Co zrobić, jeśli zostałeś porzucony przez SMS-a?

Czy kiedykolwiek zostałeś porzucony przez SMS-a? Jak się zachowałeś w tej sytuacji?
Co zrobić, jeśli zostałeś porzucony przez SMS-a?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2023

„Myślałam o naszym związku i po prostu uważam, że coś przestało działać. To nie Ty, to ja. Nie zasługuję na Ciebie”, „Naprawdę mi przykro, ale nie chcę z Tobą być”, „Nie chcę Cię już ranić. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli zakończymy naszą relację. Mam nadzieję, że będziesz szczęśliwy”, „To już koniec. Nie dzwoń do mnie więcej. Powodzenia”. Czy otrzymałeś kiedyś taką wiadomość? Co zrobić, jeśli zostałeś porzucony przez SMS-a?

Jest mnóstwo sposobów na rozstanie się z kimś przez SMS-a. Niektóre z nich są uprzejme, a inne mogą być dość okrutne. Niektórzy ludzie używają do tego emotikonek. Ci, którzy tego doświadczyli, wiedzą, jak bardzo jest to przykre. Nie jest to jednak niczym niezwykłym w cyfrowej erze komunikowania się.

W ostatnim stuleciu związki często kończyły się za sprawą krótkiej rozmowy telefonicznej, a nawet listu. Czasy jednak się zmieniły i pojawiły się nowe narzędzia ułatwiające czynności, które są dla nas stosunkowo trudne. Jako ludzie zawsze doświadczaliśmy emocjonalnej nieodpowiedzialności i nieumiejętności radzenia sobie z pewnymi problemami.

Fakt, że zrywanie z partnerem przez SMS-a jest częstym problemem, nie czyni go mniej szkodliwym. Jeśli byłeś odbiorcą tego rodzaju wiadomości, prawdopodobnie nie było to łatwe zerwanie. Będziesz musiał opłakiwać stratę, nie wiedząc, dlaczego tak się stało, ponieważ nie możesz porozmawiać twarzą w twarz z osobą, która wcześniej była dla Ciebie wszystkim.

Ludzie, którzy porzucają swoich partnerów przez SMS-a, wiedzą, że są tym samym zimni jak lód. Nie chcą stanąć twarzą w twarz ze swoim partnerem.

Człowiek, który został porzucony przez SMS-a
Niedowierzanie, zaprzeczanie i ból. Osoba rzucona przez SMS-a doświadcza wielu trudnych emocji.

Bycie porzuconym przez SMS-a, powszechna praktyka bez sumienia

Prawie dziesięć lat temu w artykule opublikowanym na stronie HuffPost wspomniano o ankiecie z 2013 roku, w której stwierdzono, że 88 procent mężczyzn i 18 procent kobiet zerwało z kimś przez SMS-a. Te dane są przytłaczające. Co więcej, jest wysoce prawdopodobne, że praktyka ta jest kontynuowana z tą samą częstotliwością dzisiaj.

Istnieją nawet artykuły w Internecie, które zawierają pomysły na najlepsze wiadomości tekstowe, za pomocą których możemy z kimś zerwać. Musisz je prostu skopiować i wkleić na swoim telefonie, jeśli chcesz opuścić partnera bez zbytniego przejmowania się tym. Emocjonalna nieodpowiedzialność jest dziś niestety powszechna w naszym społeczeństwie kruchych relacji budowanych i dekonstruowanych przez telefon komórkowy.

Większość z nas zdaje sobie jednak sprawę, że rzucanie kogoś przez SMS-a jest złe i niepotrzebnie okrutne. Wiele osób wybiera ten sposób, ponieważ jest on łatwy i szybki. Jest to jednak również oznaka tchórzostwa. Ludzie, którzy zrywają z partnerami przez wiadomości tekstowe, nie muszą okazywać żalu, ponieważ nie muszą osobiście stawić czoła tej sytuacji.

Chociaż doświadczenia te są dość częste, każdy indywidualny przypadek jest wyjątkowy, a każde cyfrowe porzucenie jest przeżywane w szczególny sposób. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z tym poradzić.

Jeśli zostałeś rzucony przez SMS-a, nie możesz obsesyjnie skupiać się na spotkaniu twarzą w twarz ze swoim byłym partnerem. Próby te zwykle kończą się niepowodzeniem i powodują, że czujesz się jeszcze bardziej zdesperowany.

Nastolatek patrząc na telefon komórkowy
Jeśli właśnie zostałeś porzucony przez SMS-a, poproś o spotkanie twarzą w twarz. Ale zaproponuj to tylko raz. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, nie kontaktuj się ponownie z byłym partnerem.

Co zrobić, jeśli zostałeś porzucony przez SMS-a?

