Znamiona mrocznej triady osobowości - poznaj je lepiej

Jakie są oznaki mrocznej triady osobowości? Należą do nich między innymi kłamstwo i bezwzględna manipulacja w celu osiągnięcia celów.
Znamiona mrocznej triady osobowości - poznaj je lepiej

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2021

Niektórzy twierdzą, że znamiona mrocznej triady osobowości są jak trójkąt bermudzki. Pułapka, obszar tak wyjątkowy, jak niebezpieczny. Powód jest prosty: tego rodzaju osoby kieruj się wyłącznie własnymi celami. Innymi słowy, kiedy czegoś chcą, nie wahają się naruszać praw innych, aby to osiągnąć.

Kiedy Donald Trump doszedł do władzy w styczniu 2017 roku, wielu specjalistów od zdrowia psychicznego ostrzegało, że nowy prezydent Stanów Zjednoczonych może uzyskać wysoki wynik w teście mrocznej triady. Oczywiście nigdy nie będziemy wiedzieć na pewno, ponieważ nie ma danych ani wyników testów, które by zdecydowanie udowodniły to twierdzenie.

Jednak nie brakuje ludzi, którzy widzą znaki wskazujące w tym kierunku. W rzeczywistości narcyzm Trumpa, jego brak szacunku dla myśli i pomysłów innych oraz wykorzystywanie i manipulowanie mediami w celu osiągnięcia osobistych korzyści mogą być czymś więcej niż zwykłym zbiegiem okoliczności.

Znamiona mrocznej triady osobowości

Jest nawet interesujące badanie w czasopiśmie Psychologia Osobowości autorstwa dr Anila Balci opublikowane w tym samym roku, w którym Trump doszedł do władzy. Badanie analizuje ideę, że Trump przejawia znamiona mrocznej triady. W rzeczywistości dostarcza dowodów na poparcie tej możliwości.

Chociaż powszechne jest skupianie się na tych cechach jako nieodłącznych w przypadku ludzi zajmujących ważne stanowiska, cechy mrocznej triady osobowości są w zasadzie po prostu najbardziej złowrogimi cechami ludzkimi. Dlatego naturalnie można je znaleźć w ludziach w twoim własnym środowisku.

Co więcej, eksperci psychologowie twierdzą, że ludzie z cechami ciemnej triady są powszechni w obszarach organizacyjnych. Tak więc osoby pełniące role kierownicze lub przywódcze często wykazują cechy ciemnej triady. Przyjrzyjmy się bliżej.

Badania wykazały, że ludzie, którzy wykazują znamiona mrocznej triady osobowości, wykazują wyraźny brak empatii. Są też wrogo nastawieni i obraźliwi dla innych.

Kobieta zbliżenie na twarz

Elementy składowe mrocznej triady osobowości

Termin ciemna triada pojawił się w 90. latach. Jednak psycholodzy Paulhus i Williams z University of British Columbia opisali to bardziej szczegółowo w badaniu z 2002 roku. Przyjrzyjmy się jednemu ważnemu aspektowi.

Kiedy mówimy o ciemnej triadzie, nie mamy na myśli konkretnego zaburzenia osobowości. W rzeczywistości zawiera zestaw cech subklinicznych, które definiują niekorzystne typy zachowań jednostki. Powodują one duży dyskomfort u otaczających ich ludzi.

Osoba, która uzyska wysoki wynik w teście ciemnej triady, będzie miała wpływ psychospołeczny w każdej sytuacji, w której się znajduje. Dlatego też stosowane przez nią antyspołeczne taktyki będą miały wpływ na jej relacje rodzinne, emocjonalne i związane z pracą. Przyjrzymy się elementom składowym ciemnej triady.

Narcyzm

Narcyzm jest jedną z najbardziej oczywistych cech mrocznej triady. Cechą definiującą jest w tym przypadku skrajny egoizm. Wiąże się z nieustanną potrzebą bycia widocznym, ważnym i podziwianym.

