Wolontariat w znakomity sposób regeneruje Twoje emocje

Wolontariusze zazwyczaj mają obawy i problemy zaprzątające ich myśli o wiele większe, niż tylko chwila obecna. Innymi słowy, martwią się o dobrobyt zbiorowy naszego społeczeństwa. Na ogół wykazują oni godną pochwały inicjatywę, myśli i zamiary ukierunkowane na poprawę pewnego aspektu sfery kulturowej lub społecznej.
Wolontariat w znakomity sposób regeneruje Twoje emocje
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jaki jest sens inwestowania czasu i wysiłku w pracę, która nie przyniesie Ci żadnych korzyści finansowych? Czy nie byłoby lepiej spędzić ten czas robiąc coś pożytecznego, co zagwarantuje Ci jakieś zyski? Oto pytania, które wiele osób zadaje sobie w chwili, gdy zaczyna rozważać wolontariat. Niektórzy ludzie nie decydują się na tego typu formę działalności, ponieważ nie są w stanie znaleźć dobrych odpowiedzi na zadane powyżej pytania.

Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi pomagać ludziom i masz motywację do tego, wolontariat to świetna opcja do wyboru. Oprócz tego, że jest to naprawdę pożyteczny i satysfakcjonujący rodzaj działalności, to na dodatek uzyskane dzięki niemu osobiste i emocjonalne korzyści doskonale zregenerują Twoje emocje.

Wolontariat pomaga odkrywać nową rzeczywistość

Aby móc żyć jako część określonego społeczeństwa, musisz myśleć także o ludziach innych niż Ty. Jeśli zawsze jesteś zaabsorbowany wyłącznie własnymi problemami, możesz nie być w stanie docenić i uszanować tego, co masz wokół siebie.

Są bowiem wokół nas zarówno dzieci, jak i nastolatki i osoby dorosłe, którzy potrzebują pomocy i współczucia. Mogą cierpieć na różnego rodzaju choroby, z powodu uzależnień lub są po prostu osobami bezdomnymi lub osieroconymi. Wszyscy ci ludzie mają coś wspólnego: potrzebują wsparcia pomocy ze strony innych osób.

Wolontariat, czyli bezinteresowne pomaganie innym jest jednym z zachowań, które cenimy sobie najbardziej. Jednocześnie trudno jest odłożyć na bok inne zainteresowania i skupić się tylko na tych najbardziej potrzebujących. Nie zapominaj także o tym, że gdziekolwiek pójdziesz, będą w Twoim otoczeniu ludzie, którzy też potrzebują pomocy. Przyczynianie się do wspólnego dobra poprzez wolontariat nie jest tylko jedną z możliwości. To wręcz obowiązek każdego z nas!

Ta aktywność ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Radość z własnej postawy i osiągnięć jest naprawdę satysfakcjonującym uczuciem. Dlatego też korzyści zdrowotne oferowane przez wolontariat są porównywalne z ćwiczeniami fizycznymi lub udanym odpoczynkiem. Wielu wolontariuszy, którzy pracują w ramach danego zespołu, czuje się częścią czegoś o wiele większego. Zadania i działania, które wolontariusze wykonują, wzmacniają także ich poczucie własnej wartości. A to dlatego, że poprawiają oni jakość życia i codzienność innych ludzi, zwłaszcza tych potrzebujących najbardziej pomocy.

Wolontariusze

Z czasem uczucia te wzmacniają nasz system emocjonalny. To z kolei sprawia, że trudniej jest wpaść w depresję lub ulec stresowi. W efekcie tego wraz z upływem lat prawdopodobieństwo że doświadczysz tego samego, z czym zmaga się tak wielu ludzi – czyli samotności i odrzucenia -, staje się o wiele niższe.

Wolontariat pomaga Ci lepiej poznać samego siebie

Nuda to świetna okazja do odkrycia swojej najbardziej kreatywnej strony. Uczucie zmęczenia tą samą starą rutyną może doprowadzić Cię do odkrywania i robienia mnóstwa nowych rzeczy. To z kolei zmotywuje Cię do pójścia swoją drogą, wbrew utartym planom narzucanym odgórnie przez ogół społeczeństwa.

W tym sensie ludzie, którzy stają się wolontariuszami, to ci z nas, którzy odkrywają bezinteresowną pracę na rzecz innych. Co więcej, ta forma działalności naprawdę ich szczerze interesuje. Czują oni potrzebę wspierania innych ludzi, a to zachęca ich do inwestowania swojego czasu w pracę na rzecz wyższego poziomu dobra.

Dzięki tej formie aktywności możesz zwiększyć swoją wartość zawodową

Wolontariusze zazwyczaj mają obawy i problemy zaprzątające ich myśli o wiele większe, niż tylko chwila obecna. Innymi słowy, martwią się o dobrobyt zbiorowy naszego społeczeństwa. Na ogół wykazują oni godną pochwały inicjatywę, myśli i zamiary ukierunkowane na poprawę pewnego aspektu sfery kulturowej lub społecznej.

Dlatego pracownicy działu rekrutacji dużych firmy tak bardzo doceniają osoby zaangażowane w wolontariat. Rekruterzy poszukują ludzi, którzy wiedzą, jak pracować w zespole i nie boją się wyzwań. Chcą aktywnych, zaangażowanych i poważnych kandydatów. Co więcej, jeśli praca wolontariusza jest związana z Twoją karierą zawodową lub akademicką, może podwoić Twoją wartość na rynku pracy jako potencjalnego kandydata na dane stanowisko.

Wolontariat to sposób na zdobycie nowych umiejętności

Podejmowanie obowiązków i rodzajów działalności, które różnią się od normalnego Twojego postępowania, to naprawdę wspaniałe doświadczenie. Może pomóc Ci ono rozwinąć u siebie nowe umiejętności emocjonalne, społeczne i intelektualne. Istnieją nawet organizacje pozarządowe, które oferują kursy lub szkolenia tak, aby pomóc Ci rozwinąć umiejętności praktyczne. W końcu nigdy nie możesz mieć zbyt wielu umiejętności w swoim repertuarze.

Wsparcie potrzebujących

Na przykład nieśmiała osoba stopniowo i skutecznie nauczy się komunikować z innymi. Niecierpliwa nastolatka nauczy się, że czekanie jest czasem najlepszą strategią, a nietolerancyjna osoba dostanie lekcję pokory. Ktoś, kto jest bardzo wrażliwy, zrozumie, że może także racjonować swoją empatię.

Jak widać na powyższych przykładach, wolontariat niesie ze sobą naprawdę wiele różnego rodzaju wymiernych korzyści. Ale najlepsze zostawiliśmy jeszcze na koniec! Bo zapewne nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że ta forma aktywności jest zaraźliwa. Kiedy widzisz, że ludzie wokół Ciebie angażują się w przyczynę, subiektywna wartość przyczyny wzrasta. Zwykle wolontariusze sami przyznają, że czerpią więcej z tego doświadczenia, niż dają od siebie. Mówią, że to wyjątkowe doświadczenie, które pomaga Ci rozwijać się jako osoba.

Zatem na co jeszcze czekasz? Zacznij już dziś zgłaszać się na ochotnika do roli wolontariusza!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.