Nie można zaprzeczyć, że jeśli zostaniesz porzucony przez SMS-a, możesz dać się ponieść emocjom. Twój umysł będzie kręcił się jak karuzela. Zadasz sobie pytanie: „Co zrobiłem źle? Dlaczego ona nie chce się ze mną zobaczyć i porozmawiać? Czy ma kogoś innego? Czy powinienem do niej zadzwonić, iść do niej lub skontaktować się z jej rodziną lub przyjaciółmi?”  To wyczerpujące psychicznie.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Santo Tomás (Chile) podkreśliło, że z reguły podczas rozstania mężczyźni są bardziej zahamowani emocjonalnie, podczas gdy kobiety szukają większego wsparcia ze strony otoczenia. Jednak bycie porzuconym przez SMS-a ma pewne unikalne cechy. Musisz wiedzieć, jak sobie z tym poradzić.

1. Po otrzymaniu wiadomości spróbuj porozmawiać z partnerem (ale tylko raz)

W każdym zerwaniu potrzebna jest ostateczna rozmowa, aby wyjaśnić sobie swoje uczucia, potrzeby i decyzje. Wiedząc, dlaczego tak się stało, łatwiej jest zakończyć emocjonalny cykl. Więc po otrzymaniu SMS-a, w którym ktoś z Tobą zrywa, spróbuj zadzwonić do tej osoby lub poprosić o spotkanie. Ale zrób to tylko raz.

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, nie popełniaj błędu i nie zostawiaj wiadomości na poczcie głosowej lub na WhatsApp. Raczej nigdy nie zobaczysz symbolu “wiadomość odebrana”. Zaakceptuj rzeczywistość bez utraty godności. Zaakceptuj fakt, że tym razem będziesz musiał stawić czoła bólowi, nie wiedząc tak naprawdę, dlaczego związek się zakończył.

2. Usuń swojego byłego z kontaktów i mediów społecznościowych

Upewnij się, że wyeliminowałeś swojego byłego partnera ze wszystkich środków kontaktu. Dotyczy to również mediów społecznościowych. Jeśli masz obsesję na punkcie przeglądania jego profilu, aby dowiedzieć się, co dzieje się w jego życiu, Twoja żałoba stanie się chroniczna.

3. Nie miej nadziei, zaakceptuj rzeczywistość

Rzucenie kogoś przez SMS-a i brak odwagi na rozmowę, aby zerwać osobiście, wiele mówi o drugiej osobie. To kolejna rzecz, którą musisz zaakceptować: Twój partner, którego tak bardzo kochałeś, nie ma w sobie odpowiedzialności emocjonalnej i inteligencji emocjonalnej. Zasługujesz na więcej.

Opuszczając kogoś, czy to związek, czy przyjaźń, często wybiera się najłatwiejszą drogę, czyli zerwanie przez SMS-a.

4. Unikaj “relacji na pocieszenie”, najpierw zmierz się z bólem

Szukanie nowego partnera na Tinderze lub jakiejkolwiek innej aplikacji nie zawsze rozwiązuje ból rozstania.

Powinieneś unikać relacji “na pocieszenie”. Nie powinieneś też przeskakiwać z jednego związku do drugiego. Najpierw spróbuj przejść przez proces żałoby. Zaakceptuj swoje rozczarowanie, złość, smutek i każde inne uczucie, rozumiejąc, że stopniowo Twoje cierpienie zniknie.

5. Zachowaj dobre wspomnienia i bądź lepszą osobą niż ta, która Cię opuściła

Nie bądź zły i urażony ani nie karm swojej nieufności. Nie bądź typem osoby, która mówi sobie „Nigdy więcej nikomu nie zaufam” lub „Nigdy więcej się nie zakocham”. Miłość zawsze będzie tego warta. Przede wszystkim staraj się zachować dobre wspomnienia i to, co podobało Ci się w związku, nawet jeśli nie ma tego zbyt wiele. (Restoril)

Staraj się być lepszy niż osoba, która rzuciła cię przez SMS-a. Chociaż jest to pójście na łatwiznę, z pewnością nie jest najbardziej etyczne ani poprawne zachowanie. Staraj się być odważniejszy i bardziej dojrzały i stale poprawiaj swoją odpowiedzialność emocjonalną.

To może Cię zainteresować ...
Marketing i zdrowie psychiczne: czy interesy pacjentów są zawsze najważniejsze?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Marketing i zdrowie psychiczne: czy interesy pacjentów są zawsze najważniejsze?

Stopniowo zdrowie psychiczne staje się coraz bardziej widoczne w naszej codziennej rutynie. Czy to jednak koniecznie poprawia?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García F, Ilabaca D. Ruptura de pareja, afrontamiento y bienestar psicológico en adultos jóvenes. Ajayu [Internet]. 2013 [consultado 20 abr 2022]; 11(2): 42-60
  • García D. Narración del duelo en la ruptura amorosa. Ajayu. Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología de la Universidad Católica Boliviana “San Pablo” [Internet]. 2014 [consultado 20 abr 2022]; 12(2):288-307
  • Rhoades GK, Kamp Dush CM, Atkins DC, Stanley SM, Markman HJ. Breaking up is hard to do: the impact of unmarried relationship dissolution on mental health and life satisfaction. J Fam Psychol. 2011 Jun;25(3):366-74. doi: 10.1037/a0023627. PMID: 21517174; PMCID: PMC3115386.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.