Moglibyśmy dać tysiąc powodów, dlaczego uważamy, że psychologia jest warta studiowania. Jednak istnieje jeden, który podsumowuje je wszystkie – ponieważ jest ekscytująca!
Niewiele dyscyplin wychodzi poza czysto profesjonalny rozwój oraz wzbogaca nas jako ludzi, pozwalając nam dojrzewać oraz posiadać o wiele szerszą perspektywę na rzeczywistość. Chociaż psychologia nie jest prostą dziedziną do studiowania, to przygoda, na którą warto się zdecydować.
Kiedy uczęszczasz na swoje pierwsze zajęcia uniwersytecie i dowiadujesz się jak wiele przedmiotów składa się na psychologię, możesz zacząć się zastanawiać, czy aby na pewno podjąłeś odpowiednią decyzję. Możesz doświadczyć szoku, kiedy okazuje się, że musisz przeczytać kilkadziesiąt książek, każda z nich opisująca inną teorię czy podejście, które musisz zrozumieć oraz wiedzieć jak je rozróżniać.
“Jesteś tym, co robisz, a nie mówisz, że zrobisz.”
-C.G.Jung-
Niektóre osoby odczuwają napięcie, a nawet rozpacz, kiedy stają twarzą w twarz z zawsze zawiłym, lecz interesującym światem statystyk oraz eksperymentalnych wzorów. Światem, gdzie matematyka jest nadal potrzebna – zła wiadomość dla tych, którzy kiepsko sobie z nią radzą. Jednak to codzienna praca oraz kontakt z każdą dziedziną tej nauki pobudza nas do odkrycia tego fascynującego świata oraz pomaga obrać własną drogę.
Z drugiej strony, trzeba przyznać, że psychologia nie uczyni nas bogatymi, nie zagwarantuje nawet pracy po zakończeniu studiów. Obecne społeczeństwo oraz warunki rynku pracy są jakie są i czasami musimy połączyć talent z pomysłowością, motywacją i okazjami oraz wytrzymałość z cierpliwością.
Mimo to, należy także zaznaczyć, że psychologia ma tyle aspektów, w których można rozwinąć własną działalność, że jeśli wybierzemy właściwą specjalizację, możemy wybudować bogatą oraz wyjątkową przyszłą profesję.
10 powodów, dla których warto studiować psychologię
Niezależnie od tego czy znajdujemy się w tym decydującym momencie życia, kiedy musimy obrać kierunek zawodowy, w którym chcemy podążać, lub myślimy, że czas najwyższy, by nauczyć się czegoś nowego, studiowanie psychologii zawsze będzie dobrą opcją.
Każdy oczywiście powinien zastanowić się nad dwoma ważnymi punktami: czego szuka oraz co chciałby ofiarować innym. Psychologia jest przedmiotem, dzięki któremu możemy się rozwijać podczas nauki; aby zaofiarować jak najwięcej sobie oraz innym. Zobaczmy teraz jakie korzyści płyną ze studiowania psychologii.
1. Psychologia pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie
Wraz z coraz głębszym zanurzaniem się we wszystkie teorie, różne podejścia do osobowości, ludzkiego rozwoju oraz tego jak kultura wpływa na nasze zachowanie, jesteśmy zmuszeni, by spojrzeć na własne życie oraz tych dookoła nas.
Studiowanie psychologii sprawi, że zaczniemy zadawać dużo pytań. Pytań, na które nie zawsze znajdziemy odpowiedź. Jednak takie, które popchną nas do stałych poszukiwań i odkryć. Będzie to przygoda prowadząca do poznania siebie oraz innych ludzi, po trochu każdego dnia. Będziemy mogli zostawić za sobą pewne przekonania i postawy, które niegdyś były dla nas tak ważne.
2. Nauczymy się jak doceniać metody naukowe
Psychologia to nie magia. Nie czytamy w myślach, nie mamy też w naszych umysłach zainstalowanego radaru, który pozwoliłby nam zarejestrować w 5 sekund na co cierpi osoba, która przed nami siedzi, czego się boi, czy jakie ma zalety. Będziemy też niemal na pewno oskarżani przez przyjaciół, krewnych czy znajomych o “analizowanie” ich.
