Psychologia siły woli: kiedy chcieć znaczy móc

Kobieta z wilkiem - psychologia siły woli

Psychologia siły woli mówi, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli jesteśmy wystarczająco zmotywowani do działania, kiedy nie brak nam charyzmy i, co więcej, że jesteśmy w stanie wytrenować nasz mózg tak, by podejmować lepsze decyzje. Te cechy osobiste nie są wrodzone, ale rozwijamy je z biegiem czasu, zdając sobie sprawę z naszych własnych ograniczeń i zdolności.

Może wydawać nam się dziwne, że psychologia ma oddzielną dziedzinę nauki przeznaczoną jedynie dla siły woli. W rzeczywistości, ta dziedzina nadal jest częścią większego działu dotyczącego motywacji i gdzie, jak już wiemy, nie brakuje przygotowanych terapeutów i wyspecjalizowanych “coachów”, którzy mogą nauczyć nas jak pracować, by osiągnąć nasze życiowe cele. A szkoda, bo psychologia siły woli to niezwykle ważna dziedzina.

„Nie robimy czegoś nie dlatego, że jest za trudne do zrobienia. Jest za trudne do zrobienia, ponieważ nie mamy odwagi, by to zrobić.”

-Seneka-

Możemy jednak powiedzieć, i się nie pomylimy, że ta dziedzina nauki zaczęła się umacniać od 2011 roku po pewnej ankiecie przeprowadzonej przez APA (American Psychological Association). Celem ankiety było ocenić poziom stresu mieszkańców Stanów Zjednoczonych i czynników, które najczęściej go powodowały. Wyniki były bardzo interesujące.

Ponad połowa ankietowanych przyznała, że zdaje sobie sprawę, że ich styl życia nie jest zdrowy. Co więcej, byli świadomi, że stres, podobnie jak niepokój, to ich najgorsi wrogowie. Z drugiej strony przyznawali się jednak, że ich woli nie jest wystarczająco silna, by coś zmienić, nie czuli się na siłach lub nie byli przygotowani na zmiany i poprawę swojej sytuacji.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak często zwlekamy z działaniem? Dlaczego brakuje nam siły woli, by zacząć ćwiczyć, by rzucić palenie lub by zebrać się w sobie i zawalczyć o nasze marzenia lub cele, od których od dawna myślimy? Psychologia siły woli daje nam odpowiedzi na wszystkie te pytania.

ślimak na patyku

Czym tak naprawdę jest siła woli?

Czasami mamy mylną opinię o różnych ludzkich zachowaniach. Co więcej, bardzo możliwe, że widzieliśmy siebie samych w następującej sytuacji. Zdarzają się w życiu chwile, że brak nam zupełnie siły do działania, jakbyśmy byli zamknięci w ciemnym pomieszczeniu, nie wiedząc, co zrobić, jak się zachować i czując się zupełnie bezbronni. W takiej sytuacji często zdarza nam się słyszeć krytykę z ust innych, którzy wypominają nam naszą słabość i nieumiejętność reakcji.

Coś, co jasno przedstawia psychologia siły woli to fakt, że nie jest to cecha wrodzona. Nikt nie rodzi się z gotowym oprogrogramowaniem, które uruchamia się, kiedy go potrzebujemy. Co więcej, ta wewnętrzna energia jest bardzo podatna na zmiany nastroju danej osoby, na otoczenie i na to jak zostaliśmy wychowani. Nikt nie nauczył nas strategii, jak przezwyciężyć strach, niezdecydowanie, pracować na samokontrolą lub samozaparciem.

Dlatego powinniśmy przede wszystkim określić, czym dla nas jest siła woli.

„Odwaga to odporność na strach i kontrola nad nim, ale nigdy jego brak.”

Mark Twain

mężczyzna na skale

Cechy charakterystyczne siły woli

Według APA (American Psychological Associationsiła woli to coś, co reguluje nasze świadome “ja”, która pomaga w szukaniu celu i uświadomieniu nam, że jesteśmy warci osiągnięcia go. Ta strefa jest bezpośrednio powiązana z naszą samooceną i akceptowaniem samego siebie.

