Rak piersi – razem możemy go pokonać

Rak piersi.

Każdy rak piersi cechuje się inaczej zarówno na poziomie molekularnym, jak i emocjonalnym. Niektóre nowotwory mogą być bardziej inwazyjne, niż inne.

Niemniej jednak, w trakcie tej trudnej podróży, utrata włosów lub blizny na klatce piersiowej to nic. Najważniejsze jest to, że żyjesz i stawiasz czoła wyzwaniu, którym zdecydowanie jest rak piersi.

Nauka jest pełna niespodzianek. Każdego dnia pojawia się więcej obiecujących wiadomości dotyczących onkologii i nowych technologii do walki z rakiem. Zabiegi są coraz dokładniejsze, jak, na przykład, w przypadku immunoterapii.

Eksperci wymyślili “treningi” dla ciała, dzięki którym przeciwciało poprowadzi układ odpornościowy w celu zwalczania komórek nowotworowych bez uszkadzania zdrowej tkanki. Są to ogromne i znaczące kroki do przodu.

I chociaż to prawda, że medycyna z każdym dniem staje się mniej inwazyjna i bardziej dokładna, u wielu kobiet nadal rozpoznawany jest rak piersi.

Według danych z World Cancer Research Fund International, ten rodzaj raka nadal jest najczęstszym nowotworem u kobiet na całym świecie.

Ponieważ wskaźnik śmiertelności spada z każdym rokiem, warto skupić się na społecznym i emocjonalnym wpływie, który wywiera choroba na osoby, które ją przeżyły.

Każda z tych kobiet ma imię, własną wyjątkową historię i raka o określonym profilu biologicznym. Niemniej jednak, łączy ich wszystkich strach i nieunikniony niepokój. Każda z tych wyjątkowych kobiet zmuszona jest do rozpoczęcia bardzo trudnej podróży, na którą nikt nigdy nie jest przygotowany.

W rezultacie rak piersi zostaje pokonany przez większość z tych kobiet. Stają się one wzorem do naśladowania i naszą największą inspiracją. Są prawdziwą nadzieję i pokazują nam, że razem możemy zrobić naprawdę wszystko.

Rak piersi - kobieta tyłem.

Rak piersi: jestem dumna z moich blizn

Alvaro Rodriguez-Lescure, wiceprezes Hiszpańskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (SEOM), mówi, że rak piersi jest najczęściej wykrywanym typem nowotworu.

Biorąc to pod uwagę, warto również wspomnieć, że są kraje, w których jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet jest rak płuc. Palenie jest ogromnym problemem w niektórych częściach świata, i to jest coś, co musi być brane pod uwagę.

Pomimo faktu, że współczynnik przeżycia dla raka piersi jest jednym z najwyższych, pacjentki chore na ten typ nowotworu wciąż zadają sobie jedno proste pytanie: “Dlaczego ja?”.

Uniwersytet Australii Zachodniej przeprowadził w 2014 r. badanie, w którym przyjrzano się postrzeganiu kobiet dotyczącego przyczyn raka piersi. Zostało odkryte, że większość uczestniczek powiązała ten nowotwór z czynnikami genetycznymi oraz stylem życia.

Aczkolwiek badania kliniczne pokazują, że rak piersi jest związany z odziedziczoną mutacją genetyczną tylko w 5-10% przypadków. Określona mutacja w przypadku tego nowotworu jest związana z mutacją genów BRCA1 lub BRCA2.

Jest oczywiste, że istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju tej choroby. Można jednak spokojnie założyć, że ludzkość nadal nie odnalazła sposobu, aby całkowicie temu zapobiec.

Najważniejszą rzeczą jest wczesne wykrywanie. Eksperci twierdzą, że najlepszą szansą na przeżycie jest wczesne wykrycie za pomocą mammografii.

Jedna kobieta, jedna historia

Jednym z najważniejszych kroków w dziedzinie onkologii było odkrycie, że rak piersi jest chorobą o dużej heterogeniczności. Każdy poszczególny podtyp wymaga innego rodzaju leczenia.

W związku z tym różne kobiety potrzebują mniej lub bardziej inwazyjnego leczenia, różnych cyklów chemioterapii i promieniowania oraz różnych sposobów leczenia farmakologicznego za pomocą Tamoksyfenu lub innych leków.

Rak piersi - komórki pobite.

U niektórych kobiet ta choroba zostaje zdiagnozowana w bardzo młodym wieku. U innych, gdy są w ciąży. Wiele z tych odważnych kobiet nie pozwala, by rak przeszkadzał ich karierze. Zakładają chusty, idą na seans chemioterapii i starają się żyć normalnie.

Są też kobiety, które chcą być odważne, ale po prostu nie są w stanie tego zrobić. Przerzutowy lub powracający rak piersi nie zawsze pozostawia miejsca na zwycięstwo.

Oczywiście, będą okresy remisji i chwile nagłej poprawy. Jednak rozpoznanie raka w stadium 4 zwykle nie wróży nic dobrego. Historie o tak poważnym nowotworze są delikatniejsze, intensywniejsze i jeszcze bardziej inspirujące.

Przeżycie to transformacyjna podróż pozostawiająca blizny

Rak piersi pozostawia wiele blizn. Niektóre z nich możesz bez problemu zobaczyć, ale są też takie, których nie możesz ani dostrzec ani docenić. Nie mówimy o bliznach na klatce piersiowej. Chodzi nam o blizny, które osoby po przebyciu choroby noszą w milczeniu.

  • Strach przed powrotem choroby jest dość powszechny.
  • Po napromieniowaniu, terapii hormonalnej, chemioterapii i chirurgii, libido u kobiet często spada.
  • Wiele osób musi zaakceptować swój nowy wygląd, co wymaga wsparcia ze strony specjalisty oraz społeczności.
  • Podobnie, wiele operacji raka piersi wymaga usunięcia węzłów chłonnych. Może to mieć poważne długofalowe skutki, takie jak, na przykład, obrzęk limfatyczny. Obrzęk limfatyczny to nagromadzenie płynu w miejscu operacji. Oprócz gromadzenia się płynu u pacjentki może również wystąpić stan zapalny, ból i ograniczenie ruchliwości. Może to bardzo utrudnić nawet takie proste zadania, jak czesanie włosów.

Rak piersi - Dwie kobiety trzymają się za ręce.

Należy zrozumieć, że nawet po pokonaniu raka piersi, Twoja podróż dalej trwa. Ta transformacja wciąż trwa każdego dnia.

Musisz pokonać swój strach i poradzić sobie z efektami ubocznymi. Musisz dbać nie tylko o siebie, ale także o innych. Możesz nawet zacząć zajmować się opieką nad kobietami w takiej samej sytuacji.

Razem możemy pokonać tę chorobę. Rak piersi z pewnością zmienia Twoje życie. Lecz ono jeszcze się nie kończy. Kiedy masz tak dużo powodów, by żyć, Twoje blizny pomagają Ci stać się silniejszą.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Thomson AK, Heyworth JS, Girschik J, Slevin T, Saunders C, Fritschi L. Beliefs and perceptions about the causes of breast cancer: a case-control study. BMC Res Notes. 2014;7:558. Published 2014 Aug 21. doi:10.1186/1756-0500-7-558
Scroll to Top