Czy masz czasami wrażenie, że rozmowa z nieznajomym przychodzi Ci łatwiej niż inne rozmowy? Wieki temu Lucjusz Annaeus Seneca powiedział, że „Jedną z najpiękniejszych cech prawdziwej przyjaźni jest zrozumienie i bycie zrozumianym”.
Ale co się dzieje, gdy czujesz, że Twoi przyjaciele lub bliscy Cię nie rozumieją? Być może rozmowa z nieznajomym jest dla Ciebie sposobem na nadrobienie tej brakującej cechy w Twoich relacjach z innymi. Ale czy to normalne, że łatwiej Ci rozmawiać z nieznajomymi niż z osobami, które znasz? Jakie są przyczyny tego dziwnego zjawiska?
Takie zachowanie można uznać za normalne lub przynajmniej naturalne. W szczególności niektórym typom ludzi trudno jest odnosić się do ludzi, których znają. Jest im trudno to zrobić, ponieważ brakuje im pewności siebie. Powodem ich niepewności jest obawa, że inni ludzie będą mieli o nich negatywne opinie.
Dlaczego rozmowa z nieznajomym jest łatwiejsza?
Rozmowa z nieznajomymi może nie być dla Ciebie zbyt trudna. Mamy również na myśli nawiązywanie wszelkiego rodzaju relacji lub interakcji z inną osobą. Może to być na przykład rozmowa z kimś w szatni na siłowni lub rozmowa w pracy.
Jednak być może, gdy jest z Tobą Twój przyjaciel, członek rodziny lub ktokolwiek inny, kogo znasz, możesz czuć nieśmiałość. Innymi słowy, czujesz się nieswojo. Boisz się tego, co mogą o Tobie pomyśleć i nie chcesz, aby wyrobili sobie złą opinię.
Ponadto nie chcesz, aby odkryli Twoje wady lub niedociągnięcia. Tak naprawdę jest to związane z negatywnym obrazem, jaki masz na swój temat. W pewnym sensie tak naprawdę wstydzisz się swojej sylwetki, swoich umiejętności społecznych lub innych cech.
Chodzi o to, że kiedy rozmawiasz z nieznajomymi, tematy, które omawiasz, są zwykle nieistotne lub powszechne. W każdym razie wygląda to tak, jakbyś podążał za wyimaginowanym scenariuszem, który już zapamiętałeś i który Ci odpowiada.
Dodatkowo możesz nawet zagrać inną postać, osobę, którą chcesz być, zamiast tego, kim naprawdę jesteś. Jest to możliwe, ponieważ interakcja prawdopodobnie będzie krótka i możliwe, że już nigdy więcej się nie odbędzie z tą osobą.
Nawet psychologowie uważają, że interakcja z nieznajomymi jest korzystna. Według badań dr Elizabeth Dunn, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, rozmowa z nieznajomymi sprawia, że ludzie czują się weselej, zachowują się przyjemniej i uważają, że należą do danej społeczności.
Dlaczego jesteś otwarty na rozmowę z nieznajomymi?
Przyczyną takiego zachowania jest banalność rozmowy. Jeśli pracujesz bezpośrednio z klientami, możesz nie mieć problemu z byciem przyjemnym w stosunku do osób, których nie znasz. Co najwyżej wiesz, że będziesz rozmawiać o pogodzie lub o tym, jak się czujesz i prawdopodobnie już ich nie zobaczysz.
Jednak gdy rozmowa stanie się bardziej intymna, być może będziesz musiał pokazać drugiej osobie swoje prawdziwe JA. I tu pojawia się Twój strach przed osądem. Twoja nieśmiałość powstrzymuje Cię przed pokazaniem, kim naprawdę jesteś.
Zatem to, co myślą o Tobie nieznajomi, nie martwi Cię. Martwisz się tylko opiniami osób, z którymi jesteś blisko i które znasz.
Najwyraźniej im bardziej jesteś z kimś zażyły, tym bardziej osoba ta skupi się na Twoich pozytywnych cechach. Ale z drugiej strony zobaczy też negatywy. A może to, co myśli o Tobie ta osoba, będzie dla Ciebie zbyt trudne do zaakceptowania?
Co powinieneś zrobić, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji?
Psycholog kliniczny Encarni Muñoz sugeruje kilka sztuczek, które możesz zastosować w praktyce, rozmawiając ze znajomymi:
- Kiedy rozmawiasz z osobą, którą znasz, zastanów się, czego się boisz i co myślisz, że się wydarzy. Następnie pamiętaj, że prawdopodobnie nie będzie tak źle, jak myślisz.
- Uświadom sobie, że nie możesz do końca życia chować się za maską. Czy Ci się to podoba, czy nie, nie możesz zadowolić wszystkich. Ludzie czasami Cię odrzucą i po prostu musisz nauczyć się z tym żyć.
- Może Twoje sekrety nie są takie przerażające. Czy naprawdę sądzisz, że zrobiłeś coś nie tak?
- Być może boisz się, że zostaniesz zraniony. Ale nawet jeśli zamkniesz się w zbroi, z dala od świata zewnętrznego, wyrządzisz sobie krzywdę. Będzie tak dlatego, że nie będziesz w stanie nikomu zaufać i nie rozwiniesz swoich umiejętności społecznych, niezbędnych do życia w grupie.
- Nie powinieneś bać się pokazać, kim naprawdę jesteś. Chociaż masz wady i słabości, masz także mocne strony i zalety. Popracuj nad swoimi wadami, jeśli ich nie lubisz, zamiast ukrywać je przed osobami, które Ci ufają. Pamiętaj, że oni także nie są idealni.
„Największym darem życia jest przyjaźń – i ją otrzymałem.”
– Hubert H. Humphrey –
To stosunkowo normalne, że czujesz się swobodnie podczas rozmowy z nieznajomym i czujesz się nieswojo, gdy rozmawiasz z bliskimi Ci osobami. Pamiętaj, że nie musi tak jednak być. Najlepiej byłoby, gdybyś czuł się komfortowo z osobami, które znasz.
Jeśli masz ten problem, staraj się unikać robienia wielkich wydarzeń ze swoich interakcji, aby nie tworzyć napięcia i niepokoju, które im towarzyszą. Pozwoli Ci to zachować spokój z samym sobą.