Psychoterapia. Dlaczego tak wiele osób się jej boi? I nawet jeśli stwierdzimy, że trudno jest przyznać, że potrzebujemy pomocy, to czy psychoterapia rzeczywiście może nam w jakiś sposób pomóc?
Zanim w ogóle przyznamy, że potrzebujemy pomocy zapewne zdążymy już zaliczyć wiele dołków psychicznych, aż dojdziemy do skraju, gdzie kończą się nasze siły. Po prostu zabraknie ich do dalszego ukrywania, tego, co zostało skrzętnie zakamuflowane w naszym wnętrzu.
W takiej sytuacji wiele osób dochodzi do wniosku, że nie chce dalej żyć w taki sposób i szuka rozwiązania, jakim jest psychoterapia.
Psychoterapia, a strach przed własnymi emocjami
Kiedy dogania Cię przeszłość, a w życiu obecnym brakuje jednej kropli, aby wszystko się przelało, czujesz się niezadowolony zagubiony i zdezorientowany to wiedz, że możesz jeszcze wiele zdziałać. Psychoterapia to wspaniała sposobność, by poznać swoje słabości, stawić czoła samemu sobie i obrać w życiu nowy kierunek.
Psychoterapia daje nam nowy wachlarz perspektyw, dotyczących tego, co w naszym życiu przeżywamy.
Odłączenie nas od naszego prawdziwego wnętrza, na przykład w celu ochrony przed jakimś czynnikiem zagrażającym, w rzeczywistości wyrządza nam krzywdę. Sytuacja staje się tym poważniejsza, im dłużej zmuszeni byliśmy w ochronie przed zagrożeniem nie ujawniać naszego wnętrza.
Przeczytaj również artykuł: Psychoterapia Gestalt – co to takiego?
Podobną sytuację możemy zaobserwować u osób, które tuż po zakończeniu jednego związku, niemal automatycznie szukają nowego partnera. Nie pozwalają sobie na swobodne przeżywanie żalu, czy towarzyszącego sytuacji smutku. Nie chcą sięgnąć w głąb siebie i przeżyć uczuć, które się tam znajdują. Zagłuszają własne uczucia.
Jak to działa
Taki stan rzeczy, wynika z faktu, że osoby takie nie chcą przeżywać bólu. Nie przeżywszy natomiast bólu, nie mogą się nauczyć niczego nowego. Pozostając stale w tym samym punkcie, nie chcą doznać oczyszczenia, które niesie za sobą pełne przeżywanie emocji, które stanowi esencję tego, co daje psychoterapia.
Tak więc najlepsze, co można zrobić w sytuacji, gdy przeżywamy trudności jest stawienie im czoła, zamiast uciekać przed prawdziwymi uczuciami. Jeśli jednak pewne uczucia były skrywane przed światłem dziennym przez długie lata, ich wydobycie z zakamarków duszy może nie być łatwym zadaniem.
Przeczytaj również artykuł: Śmiech, czyli medytacja dla mózgu
Powinieneś wiedzieć, że aby wziąć się za te zaległe sprawy trzeba mieć siły i odpowiednie zaplecze. Trzeba być gotowym na nowo przeżyć trudne chwile. Narzędziem, które okazuje się pomocne w przejściu tego procesu okazuje się być psychoterapia.
Ci, którzy nie wyciągają lekcji z trudnych sytuacji, które pojawiają się w życiu, w rzeczywistości gwałcą własne sumienie, które z kolei tak długo będzie wywoływać dane uczucie, jak długo będzie to potrzebne, by dana osoba swobodnie się mu poddała, by wyciągnęła lekcję z tego, co się wydarzyło. To, co negując usilnie starasz się wyprzeć zawsze będzie wystawiać Cię na próbę. To natomiast, co zaakceptujesz, na zawsze dokona w tobie zmian.
-C. G. Jung-
Gubiąc się w burzy
Gdy ktoś nie chce znajdować się w sytuacji, którą wywołały trudne przeżycia, stara się zająć umysł czymkolwiek innym, byle tylko nie myśleć o smutnych doświadczeniach. To typowe dla osób, które nie są jeszcze gotowe, by przeżywać emocje. Osoby takie szybko znajdują drogę ucieczki, która uwolni ich od trudnej prawdy.
