Radykalizacja i jej trzy siły psychologiczne

Radykalizacja i jej trzy siły psychologiczne
Roberto Muelas Lobato

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Roberto Muelas Lobato.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Radykalizacja to proces społeczny i psychologiczny, który powoduje rosnące utożsamienie się z ekstremistyczną ideologią polityczną lub religijną. Innymi słowy, radykalizacja oznacza przyjęcie politycznych lub religijnych przekonań, których większość ludzi nie podziela. Jak to się dzieje?

Istnieją trzy siły psychologiczne, których połączenie może wyjaśnić, czym jest radykalizacja. Pierwsza z tych sił jest związana z potrzebami lub brakami w naszym życiu. Te braki mogą motywować nas do zrobienia czegoś, aby móc uzyskać te brakujące części.

Druga siła to narracja. Narracja kształtuje przekonania, które definiują świat i wyznaczają sposób naszego zachowania. Ostatnią siłą jest nasza sieć społeczna albo ludzie wokół nas.

Trzy przypadki radykalizacji

Maria bezwarunkowo kocha zwierzęta i nie może znieść okrucieństwa wobec nich. Jest zainteresowana kilkoma grupami obrony praw zwierząt, lecz usłyszała, że nie mają one dużego wpływu.

Pewnego dnia czuje się zainspirowana do zaangażowania w działania polityczne, więc postanawia dołączyć do grupy środowiskowej i ostatecznie zakochuje się w ich liderze.

Tok myślenia Marii staje się coraz bardziej skrajny, do tego stopnia, że jest gotowa ​​teraz zrobić wszystko, by tylko ocalić życie zwierząt. Razem z resztą grupy dziewczyna sabotuje rząd, badania i obiekty przemysłowe, które jej zdaniem naruszają prawa zwierząt.

Radykalizacja - Drewniane figurki ludzi

Od bardzo wczesnego wieku Vicente interesuje się filozofią i problemami społeczno-politycznymi. Ktoś mówi mu o międzynarodowym proteście społecznym, który odbywa się w dużych miastach na całym świecie.

Dołącza do ruchu wraz z kilkoma przyjaciółmi. Kilka tygodni później, podczas jednego z protestów, policja aresztuje Vicente i jego przyjaciół za rzucanie kamieniami w oficerów, którzy zatrzymywali protestujących.

Słonecznego styczniowego poranka Abu wychodzi za turecką granicę do terytorium ISIS. Czuje, że nie ma nic do stracenia. Niedawno rozwiódł się z żoną i zmaga się z uzależnieniem od alkoholu i papierosów.

Abu nie jest w formie i zdecydowanie nie nadaje się do wojny, ale perspektywa pracy biurowej z ISIS w kalifacie oznacza, że ​​może on oczyścić swoje “grzeszne życie” i stać się dobrym muzułmaninem.

Radykalizacja potrzeb

Aby nastąpiła radykalizacja, musi pojawić się potrzeba. Naukowcy zidentyfikowali tę potrzebę jako poszukiwanie istotności. Ludzie pragną coś zmienić, chcą być ważni, być kimś.

W ten sposób, gdy pojawia się szansa, by zyskać na znaczeniu, gdy jest się zagubionym lub zagrożonym, ludzie zaczynają poszukiwać sens. Jednak tę istotność da się uzyskać na wiele sposobów, które nie sugerują użycia przemocy.

Maria straciła na znaczeniu, bo zaczęła się czuć bezradna wobec przemocy nad zwierzętami. W drugim przypadku, Vicente nie chce stracić swojej istotności, gdy jego przyjaciele dołączają do ruchu, więc decyduje zrobić to samo. Wreszcie, Abu stara się zyskać na znaczeniu poprzez pracę w ISIS.

Radykalizacja narracji

Kiedy szukamy własnego znaczenia, możemy dojść do wniosku, że czyjaś narracja lub ideologia jest agresywna. Ze wszystkich możliwości, by zyskać na znaczeniu, pierwsza zawsze idzie przemoc.

Aby dopuścić się aktów przemocy, musimy zalegalizować ją najpierw we własnych przekonaniach. Jeśli nasza ideologia nie pozwala na przemoc, zaczniemy szukać innych sposobów na uzyskanie na znaczeniu, a radykalizacja nie nastąpi.

Myślenie Marii staje się radykalne po dołączeniu do grupy. Akceptuje, że przemoc jest jedynym sposobem na obronę zwierząt.

Ruch, do którego dołącza Vicente, nie ma nic przeciwko robieniu zakazanych rzeczy w celu osiągnięcia społecznej sprawiedliwości, co ostatecznie zostaje przez niego zaakceptowane.

Na sam koniec, Abu nie przeszkadza, że ideologia ISIS pozwala na przemoc, gdyż służy celowi ustanowienia Kalifatu Islamskiego.

Cień na ścianie

Radykalizacja naszej sieci społecznej

Te trzy postacie w naszych przykładach łączy to, że nie są sami. To dzięki innym osobom możesz poczuć się ważny.

To grupa jest tym, co sprawia, że ludzie zyskują na znaczeniu. Dlatego ostatnim składnikiem radykalizacji jest sieć społeczna. W większości przypadków ludzie się radykalizują wraz z innymi ludźmi.

Maria zakochała się w liderze radykalnej grupy. Vicente stał się ekstremistyczny wraz ze swoimi przyjaciółmi, a Abu dołączył do organizacji terrorystycznej. I choć każdy z nich radykalizował się w odmienny sposób, wszyscy mają coś wspólnego.

Chcieli być ważni. W końcu zaakceptowali narrację, która uzasadniała przemoc i znaleźli się w grupie, która towarzyszyła im w tej radykalizacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.