Relacje z dziećmi: 17 nawyków, które pomogą Ci je wzmocnić

Wszyscy tęsknimy za tymi intymnymi chwilami spędzanymi z naszymi dziećmi. Tymi wszystkimi momentami, których nasze serce się wręcz rozpływa z radości. Te chwile czystego połączenia są równie ważne dla rodziców, jak dla dzieci. Kiedy nasz związek z nimi jest silny, warto poświęcić tym momentom wszystkie trudy i poświęcenia, z jakimi wiąże się wychowywanie dzieci.
Relacje z dziećmi: 17 nawyków, które pomogą Ci je wzmocnić
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Integralną częścią Twojego zadania jako matki lub ojca jest wychowywanie dzieci i pomaganie im w ich codziennej rutynie. Oznacza to ustalenie granic, poprawę ich zachowania, powiedzenie „nie” i wskazanie im tego, co mają robić. Jednak Twoje relacje z dziećmi są czymś o wiele więcej, niż tylko tym.

Wychowywanie dziecka to znacznie bardziej rozbudowane zadanie, niż samo tylko prowadzenie ich po ścieżce, którą uważasz za właściwą. Tworzenie pozytywnych interakcji z dziećmi nie tylko poprawi ich rozwój emocjonalny i edukację. Ułatwi to również pracę Tobie. Jeśli chciałbyś zatem poprawić swoje relacje z dziećmi, to zaprezentowane przez nas porady z pewnością okażą się bardzo pomocne.

Nasze sugestie mogą wydawać Ci się na pozór nieistotne lub nawet będące stratą czasu, ale uwierz nam, że takimi jednak nie są.

Prawdopodobnie już wiesz dobrze o tym, jak ważne jest przytulanie swoich dzieci. Virginia Satir mówi nam, że potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby przeżyć, ośmiu uścisków dziennie, aby pozostać tam, gdzie jesteśmy i aż dwunastu przytuleń dziennie, aby się dobrze rozwijać. Wielu autorów w swoich publikacjach popiera tę koncepcję.

Ale czy przytulanie mogą zrekompensować złe chwile, które mamy z naszymi dziećmi? Ponieważ bądźmy szczerzy, wszyscy doświadczamy różnego rodzaju kiepskich dni lub choćby momentów podczas kontaktów z naszymi pociechami. Zawsze będą przecież jakieś negatywne relacje z dziećmi, których nie zawsze możemy uniknąć lub przynajmniej ich kontrolować.

Pozytywne interakcje pozwalają zapewnić Ci zdrowe relacje z dziećmi

Wszyscy tęsknimy za tymi intymnymi chwilami spędzanymi z naszymi dziećmi. Tymi wszystkimi momentami, których nasze serce się wręcz rozpływa z radości. Te chwile czystego połączenia są równie ważne dla rodziców, jak dla dzieci. Kiedy nasz związek z nimi jest silny, warto poświęcić tym momentom wszystkie trudy i poświęcenia, z jakimi wiąże się wychowywanie dzieci.

To połączenie jest również jedynym powodem, dla którego dzieci dobrowolnie przestrzegają zasad. Maluchy, które czują się silnie związane ze swoimi rodzicami, chcą z nimi współpracować. Kiedy ufają, że zawsze je zrozumiesz i będziesz po ich stronie, stają się dzięki temu zmotywowane do podążania za Twoim przykładem.

Matka z dzieckiem

Bycie rodzicem nie jest łatwe. Nigdy tak nie było, ale w dzisiejszych czasach jest to zadanie jeszcze bardziej skomplikowane. Jako rodzice wiemy, że musimy poświęcić czas naszym dzieciom i starać się spędzać z nimi jak najlepsze chwile. Ale czy to wynagradza im wszystko inne? Na szczęście odpowiedź brzmi: tak.

Badania pokazują, że potrzebujesz co najmniej pięciu pozytywnych interakcji wobec każdej negatywnej sytuacji w ciągu dnia. Ta równowaga umożliwia Ci uzyskanie zdrowia psychicznego. Zapewni także szczęśliwe relacje z dziećmi, które przetrwają normalne konflikty naszego codziennego życia. Kiedy nie masz wystarczająco dużej liczby pozytywnych interakcji na dzień, możesz z łatwością utracić tę delikatną równowagę.

