Przysadka mózgowa i szyszynka regulują wiele procesów hormonalnych. Są małym ośrodkiem mocy w Twoim mózgu, który Kartezjusz określił jako siedzibę duszy. To wyrafinowane laboratorium chemiczne pośredniczy w tak podstawowych procesach, jak odpoczynek i relaksacja, starzenie się i równowaga tarczycy.
Kiedy szukamy informacji o tych maleńkich gruczołach, często znajdujemy wiele odniesień ze świata duchowego. Trudno się temu dziwić. Dla wielu osób to „trzecie oko” łączy się z Twoją najbardziej magiczną i intuicyjną stroną. Odcisk tych struktur w naszej kulturze wynika z faktu, że są one połączone z cyklami światła i ciemności.
Jako istota ludzka kierujesz swoimi biologicznymi rytmami w zgodzie z naturą. Światło słoneczne tworzy kanał, który stymuluje małe jądra mózgu. Przysadka mózgowa i szyszynka są jak dyrygenci orkiestry. To one kierują Twoim wzrostem, dojrzałością płciową, temperaturą, a nawet regulują Twoje emocje.
Każdy mały brak równowagi ma bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie.
Nazywane są gruczołami głównymi lub nawet trzecim okiem. Przysadka i szyszynka konfigurują fabrykę, która reguluje Twoje hormony, aby zagwarantować równowagę i dobre samopoczucie.
Funkcje przysadki i szyszynki
Większość znanych nam informacji o przysadce i szyszynce pochodzi z patologicznych badań neurologicznych przeprowadzonych na tych strukturach. Autorzy i eksperci w tej dziedzinie, tacy jak lekarze J. Anderson, N. Antoun i K. Chatterjee, wskazują w pracy badawczej, że część osób cierpiących na problemy hormonalne ma zmiany w tych strukturach, które są źródłem ich problemów.
Te gruczoły są bardzo małe (niecałe 8 mm) i otrzymują duży przepływ krwi. Oznacza to, że są niezwykle ważne. Jednocześnie nie możemy pominąć jeszcze jednego szczegółu: są niezwykle wrażliwe na Twój styl życia.
Przyjrzyjmy się funkcji każdego z nich.
Przysadka mózgowa lub przysadka
Jednym z fascynujących aspektów tego gruczołu jest sposób, w jaki łączy się z Twoim środowiskiem. Na podstawie wszystkich informacji, które otrzymuje od zmysłów i wzgórza, uwalnia szereg hormonów. Pozwalają one skuteczniej dostosowywać się i reagować na wymagania zewnętrzne.
- Przysadka mózgowa ułatwia kontakty społeczne. Ponadto pomaga reagować na niebezpieczeństwo.
- Sprzyja uwalnianiu oksytocyny, aby wzmocnić Twoje więzi z partnerem, dziećmi, przyjaciółmi.
- Stymuluje wydzielanie hormonów nadnerczy, dzięki czemu lepiej znosisz stres.
- Przysadka mózgowa działa również w połączeniu z podwzgórzem.
- Wpływa na podwzgórze, związane z emocjami i pamięcią.
- Związek między przysadką a podwzgórzem kontroluje proces zmiany tego, co myślisz i postrzegasz, w stan emocjonalny.
Ważne jest również podkreślenie zaangażowania tego gruczołu w pewne procesy biologiczne.
- Reguluje przemianę materii.
- Stymuluje hormon stymulujący (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Uwalniają one estrogen, testosteron i progesteron.
- Stymuluje prolaktynę niezbędną do produkcji mleka.
- Pośredniczy w produkcji melanocytów, aby zadbać o pigmentację skóry.
- Stymuluje hormony wzrostu i rozwój człowieka.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, przysadka mózgowa jest niezwykle wrażliwa na otoczenie. Uniwersytet Sheba w Tel Haszomer (Izrael) przeprowadził badanie, w którym wyjaśniono, że istnieje związek między promieniowaniem jonizującym a pojawieniem się guzów w tej strukturze.
Szyszynka: regulator cykli
Przysadka mózgowa i szyszynka mają wiele funkcji. Jednak ta ostatnia zawsze budziła największe zainteresowanie z mistycznego i duchowego punktu widzenia. Jest tak z powodu jej kształtu drzewa, kruchości lub dlatego, że do efektywnego funkcjonowania potrzebuje ciemności.
Co ciekawe, po osiągnięciu wieku młodzieńczego aktywność szyszynki zaczyna spadać. Tak bardzo, że powszechne jest osiągnięcie dorosłości z szyszynką, która już zaczyna wykazywać oznaki zwapnienia. Jej wrażliwość na środowisko, żywność, toksyny środowiskowe i styl życia czasami ogranicza jej prawidłowe funkcjonowanie.
Przyjrzyjmy się, jakie procesy reguluje szyszynka:
- Reguluje rytm dobowy i pobudza sen.
- Wydziela melatoninę w ciemności. Uniwersytet Hokkaido (Japonia) przeprowadził badanie, które wyjaśniło, że wszelkie zmiany w tej strukturze bezpośrednio wpływają na Twój nocny odpoczynek.
- Jest kluczem do dojrzewania płciowego.
- Wszelkie zmiany w tej strukturze mogą nawet pośredniczyć w pojawieniu się sezonowych zaburzeń afektywnych i depresji.
Jak lepiej zadbać o przysadkę i szyszynkę?
Obecnie wzrasta zainteresowanie przysadką i szyszyną. Poza polem mistycznym i duchowym znajdujemy coraz więcej prac na ten temat skierowanych do szerokiej publiczności. Jednym z przykładów jest Journal of Pineal Research, który zawiera badania równie fascynujące, co praktyczne.
Struktury te są wyraźnym przykładem tego, jak układ hormonalny pośredniczy również w zachowaniu i osobowości. Skutki chorób takich jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy są dobrze znane. Niemniej jednak te zaburzenia wpływają nie tylko na metabolizm i wagę. Wpływają również na nastrój i odpoczynek.
Z tego powodu z pewnością warto dowiedzieć się, jak lepiej dbać o te struktury. Co możesz zrobić?
- Utrzymuj dietę jak najbardziej naturalną, wolną od pestycydów, barwników i konserwantów.
- Jedz surową, ekologiczną żywność. Zmniejsza to zwapnienie szyszynki.
- Popraw swoją podaż witamin A, D i kompleksu B, a także minerałów, takich jak magnez czy mangan.
- Spróbuj dostosować się do cykli natury. Gdybyś zawsze funkcjonował w świetle dziennym i odpoczywał, gdy jest ciemno, te gruczoły byłyby Ci wdzięczne.
- Zmniejsz swoją ekspozycję na niebieskie światło z urządzeń elektronicznych.
Spośród tych dwóch gruczołów najważniejsza jest niewątpliwie przysadka mózgowa. To najważniejsza struktura hormonalna, ponieważ reguluje prawie wszystkie procesy w Twoim ciele. Dlatego warto o nią dbać. Z tego powodu powinieneś spróbować dostosować swój styl życia w zdrowszy sposób, bardziej zgodny z rytmem dnia i nocy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Kandel, E.R.; Schwartz, J.H. & Jessell, T.M. (2001). Principios de neurociencia. Cuarta edición. McGraw-Hill Interamericana. Madrid.
- Frank H. Netter, Peter H. Forsham,Emilio Gelpi Monteys (1998). Sistema Endocrino y Enfermedades Metabólicas. España: Masson