Rok 1984 – jedno z najbardziej znanych dzieł Orwella

george orwell autor powieści rok 1984

Rok 1984, wraz z Folwarkiem Zwierzęcym, są najbardziej znanymi dziełami George’a Orwella. Ten pisarz przedstawia nam literaturę polityczną zawierającą bardzo interesujące niuanse psychologiczne.

Orwell słynie z ideologii demokratyczno socjalistycznej (nie mylić się z socjaldemokracją) i antytotalitaryzmu. W rzeczywistości Orwell podróżował do Hiszpanii, by walczyć z faszyzmem w milicji POUM podczas wojny domowej. Dzieli się tą historią w swojej książce “W hołdzie Katalonii”.

Rok 1984 to dystopijne dzieło oparte na idei totalitarnego rządu. Ten rząd w miejscu o nazwie Oceania stworzył społeczeństwo oparte na całkowitej kontroli rządu nad wszelkimi informacjami.

Kluczowa przesłanka brzmi: “Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość. Kto kontroluje przeszłość, będzie kontrolował przyszłość”. Dzisiaj wielu uważa powieść za wspaniałe dzieło do refleksji nad naszym obecnym społeczeństwem. Pyta nas, w jakim stopniu staliśmy się społeczeństwem Orwellowskim.

W całej powieści Orwell prezentuje szereg interesujących pojęć z perspektywy psychologicznej a w tym artykule zamierzamy głębiej przeanalizować niektóre z tych pojęć. W szczególności omówimy:

  • dwójmyślenie
  • nowy język
  • społeczeństwo oparte na kontroli informacji

lego w rzędach jako przykład powieści rok 1984

Dwójmyślenie w powieści Rok 1984

Po pierwsze, jednym z głównych sposobów, w jaki rząd utrzymuje kontrolę nad ludnością, jest koncepcja dwójmyślenia. Dwójmyślenie jest mocą utrzymania dwóch sprzecznych opinii w tym samym czasie. Są to dwie przeciwstawne wierzenia, które znajdują się w tym samym czasie trzymane przez tę samą osobę.

W Oceanii ludność kształci się w dwójmyśleniu, aby wiedzieć, jak akceptować sprzeczności i zrozumieć ich praktyczne życie. W kontrolowanym społeczeństwie w powieści Rok 1984 znaki totalitarnego rządu nie są ukryte. Totalitaryzm jest nauczany, a ludzie zarówno akceptują totalitaryzm, jak i zaprzeczają mu w tym samym czasie. Znajduje to odzwierciedlenie w trzech hasłach rządowych:

Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja jest siłą.

Ostatecznym celem dwójmyślenia jest skłonienie populacji do myślenia w ten sposób automatycznie. Rząd chce, aby jego ludzie przywykli do trzymania w głowie dwóch sprzecznych myśli, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że są sprzeczne. Czy dzieje się to w prawdziwym życiu? Czy istnieje jakiś sylogizm między dwójmyśleniem a naszym sposobem myślenia? To tutaj bierze się pod uwagę psychologiczne zainteresowanie dwójmyśleniem.

Dwójmyślenie w naszym społeczeństwie

Wiele badań wykazało, że nasz mózg wspiera sprzeczne idee. Idea ta obraca się wokół teorii dysonansu poznawczego Festingera. Jego teoria mówi, że możemy mieć dysonansowe pomysły. Jednak Festinger stwierdza, że w naszych mózgach istnieją mechanizmy, które pozwalają zignorować lub rozwiązać ten dysonans. Dwójmyślenie byłoby sposobem na zracjonalizowanie dysonansu i możliwość współistnienia z nimi.

W rzeczywistości używamy dwójmyślenia bardziej niż możemy to sobie wyobrazić. Rządy wykorzystują to i do pewnego stopnia stosują podwójne myślenie. Wyraźnym przykładem jest nasza niechęć do ataków terrorystycznych.