  • Ważnym aspektem tego wymiaru jest to, że jest ściśle związany z kontrolą myśli negatywnych i ograniczających. Powinniśmy nauczyć się zarządzać tymi impulsami, które kładą nam kłody pod nogi i zacząć je kontrolować.
  • Co więcej, jest też powiązany z naszą zdolnością opóźnionej gratyfikacji. Powinniśmy być w stanie oprzeć się pokusom przez pewien okres czasu, tak by na dłuższą metę osiągnąć nasz cel.

Pondato, należy podkreślić, że wszystkie te umiejętności i zdolności psychologiczne można wyćwiczyć. Tak naprawdę jest to coś, co wszyscy powinniśmy robić. Oczywiście nigdy nie zapominając, by naszym potomkom przekazać wszystkie te strategie motywujące, które pomogą im osiągać swoje cele już od najmłodszych lat.

Psychologia siły woli – 3 podstawy

Chociaż prawdą jest, że chcieć znaczy móc, należy też pamiętać o pewnych, drobnych szczegółach. Dlatego powinniśmy raczej powiedzieć, że „chcieć znaczy wiedzieć, jakie środki wcielić w życie, by osiągnąć to, o czym marzę i, co więcej, mogę osiągnąć to będąc w pełni realistą.”

Jeden z najbardziej interesujących tekstów o sile woli jest autorstwa psycholog zdrowia, Kelly McGonigal. W swojej książce „Instynkt siły woli. Jak działa samokontrola” przedstawia cenne wskazówki, które mogą nam pomóc i które można podsumować w 3 zdaniach. Są one następujące.

Medytacja

Nie uda mi się

„Nie uda mi się”. To jedno z najczęstszych zdań, które pojawia się w naszej głowie, gdy mamy jakiś konkretny cel. W rzeczywistości, ta negatywna i ograniczająca mowa to pierwsze, co powinniśmy mieć pod kontrolą, by móc ją zwalczyć i przekształcić w coś pozytywnego.

Jednym ze sposobów, by to osiągnąć jest powtarzać sobie następujące zdanie: „jeśli nie będę mógł, stworzę moją własną moc”.

  • Zrobię to hamując negatywne myśli.
  • Wszystkie negatywne myśli, które pojawią sięw mojej głowie zamienię w pozytywne twierdzenia: „nie uda mi się znaleźć lepszej pracy, rynek jest teraz w bardzo złej sytuacji”   „mogę znaleźć lepszą pracę, spróbuję zaoferować coś bardziej nowatorskiego i w lepszej jakości”.

Poprawię się

Wszyscy mamy wspaniałe cechy, zdolności i umiejętności, które powinniśmy rozpoznać, docenić i rozwijać. Jednak czasami, przebywając w różnym środowisku lub otoczeniu zapominamy lub zaczynamy je lekceważyć.

Musimy o nich pamiętać, odstawić na bok negatywne oddziaływania wewnętrzne lub zewnętrzne, które szkodzą naszej samoocenie i maksymalnie rozwijać nas samych i nasze zdolności.

Chcę móc

Ostatnia porada jest bardzo prosta, użyteczna i praktyczna. Jej podstawą jest codzienne ćwiczenie prostych wypowiedzi. Jak na przykład te:

  • Chcę poczuć się lepiej.
  • Chcę móc poczuć się silniejszy.
  • Chcę zostawić moją przeszłość w tyle i odstawić na bok negatywne myśli.
  • Dziś chcę móc przeciwstawić się strachu, temu problemowi.
  • Jutro chęc osiągnąć ten cel.

Dziewczyna na polu zboża

Jak możemy zauważyć, psychologia siły woli jest naprawdę ważna, przydatna i rozstrzygająca w naszym życiu. Nauczmy się nad nią pracować, zdajmy sobie sprawę z wewnętrznych zasobów, jakie mamy do dyspozycji i że zasługujemy, bez wątpienia, by spełnić każde z naszych marzeń.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top