Psychodietetyka - czym jest i jak może Ci pomóc?

Psychodietetyka - czym jest i jak może Ci pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2021

Psychodietetyka obecnie jest na porządku dziennym wypełniając wiele grup w sieciach społecznościowych związanych z jedzeniem i zdrowymi nawykami. Czym jednak tak naprawdę jest i jakie ma cechy?

Psychodietetyka to nauka, która bada związek zdrowia psychicznego i jedzenia. Do tej pracy potrzeba co najmniej dwóch różnych specjalistów: dietetyka oraz psychologa. W psychodietetyce bada się nie tylko związek z pożywieniem, ale także wzorce emocjonalne, które są zakotwiczone w wyborze spożywanej żywności.

W ramach tego podejścia bada się różne zachowania, takie jak używanie jedzenia jako karty przetargowej w celu złagodzenia niepokoju emocjonalnego. Z drugiej strony celem psychodietetyki jest osiągnięcie długoterminowych zmian we wzorcach żywieniowych, co przekłada się na lepszą jakość życia.

Mózg kobiety z warzywami

Psychodietetyka – cechy

Zespół, który może pracować w psychodietetyce wykracza poza dietetyka i psychologa. Posiadanie innych specjalistów poprawi wyniki, zwiększając wydajność interwencji przeprowadzanej z każdego z frontów. Wśród profesjonalistów, których można włączyć do zespołu znajdą się trenerzy osobiści, psychiatrzy, logopedzi, pedagodzy itp.

Zatem charakterystyka interwencji w psychodietetyce byłaby następująca:

  • Koncentrowanie się na aspektach związanych z odżywianiem i zdrowymi nawykami. Nie tylko w aspekcie jedzenia, ale także innych czynników, takich jak emocjonalny, społeczny i zawodowy.
  • Badane są zmienne psychologiczne związane z utrzymywaniem niezdrowych nawyków i rozwojem nowych umiejętności w celu wypracowania nawyków poprawiających jakość życia.
  • Zarówno osobisty wizerunek, jak i jego akceptacja są ważne, aby rozpocząć pracę w psychodietetyce. Są chwile, kiedy zmaganie się z własnym obrazem ciała powoduje frustrację.
  • Badany jest kontekst, w którym odbywa się jedzenie między innymi zmiennymi, które ułatwiają lub szkodzą zdrowej diecie.
  • Pomoc w podejmowaniu decyzji i wiedza o zdrowych i ultra-przetworzonych produktach. Ponadto pracuje się nad pewnymi społecznie zakorzenionymi koncepcjami, takimi jak koncepcja diety i mity żywieniowe, które wpływają na wybór produktów.

Czym nie jest psychodietetyka?

Psychodietetyka to praca zespołowa, w której zakłada się współpracę z różnymi specjalistami. Ważne jest, aby to podkreślić, ponieważ nie ma szkolenia ani specjalistów, którzy byliby „psychodietetykami”. Jak wspominaliśmy powyżej, potrzebujesz przynajmniej profesjonalnego psychologa i specjalisty w dziedzinie żywienia.

Psychodietetyka nie ogranicza się do badania spożycia niektórych pokarmów w zależności od nastroju. Co nie oznacza, że ​​można interweniować, gdy w ocenie wykryta zostanie nawykowa strategia radzenia sobie i prowadzi do szkodliwych długoterminowych konsekwencji.

Tak więc jednym z wyzwań, którym mogłaby sprostać psychodietetyka byłoby poszerzenie zestawu narzędzi danej osoby w celu zwiększenia jej repertuaru strategii radzenia sobie.

Wyniki w tej dziedzinie są stopniowe. Mówimy o nawykach, a zatem interwencjach, które wymagają czasu, aby je przekierować, zmienić lub ustalić. Z drugiej strony mówimy o wynikach, które wykraczają poza utratę wagi. Chodzi o zmianę relacji z jedzeniem.

Terapia

Rola psychologa w psychodietetyce

Jak widzieliśmy, praca psychologa przy tego typu konsultacjach obejmuje nie tylko zaburzenia odżywiania. Mówimy również o innych zaburzeniach, jak lęk wynikający z różnych okoliczności psychicznych, takich jak odrzucenie własnego wizerunku.

Ocena stosowania diet restrykcyjnych jako strategii kompensacyjnych jest tylko częścią pracy psychologa w ramach konsultacji psychożywieniowej. Niektóre zadania specjalisty można podsumować w następujący sposób:

  • Ocena wzorców żywieniowych i spożywania określonych pokarmów w różnych kontekstach.
  • Zwiększenie prawdopodobieństwa wyboru zdrowej żywności dzięki wiedzy i świadomości.
  • Praca nad obrazem ciała i strategiami radzenia sobie.
  • Zmniejszenie poziom popytu i oczekiwania natychmiastowych i/lub krótkoterminowych wyników.
  • Ocena interwencji z zastosowaniem technik akceptacji i zmiany skoncentrowanych na spożyciu odrzuconej żywności.
  • Edukacja w zakresie emocji i strategii radzenia sobie.
  • Kontakt z fizycznymi wrażeniami związanymi z głodem i sytością.

Procesy emocjonalne są szczególnie ważne w konsultacjach psychodietetycznych, podobnie jak umiejętności, które są potrzebne do włączenia pewnych zdrowych nawyków.

Ważne jest również, aby zdemistyfikować pewne zakorzenione w dzisiejszym społeczeństwie przekonania dotyczące żywności, a także być stałym w procesie zmiany nawyków.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.