Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nowojorskim obaliło mit, podsycany przez filmy takie jak Milczenie owiec i Mechaniczna pomarańcza, o związku między psychopatią a muzyką klasyczną. W rzeczywistości potwierdza to hipotezę, że psychopaci nie mają słabości do żadnego artysty ani gatunku muzycznego. Zamiast tego wykazują preferencje dla określonych piosenek. Badanie daje nam wskazówki na temat tego, jakie piosenki lubią psychopaci.
Eksperyment porównywał gusta muzyczne niektórych osób z ich wynikami w teście osobowości Levensona Self-Report. Jest to powszechnie akceptowane narzędzie przesiewowe w kierunku psychopatii. Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem, że oba czynniki mogą być bardziej powiązane, niż wcześniej sądzili.
Psychopaci a muzyka – playlista z 260 utworami
Zespół badawczy zebrał 200 ochotników z różnych grup etnicznych i ekonomicznych, aby wysłuchali 260 piosenek. Po tym, jak uczestnicy wybrali swoich faworytów, naukowcy rozważyli ich wybory wraz z wynikami na dobrze znanej skali psychopatii.
Należy jednak wspomnieć, że autor badania, Pascal Wallisch, ostrzegł, że jego wnioski mogą nie być ostateczne. To dlatego, że próba populacji była zbyt mała, powiedział gazecie The Guardian.
Chociaż wciąż istnieje wiele niuansów, którymi należy się zająć, ten eksperyment może zapewnić skuteczną i bezpieczną metodę wykrywania psychopatów. Co więcej, zdaniem autora, sprzyja bezpieczeństwu publicznemu, ponieważ może uniemożliwić niektórym osobom zajmowanie stanowisk, w których empatia jest szczególnie ważna. Mogą to być na przykład policja, wojsko czy personel medyczny.
Blackstreet i Eminem: ulubiona muzyka psychopatów
Wallisch nie ujawnił pełnej listy utworów, ponieważ nie chciał wpływać na inne śledztwa poprzez wyciąganie pochopnych wniosków. Poinformował jednak o niektórych swoich odkryciach. Utwory „No Diggity” Blackstreeta i „Lose Yourself” Eminema były jednymi z najczęściej słuchanych w studiu. Można więc powiedzieć, że są to wyraźne przykłady ulubionej muzyki psychopatów.
Po drugiej stronie medalu znalazły się utwory takie jak „My Sharona” zespołu The Knack i „Titanium” Sii. Według Wallischa te piosenki były najmniej lubiane przez osoby o skłonnościach psychopatycznych.
„Nie ma silnego związku z określoną płcią”.
-Pascal Wallisch-
Umysł psychopaty
To nie pierwsze i nie ostatnie badanie mające na celu zwiększenie ilości cennych informacji o umyśle psychopatów. Jedno z takich badań zostało opublikowane w Personality and Individual Differences. Sugeruje, że wiele karier i studiów jest preferowanych przez osoby, które spełniają trzy cechy ciemnej triady (narcyzm, psychopatia i makiawelizm). Według tego badania umysły zbliżające się do psychopatii mają silną tendencję do studiowania biznesu lub ekonomii.
Badanie okazało się motywacją do filmu American Psycho. W tym filmie główny bohater, grany przez Christiana Bale’a, przedstawia się jako zimny bankier inwestycyjny z Wall Street.
Produkty audiowizualne znacząco wpływają na zbiorową wyobraźnię. Z tego powodu rodzaj psychopatów, których przedstawiają, nie powinien być traktowany dosłownie. Rzeczywiście, mit muzyki klasycznej i psychopaty został obalony. Został on ustanowiony przez postacie takie jak Álex DeLarge z Mechanicznej pomarańczy i Hannibal Lecter z Milczenia owiec. W rzeczywistości wiemy teraz, że osoby z tendencjami psychopatycznymi mają bardziej specyficzne gusta muzyczne, które nie muszą być zgodne z żadnym konkretnym gatunkiem lub artystą.
Problem etyczny
Wydaje się, że określenie ulubionej muzyki psychopatów nie jest takie łatwe. Chociaż wiele badań rzuca światło na ten aspekt zdrowia psychicznego, problemem jest etyka.
Jak ostrzega sam Wallisch, przeprowadzanie tego typu badań bez zgody uczestników mogłoby budzić kontrowersje, a nawet zdradzać brak etyki zawodowej.
Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad i protokołów, gdy próbuje się rozwikłać umysł jednostki, niezależnie od tego, czy jest psychopatą, czy nie. Wcześniejsze badania i koncepcje, takie jak ciemna triada, to narzędzia, które mogą być pomocne. Nie powinny one stać się wymówką dla badaczy ani powodować uprzedzeń lub wyciągania pochopnych wniosków.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bowes, S. M., Watts, A. L., Costello, T. H., Murphy, B. A., & Lilienfeld, S. O. (2018). Psychopathy and entertainment preferences: Clarifying the role of abnormal and normal personality in music and movie interests. Personality and Individual Differences, 129, 33-37. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886918301259
- Plate, R. C., Jones, C., Zhao, S., Flum, M. W., Steinberg, J., Daley, G., Corbett, N., Neumann, C., & Waller, R. (2023). “But not the music”: psychopathic traits and difficulties recognising and resonating with the emotion in music. Cognition & Emotion, 37(4), 748–762. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37104122/
- Sample, I. (26 de septiembre de 2017). Playlist of the Lambs: psychopaths may have distinct musical preferences. The Guardian. Consultado el 8 de septiembre de 2023. https://www.theguardian.com/science/2017/sep/26/playlist-of-the-lambs-psychopaths-prefer-rap-over-classical-music-study-shows
- Vedel, A., & Thomsen, D. K. (2017). The Dark Triad across academic majors. Personality and Individual Differences, 116, 86-91. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886917302817
- Wallisch, P. (2017). Psychopath aesthetics: Musical preference as an indicator of psychopathy scores. abstractsonline.com. https://www.abstractsonline.com/pp8/#!/4376/presentation/30115)