A kiedy już ten ulotny poziom równowagi zostanie zachwiany, Twoje dzieci mogą zacząć przeciwstawiać się Twoim radom i opiniom. Nie będą chciały już przestrzegać ani też akceptować Twoich zasad. Gdy równowaga zostanie zachwiana, postawa Twoich dzieci się zmieni radykalnie.

Ale przecież jesteśmy tak zajęci i mamy tak wiele do zrobienia każdego dnia. Jak zatem mamy znaleźć czas na te pozytywne relacje z dziećmi? Kiedy możemy przywrócić tę ważną równowagę w naszej rodzinie?

Nawyki, które wzmacniają nasze relacje z dziećmi

Jest naprawdę różnych wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wzmocnić swoje relacje z dziećmi. Kluczem do skutecznego działania tych pozytywnych interakcji jest ich codzienne stosowanie. Dlatego też tak ważne jest uwzględnienie tego rodzaju zachowań w swojej codziennej rutynie.

Najlepszą rzeczą we wdrażaniu w życie tych wszystkich pomysłów jest to, że nie będziesz musiał rekompensować swoim pociechom tych kiepskich chwil. Po prostu uczynisz cały dzień lepszym.

Wspólna zabawa - relacje z dziećmi

Koncentrując się na pozytywnych doświadczeniach, pozostawiasz im mniej miejsca na negatywne interakcje. Co więcej, kiedy ustanowisz tego rodzaju nawyki, Twoje dzieci będą bardziej skłonne do współpracy, będą mniej się z Tobą spierać, a w efekcie będą starały się być o wiele bardziej posłuszne. I nie dlatego, że będą czuły Twoją presję pod tym względem, ale z własnej, nieprzymuszonej woli.

Przykłady zachowań pozwalających poprawić relacje z dziećmi

Kluczem pozwalającym skutecznie poprawić swoje relacje z dziećmi jest wspieranie pozytywnych interakcji z nimi każdego dnia. Oto kilka przykładów:

  1. Ciesz się każdego ranka chwilami spędzanymi ze swoimi dziećmi. Nie musisz z nimi rozmawiać, wystarczy tylko się przytulić na moment. Przytul dziecko, pogłaszcz je. Budzenie się w ten sposób to najlepszy sposób na rozpoczęcie nowego dnia.
  2. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi podczas jedzenia śniadania. Zapytaj je, co mają w planie robić tego właśnie dnia. Bądź zainteresowany ich odpowiedziami.
  3. Zostaw im notatki z miłą dla nich treścią. Możesz włożyć taką notatkę do pudełka na śniadanie Twojego dziecka, między strony ich zeszytów lub na biurko.
  4. Śpiewaj i/lub tańcz wraz ze swoimi dziećmi do ich ulubionych piosenek.
  5. Zawsze żegnaj się z dzieckiem przytuleniem i pocałunkiem. Powiedz mu, że życzysz mu udanego dnia i przypomnij mu, żeby dobrze się bawiło.
  6. Zawsze witaj swoje dzieci uściskiem i pocałunkiem. Okazuj zainteresowanie ich dniem w szkole lub jakąkolwiek inną aktywnością.
  7. Nie rób rzeczy związanych z pracą, kiedy jesteś ze swoimi dziećmi. Dotyczy to między innymi połączeń telefonicznych, e-maili, mediów społecznościowych i komunikatorów.
  8. Napady złości są zwykle oznaką niepokoju. Dzieci zazwyczaj nie miewają napadów złości tylko po to, aby rzucić Ci wyzwanie. Kiedy coś takiego się zaczyna dziać, po prostu się zrelaksuj się i zatrzymaj to, co robisz, aby pomóc swojemu dziecku. Pomóż mu uporać się z jego gniewem. Bądź przy nim, jeśli musi ono spróbować coś zrobić. I pozwól mu rozładować wszystkie jego emocje. Kiedy będzie już gotowe do tego, zachęć dziecko do rozmowy. Twoim zadaniem jest wtedy po prostu słuchać.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