Nieuniknione w takiej sytuacji jest wewnętrzne zagubienie, które prędzej, czy później stanie się udziałem takiej osoby. Ucieczka od problemu uwalnia, ale tylko na pewien czas.
Przeczytaj również artykuł: Gniew, który chowamy jest najbardziej niebezpieczny
Obierając takie rozwiązanie osoba, która nie chce świadomie stawić czoła pojawiającemu się problemowi, w rzeczywistości nie chce się uczyć. Nie chce przyjrzeć się swojemu strachowi, swoim barierom, nie poznać własnej osoby, co skutecznie hamuje osiągnięcie dojrzałości i wewnętrznego rozwoju.
Takie czasowe rozwiązanie problemu w postaci ucieczki niesie za sobą poważne konsekwencje, ponadto nie poprawia samopoczucia na długi czas. Choć możemy “prześlizgiwać” się od problemu do problemu, to w końcu dopadnie nas świadomość, że zamiast uporać się z przyczyną, przesuwamy to wyłącznie na później.
Tak więc osoba stale uciekająca od problemu dobrowolnie pozbawia się za każdym razem możliwości nabycia nowych sił do walki z ukrytymi lękami. Psychoterapia polega na tym, że stopniowo, krok po kroku stawiamy czoła strachowi. Zwyciężając go natomiast, wychodzimy z próby za każdym razem silniejsi.
Przeczytaj również artykuł: Problemy w związku i naukowe sposoby ich usunięcia
Psychoterapia – wyjdź naprzeciw sobie
Jak to działa zapytasz. Otóż psychoterapeuta staje się naszym pomocnym ramieniem zwłaszcza wtedy, gdy spotykają nas problemy, z którymi nie potrafimy poradzić sobie sami i bierze nas ochota na kolejną ucieczkę. Niezależnie od skali i rodzaju naszych problemów, psychoterapia nie rozwiązuje ich za nas, ale prawidłowo nas przez nie prowadzi.
Wszystkie odpowiedzi ostatecznie, ukryte są w tobie. To ty ostatecznie musisz podjąć wysiłek, ty musisz postawić każdy z kroków, które zabiorą Cię tam, gdzie wreszcie będziesz w pełni świadomy i odpowiedzialny za wszelkie swoje decyzje i za sposób życia, który świadomie wybierzesz
Pamiętaj jednak o tym, że psychoterapia jest dobra dla każdego, ale nie w tym samym czasie. Do podjęcia procesu terapeutycznego trzeba bowiem dojrzeć, być gotowym na zmiany. W przypadku każdej osoby czas ten nadchodzi w innym momencie. Niezależnie jednak od etapu na jakim się znajdujemy, ważne jest, aby go podjąć.
Przeczytaj również artykuł: Bardziej ludzka, mniej doskonała, szczęśliwsza…
Psychoterapia pomoże Ci stawić czoła wszystkiemu temu, co z biegiem lat zarosło grubą warstwą kurzu. Odnajdź więc siebie. Ucz się z każdej sytuacji i z każdej chwili przeżywanej przez Ciebie w życiu. Zdobywając za każdym razem nowe siły nigdy więcej nie odwracaj się plecami do napotykanych trudności. Już nigdy nie uciekaj!
Psychoterapia sprawia, że stajesz się świadomy tego, iż można przebrnąć na drugą stronę tego, co powoduje lęk i smutek, tego, co zakłóca radość i wprawia nas w rozczarowanie.
Aby tak się jednak stało musisz przyjąć, zaakceptować i rozwiązać problemy, jakich dostarcza codzienne życie. Nigdy przed nimi nie uciekaj. Nabierz sił i wyjdź im naprzeciw. Jeśli natomiast nie czujesz się na tyle silny, by temu podołać o własnych siłach, skorzystaj z pomocy, jaką serwuje psychoterapia!
“Zdałem sobie sprawę, że gdybym był stabilny i ostrożny, przeżyłbym nawet śmierć. Dlatego akceptuję błędy, wątpliwości, strach i emocjonalne wahania. To cena, którą jestem gotów zapłacić za prawdziwe życie pełne płynności, zaskoczenia i ekscytacji.”
-Carl Rogers-