Psychologia, jak wiemy, wiąże się z wieloma fałszywymi mitami i będziemy musieli stawić im czoła w wielu sytuacjach, czy nam się to podoba, czy nie. Jednak istnieje jeden aspekt, który musimy już na początku jasno zaznaczyć – psychologia to nauka społeczna oparta na metodach naukowych.
Powinniśmy zrozumieć, że aby dojść do pewnych konkluzji, danych czy konceptów, musimy przejść przez przez ciężką, obiektywną oraz wymagającą cierpliwości pracę. Praca ta jest zawsze oparta na serii metod badawczych i jest to niezbędne, by odnieść sukces w dziedzinie psychologii jako profesjonalista.
Z drugiej strony mamy “popularną psychologię”, którą zwykle kocha ogólna publika, i którą widzimy w magazynach czy na mediach społecznościowych. Ma jednak ona niewiele wspólnego z rzeczywistością.
3. Wykształcisz myślenie krytyczne
Dużo materiału, teorii i podejść, które składają się na studia psychologiczne pomaga nam wykształcić zdolność do krytycznego myślenia. Czy nam się to podoba, czy nie, to podstawowe wymaganie, jeśli chcemy być dobrymi profesjonalistami i być naprawdę przydatni ludziom bez utraty własnej integralności czy godności. Tylko wtedy będziemy w stanie odróżnić drzewo od drewna, prawdę od fałszu, rzeczywistość od manipulacji.
“Nigdy nie myśl, że wiesz wszystko. Nieważne jak bardzo siebie cenisz, zawsze miej odwagę, by powiedzieć: jestem ignorantem.”
-Ivan Pavlov-
4. Lepsze zrozumienie ludzkich relacji
Studiowanie psychologii nie przekształci nas natychmiastowo w zdrowszych psychicznie, szczęśliwszych czy odnoszących sukces ludzi (przynajmniej nie w większości przypadków). Psychologowie również cierpią na depresję czy lęki. Nie są oni odporni na porażki w swoich relacjach emocjonalnych, posiadają też swoje małe fobie i ograniczenia.
Jednak posiadanie całej tej wiedzy czyni ich bardziej świadomymi tego, co się dzieje z nimi oraz wokół nich. Potrafią zrozumieć o wiele lepiej dynamikę relacji. Wiedzą kiedy mogą poprosić o pomoc lub w jaki sposób pomóc sobie i innym ludziom.
5. Docenisz rozwój człowieka na każdym etapie
Zrozumienie tego, jak się rozwijamy oraz jak zmieniamy się jako istoty ludzkie w ciągu całego naszego życia, nie tylko daje nam cenną wiedzę. W zasadzie czyni nas to bardziej wrażliwymi oraz otwartymi na problemy innych, ich cierpienie i wątpliwości.
Jest również faktem, że psychologia odsłania osobliwości związane z pewnymi etapami naszego rozwoju, np. w dzieciństwie czy starości. Możemy szczególnie zainteresować się tymi fazami życia oraz poświęcić się konkretnej grupie ludzi.
6. Przyjmiesz nową perspektywę na choroby umysłowe
Psychologia pozwoli Ci obalić wiele mitów na temat chorób mentalnych. Zrozumiesz na przykład różnicę miedzy zespołem, zaburzeniem a chorobą. Zdasz sobie sprawę, że lekarstwa nie wyleczą pewnych chorób, mogą je tylko “złagodzić”. Odkryjesz jak trudno wystawić diagnozę oraz jak wiele niuansów posiada depresja, zaburzenia lękowe czy schizofrenia.
