijanie pewności siebie

Wiele badań dowodzi, że naśladowanie ruchów osoby pewnej siebie dodaje poczucia bezpieczeństwa również tej osobie, która tylko ją naśladuje. Staraj się więc utrzymywać głowę wysoko, siadaj wyprostowany, ramiona odciągnij nieco do tyłu. Kiedy rozmawiasz z drugą osobą, patrz jej prosto w twarz. Silnie uściśnij dłoń na przywitanie i zawsze utrzymuj kontakt wzrokowy, gdy ktoś do Ciebie mówi.

2. Ubranie pozwalające na komfort i poczucie bezpieczeństwa

Rozwijanie pewności siebie ma ścisły związek z tym w jaki sposób się ubieramy. Odpowiednio dobrany strój pozwala czuć się godnie i komfortowo. Wybierając ubrania, ozdoby i akcesoria zdecyduj się na te, które odzwierciedlają Twoją osobowość i pokazują kim jesteś. To sprawi, że poczujesz się atrakcyjnie i doda Ci poczucia bezpieczeństwa.

Pokaż się innym zgodnie z rolą jaką chcesz odgrywać. Aby osiągnąć sukces ubieraj się jak człowiek sukcesu. Nie obawiaj się użycia zegarka, który nieco bardziej rzuca się w oczy, luksusowego krawata czy niecodziennej biżuterii. Mogą one sprawić, że szybciej nawiążesz kontakt z innymi.

3. Mów z przekonaniem

Gdy następnym razem będziesz miał okazję posłuchać swojego ulubionego mówcy, zwróć uwagę przede wszystkim na to w jaki sposób rozwija temat. Wielcy mówcy są pewni siebie, mówią pewnym, zdecydowanym i nie załamującym się tonem głosu. Nie stosuj przerywników w rodzaju “yy” czy “hmm”, które osłabiają przekaz. Zamiast tego naucz się umiejętnie posługiwać pauzami, co pomoże Ci podkreślać najważniejsze myśli Twojego przekazu.

Mów w sposób asertywny, ale nie agresywny. Dzięki temu Twoi słuchacze szybko zdadzą sobie sprawę z Twojego poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Poza tym unikaj nerwowego tonu i śmiechu kamuflującego stres.

4. Bądź pozytywny

Innym sposobem na rozwijanie pewności siebie jest podejmowanie starań, by widzieć życie w pozytywnych barwach. Zwracaj uwagę na to, co pozytywne i unikaj krytykowania oraz negatywnych komentarzy. Uśmiechaj się i otaczaj pozytywnymi ludźmi. Dzięki temu nie tylko Ty sam poczujesz się lepiej, ale również osoby przebywające w Twoim otoczeniu będą do Ciebie lgnęły. 

Uśmiech

Utrzymywanie pozytywnego nastawienie może być łatwiejsze dzięki prowadzeniu pamiętnika, w którym będziesz notować pozytywne rzeczy, które Cię spotkały. Warto prowadzić taki pamiętnik wdzięczności. Dzięki skupianiu się na tym, co dobre ułatwisz sobie nie tylko rozwijanie pewności siebie, ale również spokoju wewnętrznego.

5. Przechodź do działania

Rozwijanie pewności siebie nie może się jednak ograniczyć do wybierania odpowiedniego stroju i propagowania pozytywnego nastawienia. Pewność siebie przejawia się przede wszystkim w zdecydowanym działaniu. Podejdź do nieznajomego na firmowej imprezie albo podejmij się projektu, na który normalnie byś się nie zdecydował. Ćwicz pewność siebie, a przylgnie do Ciebie niczym własna skóra.

Brak zdecydowanego działania prowadzi do powstawania wątpliwości i pogłębiania się strachu. Przechodzenie do akcji natomiast stanowi podstawę zaufania do samego siebie, a także rodzi odwagę. Możesz wykonać praktyczne ćwiczenie polegające na tym, że zapiszesz na kartce swoje mocne i słabe strony. Choć większość ludzi podpowie pracę nad poprawą słabych stron, skup się raczej na wykorzystaniu swoich atutów.

Jeśli podkreślisz to, co masz w sobie dobrego, pewność siebie pojawi się automatycznie. Pamiętaj też, że niezależnie od tego jakie kroki podejmiesz, zawsze znajdzie się ktoś, komu się to nie spodoba. Wytycz więc jasno sprecyzowane cele i zmierzaj do nich nie zważając na to, co myślą inni.

Scroll to Top