  1. Zachęcaj malucha do działania, gdy Twoje dziecko staje przed trudnym zadaniem. Zwracaj uwagę na jego obawy i zaoferuj mu pozytywne słowa oraz życzliwe gesty. Możesz mu także pomóc, ale nigdy nie rób niczego za nie.
  2. Śmiej się z żartów dzieci. Nawet jeśli są one głupie, że nie sposób sobie wyobrazić niczego gorszego. A jeśli dowcipy opowiadane przez dziecko są w jakikolwiek sposób nieodpowiednie lub lekceważąco odnoszą się do innych, to zwróć dziecku kulturalnie uwagę, że takie zachowanie jednak nie jest śmieszne i że powinno ono go unikać.
  3. Okazuj empatię dla wszystkich emocji u swoich dzieci. Możesz ograniczyć ich działania, ale nie ich emocje. Wszystkie emocje są tak samo dopuszczalne. Kiedy rozpoznajesz już, jak czują się Twoje pociechy, wzmacniasz swoje relacje z dziećmi. Ale to jeszcze nie wszystko. Dzięki temu pielęgnujesz także ich inteligencję emocjonalną.
  4. Spróbuj znaleźć co najmniej chwilę każdego dnia, aby pobawić się z nimi, bez względu na to, w co chcą zagrać. Niech ich wyobraźnia szybuje. A Ty postępuj zgodnie z ich oczekiwaniami. Nie ma znaczenia, że to nie potrwa zbyt długo. Ważne jest po prostu to, aby taka sytuacja zdarzała się każdego dnia. Upewnij się również, że pasuje ona do rutyny Twojego dziecka.
  5. Zjedz co najmniej jeden posiłek dziennie wspólnie ze swoimi dziećmi. Nie włączajcie telewizora. Zamiast tego zachęcaj je do rozmowy, zadając im pytania, które dzieci uznają za interesujące. I zawsze słuchaj tego, co mają do powiedzenia.

Słuchanie dziecka to klucz do sukcesu

  1. Wysłuchaj ich okazując współczucie. Zwracaj uwagę na sytuacje, w których mówią Ci one o swoich problemach, które mają na przykład w szkole. A zwłaszcza o tych związanych z ich przyjaciółmi lub kimś, kogo lubią. Słuchanie jest jednym z najważniejszych nawyków, jeśli chcesz wzmocnić swoje relacje z dziećmi.
    Czytanie dzieciom książek - relacje z dziećmi
  2. Przeczytaj lub zaśpiewaj piosenkę razem ze swoimi dziećmi przed snem. Jeśli są na to już za duże, zachęcaj je do czytania książki przed snem i okazuj zainteresowanie lekturą, którą właśnie czytają.
  3. Daj swoim dzieciom całusy na dobranoc. Jeśli muszą porozmawiać przed zaśnięciem, wysłuchaj ich. Jeśli martwią się o coś, rozmowa na ten temat pomoże im szybciej zasnąć.
  4. Sprawdź swoje dzieci, aby upewnić się, że wszystko z nimi jest porządku, zanim pójdziesz spać. Nawet jeśli nie będą wiedzieć, że to robisz, wzmocni to Twoje relacje z dziećmi.

Kilka słów tytułem podsumowania

Janet Fackrell dokonała swego czasu bardzo wnikliwej obserwacji:

„Przez kilka nocy zajmuję się śpiącymi dziećmi, zanim pójdę spać. Patrzę, jak ich rozkosznie rozczochrane głowy śpią na poduszkach, a we mnie wzmaga się smutek. Czy upiłam się dziś ich uśmiechami, śmiechem i przytulaniami, czy może po prostu odfajkowałam kilka pozycji z mojej dzisiejszej listy rzeczy do zrobienia? Przecież one rosną tak szybko. Pewnego ranka mogę się obudzić, a jedna z moich dziewczynek wyjdzie za mąż. A wtedy będę się tylko martwić. Czy bawiłam się z nimi wystarczająco dużo? Czy podobała mi się możliwość bycia częścią ich życia? ”

Czas płynie o wiele za szybko. Nie przegap swojej szansy na silne relacje z dziećmi!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.