7. Na każde zainteresowanie istnieje specjalizacja
Nie wszyscy psychologowie są psychoanalitykami czy wyznają zasady freudowskie. Co więcej, jest o wiele więcej tych, którzy się z nimi nie zgadzają. Nie wszyscy praktykują hipnozę lub pracują w gabinetach. Studiowanie psychologii oferuje nam możliwość, by kształcić się dalej w jednej z wielu specjalizacji, dlatego możemy wybrać tą, która interesuje nas najbardziej.
Oto kila rodzajów psychologii:
- Kliniczna
- Edukacyjna
- Sportowa
- Sądowa
- Zdrowotna
- Organizacyjna
- Dziecka i nastolatka
- Socjalna lub społecznościowa
8. Psychologia – idealne uzupełnienie innych dyscyplin
Niewiele kierunków studiów tak dobrze uzupełnia inne dyscypliny, jak psychologia. Możemy przykładowo ukończyć dziennikarstwo, medycynę, pielęgniarstwo, farmakologię, filologię, antropologię, sztukę lub ekonomię i jednocześnie studiować psychologię, aby zdobyć znacznie szersze i komplementarne wykształcenie.
“Nawet jeśli nie jest to całkowicie wykonalne, stajemy się lepsi w próbowaniu osiągnięcia wyższego celu.”
-Viktor Frankl-
Poza posiadaniem interesującego życiorysu, psychologia wzbogaca nas o zrozumienie ludzkiego zachowania wraz z interakcjami społecznymi, językiem, komunikacją, motywacją, emocjami oraz podejmowaniem decyzji. Procesy te są często niezbędne do tego, by mieć pełny ogląd na inne dziedziny nauki.
9. Nauczysz się lepszej komunikacji z innymi
To aspekt, o którym nie mówimy często. Jednak coś, co odkrywa student psychologii w swoich codziennych zajęciach, to uzyskanie umiejętności w radzeniu sobie z emocjami poprzez lepsze rozumienie języka ciała. Te wszystkie niuanse dają mu lepszą biegłość w komunikacji interpersonalnej.
Nie mówimy tylko o poprawieniu naszej zdolności do publicznego przemawiania, ale również jak lepiej porozumiewać się z najbliższymi. Zrozumiemy naszego rozmówcę poprzez jego komunikacje niewerbalną, ton głosu i gestykulację. W ten sposób nasz dialog będzie bardziej empatyczny i skuteczny.
10. Studiowanie psychologii może być pierwszym krokiem do najlpeszego etpau w Twoim życiu
Wspomnieliśmy na początku, że moglibyśmy dać tysiąc powodów, dlaczego warto studiować psychologię, jednak istnieje jeden, który przewyższa je wszystkie – to fascynująca nauka i może otworzyć przed nami zupełnie nowy etap w życiu. Zawsze znajdziemy coś, co w danym momencie dotknie nas w taki sposób, że powiemy “to właśnie ja”, to dlatego chcę wiedzieć więcej, dlatego chcę pomagać ludziom.
Raz będzie to nauka o mózgu oraz wszystkie związane z nią tajemnice. Innym razem będzie to określony rodzaj terapii. Czasami to pragnienie pomagania dzieciom lub skoncentrowania się na bardziej eksperymentalnej stronie badań. Słowo “psychologia” jest tak szerokie, że każdy w jakimś momencie znajdzie coś dla siebie. I to właśnie w tym momencie wszystko się zmienia i nabiera nowego znaczenia.
Zatem jeśli rozważasz możliwość studiowania psychologii, chcielibyśmy zachęcić Cię do podjęcia tej niezwykłej przygody, która rzadko rozczarowuje.
Bibliografia
Triglia, A, Regader, Bertrand, and García-Allen Jonnatahn, (2016). Psychologicznie mówiąc.
Paidós.Sheena Iyengar, (2006). Sztuka wyboru. Psychology Press.
Pink, Daniel (2010). Niezwykła prawda o tym, co nas motywuje. Management 2000.
Butler-Bowdon, Tom (2004). 50 Klasyków psychologii: Kim jesteśmy, jak myślimy, co robimy: Wgląd oraz inspiracja 50 kluczowymi książkami. New York: H. Books.