Narcyz często ma zdolność zniewalania ludzi. Zachowuje się przyjaźnie, luubi błyszczeć na przyjęciach czy spotkaniach, a swoim towarzyskim charakterem przyciąga uwagę innych. Jednak ten urok to pułapka, to środek do celu. Rzeczywistym celem jest awansowanie w hierarchii, zawieranie sojuszy i osiąganie własnych celów.

Z drugiej strony narcyz ma również piętę achillesową: niską samoocenę.

Młody mężczyzna o intensywnym spojrzeniu.

Makiawelizm

Makiawelizm różni się od narcyzmu pod jednym względem. To fakt, że ci ludzie nie wykorzystują swojego wyglądu i nie urzekają ani nie uwodzą. Zamiast tego mają tendencję do wpływania na innych poprzez swój chłód, a przede wszystkim poprzez swoją skuteczność w manipulowaniu. W tym sensie powszechne jest, że jednym z mrocznych znaków triady jest brak empatii i nienasycone dążenie do osiągania własnych celów.

Osoba o cechach ciemnej triady może być początkowo przyjazna i angażująca, dzięki czemu idealnie pasuje do profilu narcystycznego. Jeśli jednak te łagodniejsze podejścia nie zadziałają, pojawi się prawdziwy Machiavelli. Aby osiągnąć swój cel, zastosuje emocjonalny chłód.

Mężczyzna w kapturze z oznakami mrocznej triady osobowości.

Psychopatia

Psychopatyczna cecha osobowości to trzecia strona tworząca mroczną triadę. Cechy psychopatyczne to:

  • Odrętwienie emocjonalne.
  • Aspołeczne zachowanie. Osoba nie waha się łamać kodeksów prawnych, etycznych, a nawet moralnych.
  • Impulsywność.
  • Predyspozycja do nudy. Nieustanna potrzeba nowych inspiracji i bodźców.
  • Brak wyrzutów sumienia oraz poczucia etycznego i moralnego.
  • Brak zaangażowania w relacje społeczne i emocjonalne. Rozwiązłość seksualna.

Jak oceniana jest ciemna triada?

Jak widać, znaki ciemnej triady obejmują szeroki zakres. Czy to jednak oznacza, że osoba taka musi mieć równie wysokie wyniki w narcyzmie, makiawelizmie i psychopatii? Cóż, wynik powinien być pozytywny we wszystkich tych obszarach, ale zwykle są pewne niuanse. Aby poprawnie ocenić osobę, profesjonaliści zazwyczaj używają skali Jonasona i Webstera.

W tej skali jedna cecha jest prawie zawsze ważniejsza od pozostałych. Na przykład w badaniu przeprowadzonym przez Webstera i Jonasona (2013) na różnych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych zauważyli, że wiele z nich wykazuje wyższy wynik w narcyzmie.

Skala ujawnia również, że najbardziej niebezpieczną cechą w ciemnej triadzie osobowości jest wyższy wynik w psychopatii. Wtedy pojawiają się najbardziej szkodliwe i niebezpieczne zachowania.

Jak widać, ten temat jest równie interesujący, co niepokojący. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę twierdzenia psychoanalityka Michaela Maccoby’ego. Sugeruje, że mroczna triada osobowości jest coraz bardziej powszechna na najwyższych stanowiskach w świecie biznesu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jonason, P. K., & Webster, G. D. (2010). The dirty dozen: A concise measure of the dark triad. Psychological Assessment, 22(2), 420-432. doi:10.1037/a0019265
  • Rauthmann, J. F., & Kolar, G. P. (2012). How “dark” are the Dark Triad traits? Examining the perceived darkness of narcissism, Machiavellianism, and psychopathy. Personality And Individual Differences, 53(7), 884-889. doi:10.1016/j.paid.2012.06.020
  • Paulhus, D.L., & Williams, K.M. (2002). The dark triad of personality: Narcissism, Machiavellianism, and psychopathy. Journal of Research in Personality, 36: 556-563.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.