Jednak jednocześnie wiele krajów prowadzi akty o tym samym charakterze, a nawet sprzedaje broń tym grupom terrorystycznym. Musimy zachować szczególną ostrożność. Racjonalizacja sprzeczności jest procesem automatycznym i możemy przeprowadzić ten proces nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Nowy język powieści Rok 1984

Kolejnym kluczowym aspektem kontroli rządu w powieści 1984 jest kontrola myśli. Aby osiągnąć kontrolę myśli, rząd stara się zmienić język, aby myśl stała się praktyczna, a nie użyteczna do rozumowania.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że ludzie myślą nadmiernie, złamałoby to dwójmyśl i to doprowadziłoby do zniszczenia rządu. Jeśli będziemy postępować zgodnie z hipotezą Sapira-Whorfa, Orwell proponuje, że zmieniając język, możemy zmienić ludzki umysł.

Aby osiągnąć kontrolę myśli, rząd Oceanii redukuje język do najprostszej formy i zamienia go w język całkowicie pragmatyczny. W ten sposób synonimy i antonimy tracą znaczenie. Nie jest już interesujące przekazywanie niuansów słów, które prowadzą do osądów i interpretacji. Antonimy generują konflikt, a konflikt ustępuje miejsca rozsądkowi.

Przykładem tego może być usunięcie światowej “wojny” ze słownika i mówienie tylko w kategoriach więcej pokoju lub mniej pokoju.

labirynt umysłu

Lekcja, jaką możemy wyciągnąć z tego nowego języka, jest taka, że ​​język może być niebezpieczny w naszym życiu. Język może zmienić naszą percepcję i nasze myślenie. W związku z tym przemowa polityczna może wydawać się bardzo różna w zależności od słów użytych do jego opisania.

Kiedy polityk próbuje umieścić słowa takie jak “demokracja”, “konstytucjonalny” i “pokój” umieszczony na słowach takich jak “atak” lub “wojna”, starają się uzyskać współczucie od swoich obywateli. Z tego powodu ważne jest, aby poznać powody, dla których ludzie używają konkretnego języka.

Rok 1984: Społeczeństwo oparte na kontroli informacji

Wreszcie, w powieści Rok 1984 “Big Brother” zawsze obserwuje i kontroluje wszystko. “Big Brother” obserwuje wszędzie obywateli, także we własnych domach. Nawet w rodzinach dzieci są kształcone, aby obserwować swoich rodziców i potępiać ich, jeśli popełnią przestępstwo. Kluczowym aspektem kontroli jest manipulowanie informacjami.

W przypadku Oceanii rząd może przepisać przeszłość, aby utrzymać stabilność rządu. W powieści Ministerstwo Prawdy poświęca się zmianie wszystkich pism, gazet i książek na korzyść “Wielkiego Brata”. Gdyby “Big Brother” powiedział, że racje z czekolady pójdą w górę, a obecnie jest ich mniej niż wcześniej, “Big Brother” zmieni dane z przeszłości, aby wyglądało na to, że racje czekolady rzeczywiście wzrosły.

Nie jesteśmy odporni na manipulację i kontrolę informacji. Środki masowego przekazu, w tym telewizja, radio i gazety, zwykle mają za sobą partie i rządy, które zmieniają informacje, aby wpłynąć na nasze opinie. Dlatego wszystkie otrzymane informacje wymagają krytycznego myślenia o tym, co czytamy.

Podsumowując, w powieści Rok 1984 Orwell prezentuje bardzo interesujące społeczeństwo dystopijne z wielkimi podobieństwami do obecnego społeczeństwa. Ważne jest, aby zastanowić się nad tymi podobieństwami i zobaczyć potencjalne błędy w naszych własnych społeczeństwach.

Jeśli chcemy uniknąć ewoluowania w stronę orwellowskiego świata, ważne jest zachowanie krytycznego podejścia do mechanizmów, które na nas wpływają i namawiają.

Scroll to Top