Richard J. Davidson i 4 klucze do dobrego samopoczucia

Richard J. Davidson i 4 klucze do dobrego samopoczucia
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2020

Richard J. Davidson uważa, że klucze do dobrego samopoczucia pokrywają się z celami medytacji. Ten neurobiolog zapewnia nas, że szczęścia można się nauczyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Zanim wyjaśnimy na czym polegają klucze do dobrego samopoczucia, przypomnijmy kim jest Richard J. Davidson. To doktor osobowości, patofizjologii i psychopatologii z Uniwersytetu Harvardzkiego.

Przed wiele lat badał emocje, głównie z neurologicznego punktu widzenia. Charakteryzuje go przede wszystkim to, że bada przypadki bazując na całym ich życiu, nie ograniczając się jedynie do wywiadów czy eksperymentów.

Bazując na badaniach, które przeprowadził, Richard J. Davidson zaproponował, że neuroplastyczność umożliwia nam nauczyć się szczęścia i współczucia w ten sam sposób, w jaki ludzie uczą się języka czy innych informacji. W związku z tym zaproponował cztery klucze do dobrego samopoczucia.

Poza tym Richard J. Davidson to bliski przyjaciel Dalajlamy i praktyk medytacji. Medytuje każdego dnia i wierzy, że ta dyscyplina zwiększa neuroplastyczność. W dalszej części artykułu przybliżymy klucze do dobrego samopoczucia według Davidsona.

“Podstawą zdrowego mózgu jest dobroć, której można się wyuczyć.”

-Richard J. Davidson-

Uśmiechnięta kobieta w polu

1. Klucze do dobrego samopoczucia: wytrwałość

Ogólnie rzecz biorąc, wytrwałość to umiejętność pokonywania przeciwności, co sprawia, że stajemy się silniejsi. Według Davidsona ta umiejętność jest mocno związana z buddyjskim pojęciem “nieprzywiązywania się”. Innymi słowy, często prawdziwą trudno stanowi opieranie się zmianom.

Wytrwałość to jeden z kluczy do dobrego samopoczucia. Każdy z nas jest wystawiony na działanie przeciwności losu. Dlatego też jeśli dana osoba będzie w stanie zaakceptować złe chwile i przez nie przejść, będzie miała możliwość rozwoju. Dzięki temu nie będzie aż tak łatwo załamywała się pod naporem własnych problemów.

2. Pozytywne spojrzenie na świat

Pozytywne spojrzenie na świat wcale nie oznacza oszukiwania samego siebie. W tym przypadku nie mówimy o ekstremalnym optymizmie, który zaprzecza istnieniu negatywnych sytuacji. Zamiast tego chodzi o to, aby stale decydować się przykładać większe znaczenie do pozytywnych aspektów każdej sytuacji, bez względu na to, jak niekorzystna się wydaje.

Richard J. Davidson twierdzi, że osoby, które medytują, doświadczają zmian w układzie nerwowym, które zmieniają sposób, w jaki postrzegają rzeczywistość. Podczas jednego z badań Davidson zidentyfikował różnice zachodzące między mózgami osób, które medytują, a tymi, które tego nie robią. Dzięki temu potwierdził, że jego hipoteza jest prawdziwa.

Uważa, że medytowanie po pół godziny każdego dnia przez dwa tygodnie wystarczy, aby doświadczyć zalet związanych ze zmianą patrzenia na świat.

Ogólnie rzecz biorąc, abstrakcyjny wysiłek włożony w wyrobienie w sobie pozytywnego spojrzenia na świat zazwyczaj przynosi niezwykle krótkoterminowe skutki. Tym samym nie będzie w stanie w znaczącym stopniu wpłynąć na Twój nastrój.

Jednak osoby, które medytują, mogą cieszyć się bardziej długotrwałymi skutkami, które wywierają wpływ na ich stan emocjonalny.

3. Pełnia uwagi

Kolejne badanie przeprowadzone przez Richarda J. Davidsona wykazało, że przeciętna osoba nie zwraca uwagi na 47% rzeczy, które robi w ciągu dnia.

Jeden z czynników wywołujących tą dezorientację to wykonywanie kilku rzeczy jednocześnie lub dzielenie uwagi podczas pracy. Pojawiają się one, gdy wykonujesz jednocześnie kilka zadań nie koncentrując się przy tym na żadnym z nich.

W takim przypadku umysł zaczyna wędrować, przeskakując od jednego pomysłu do drugiego, nie stosując jakiegokolwiek wzorca.

Davidson odkrył, że osoby, które pracują w ten sposób, częściej odczuwają brak satysfakcji i są nieszczęśliwe. Właśnie dlatego podkreśla, że jeden z kluczy do dobrego samopoczucia to pełnia uwagi, którą można zdefiniować jako mentalne i fizyczne koncentrowanie się na tym, co dzieje się tu i teraz.

Umiejętność skierowania swojego umysłu do tu i teraz to umiejętność, którą również możesz posiąść dzięki medytacji. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy często rozmyślasz o przyszłości, możesz zacząć cierpieć z powodu niepokoju. Z kolei myślenie o przeszłości prowadzi do depresji. Dlatego też życie w teraźniejszości jest mniej wyczerpujące emocjonalnie.

Medytująca kobieta

4. Szczodrość

Ostatni z czterech kluczy do dobrego samopoczucia to, zgodnie z założeniami Richarda J. Davidsona, współczucie lub szczodrość. Ten badacz twierdzi, że dawanie aktywuje liczne obszary w mózgu, które są związane ze szczęściem i radością.

Okazuje się, że szczodrzy ludzie prawie zawsze żyją w zgodzie z samymi sobą, są spokojniejsi i wolni od trosk.

Davidson uważa, że szczodrość, podobnie jak samolubstwo, działa jak bumerang. Nie musi to oznaczać, że każdy, kto daje, otrzymuje dokładnie tyle samo w zamian. Zakłada raczej, że akt dawania poprawia dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne jednostki. Innymi słowy, największe korzyści z dawania czerpie ta osoba, która wykonuje ten gest.

Richard J. Davidson twierdzi, że te klucze do dobrego samopoczucia są zgodne z wieloma teoriami psychologicznymi, jak również z buddyzmem. Dlatego też powinnaś wziąć pod uwagę to, że opisane wyżej aspekty mogą poprawić Twoje samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kabat-Zinn, J., & Davidson, R. J. (Eds.). (2013). El poder curativo de la meditación: diálogos científicos con el Dalái Lama. Editorial Kaiŕos.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.