Przemoc zastępcza: najokrutniejsza forma przemocy ze względu na płeć

Dzieci doświadczają przemocy zastępczej, ale ostatecznym celem agresora jest spowodowanie cierpienia psychicznego matki. Badamy to zachowanie i jego skutki.

Ojciec chwyta córkę, stosując zastępczą przemoc

Kiedy widzisz i słyszysz w wiadomościach historie rodziców, którzy pozbawiają życia swoje dzieci, oczywiście czujesz się zszokowany. Trudno sobie wyobrazić, że rodzic mógłby kiedykolwiek być zdolny do zrobienia czegoś tak strasznego. Działania te są maksymalnym wyrazem rodzaju przemocy ze względu na płeć. Co więcej, negatywne emocje zwykle kumulują się i inkubują przez długi czas. Jest to znane jako przemoc zastępcza.

Trzeba podkreślić, że ostatecznym celem tych aktów nie jest atak na dzieci, ale wyrządzenie krzywdy matce, w dramatyczny i nieodwracalny sposób. Kobieta jest narażona na przemoc ze strony partnera, który próbuje kontrolować, manipulować i sprawiać jej ogromny ból. Jednak jego zachowania skierowane są bezpośrednio na dzieci. Najmłodsi są wykorzystywani jako środek do osiągnięcia celu. Ten niuans jest kluczowy, aby rozróżnić terminy takie jak przemoc zastępcza i sytuacje takie jak ojcobójstwo.

Ojciec krzyczy na syna
W przypadku przemocy zastępczej ojciec jest w stanie stosować ekstremalną przemoc wobec swoich dzieci, aby wyrządzić krzywdę swojej partnerce lub byłej partnerce.

Przemoc zastępcza

Termin przemoc zastępcza został po raz pierwszy ukuty w 2012 roku przez Sonię Vaccaro, psycholożkę kliniczną i ekspertkę sądową ds. przemocy ze względu na płeć. Jest to definiowane jako rodzaj przemocy, która ma na celu wyrządzenie krzywdy kobietom poprzez ich bliskich. Bezpośrednią ofiarą może być na przykład zwierzę domowę lub dzieci. Dzieci kobiety są wykorzystywane w celu wyrządzenia jej psychicznego cierpienia.

Przemoc zastępcza jest rodzajem przemocy instrumentalnej. Jej celem jest zastraszenie i pokazanie dominacji i kontroli w wysoce niezrównoważonym i nierównym stosunku władzy.

Maksymalnym wyrazem tego rodzaju przemocy jest zabójstwo dzieci kobiety. To niezwykle okrutny akt, który ma na celu psychiczne zniszczenie matki. Istnieją również inne sposoby, w jakie wyrażana jest przemoc zastępcza. Na przykład, gdy ojciec manipuluje swoimi dziećmi za pomocą kłamstw i oszczerstw, aby obrócić je przeciwko matce. W konsekwencji dzieci mogą ją atakować, wyrabiać sobie o niej złą opinię lub nie chcieć przebywać w jej towarzystwie. Umyślne grożenie, złe traktowanie lub zaniedbywanie nieletnich również może należeć do kategorii zastępczej przemocy.

Wszystkie te działania prowadzą do szantażowania kobiety. Celem jest jej poddanie się i oddanie kontroli partnerowi, aby uniknąć cierpienia swoich dzieci. Z tego powodu do przemocy zastępczej niezwykle często dochodzi w sytuacjach separacji lub rozwodu lub gdy druga strona próbuje odbudować swoje życie.

Kilka faktów na temat zastępczej przemocy

Niestety, zjawisko to jest dość częste w dzisiejszym społeczeństwie i dotyka wiele rodzin. Istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby lepiej zrozumieć ten rodzaj przemocy. Niedawne badanie podaje kilka istotnych danych:

  • W większości przypadków (82 proc.) agresorem jest biologiczny ojciec dzieci. Przemoc może być również sprawowana przez partnera lub byłego partnera matki.
  • W ponad połowie przypadków przemoc ma miejsce po separacji lub rozwodzie pary.
  • Wcześniejsza przemoc ze względu na płeć została wykryta w 74 procentach analizowanych przypadków.
  • Jeśli chodzi o rejestry karne agresorów, istniały one tylko w 26 procentach przypadków. Wynikały one głównie z przemocy ze względu na płeć.
  • Większość morderstw jest popełniana, gdy rodzice są odpowiedzialni za dzieci, korzystając z odwiedzin lub wspólnej opieki.
  • W 60 procentach zbadanych przypadków istniały wcześniejsze zagrożenia. Jednak pomimo zaalarmowania policji atakowany partner nie podjął szczególnych środków ochrony swoich dzieci.

Ojciec groził córce

Najokrutniejsze oblicze przemocy ze względu na płeć

Kiedy ofiara przemocy ze względu na płeć decyduje się na odseparowanie od swojego oprawcy i korzysta z pomocy prawa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w jak największym stopniu, przemoc zastępcza jest narzędziem, którego agresor używa, aby nadal generować cierpienie. Dlatego wielu mężczyzn, którzy nigdy aktywnie nie pełnili roli rodzicielskiej ani nie opiekowali się swoimi dziećmi, prosi o wspólną lub pełną opiekę, aby nadal sprawować kontrolę nad swoimi partnerkami.

Aby zapobiec dalszemu występowaniu tego typu wyniszczającej sytuacji, konieczna jest zmiana na poziomie społecznym. Nie należy zapominać, że przemoc ze względu na płeć opiera się na kulturze, która pozostaje nierówna. Co więcej, skłania do kwestionowania cierpienia kobiet i minimalizowania gróźb i ataków na nie.

Niezbędna jest edukacja na kierunkach akademickich, świadomość tej rzeczywistości, a przede wszystkim podjęcie działań, które mają na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa małoletnim. Sprawca przemocy, który grozi swojemu partnerowi lub byłemu partnerowi, że wykorzysta dzieci do dalszego sprawowania kontroli, nie może być dobrym ojcem. Rzeczywiście, dzieci nigdy nie powinny być narażone na takie ryzyko.

Nota redakcyjna: Termin przemoc zastępcza odnosi się do ideologii (sposobu myślenia), a dokładniej do ideologii gender. Jednak ludzie dowolnej płci decydują się skrzywdzić swoich partnerów, tworząc lub wykorzystując osobę trzecią, zwykle dzieci.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Tajahuerce, I. & Suárez, M. (s. f.). Así es la violencia vicaria, la expresión más cruel de la violencia de género. Oficina de Transferencia de Resultados de Investigación (OTRI), Universidad Complutense de Madrid. https://www.ucm.es/otri/noticias-violencia-vicaria-ucm
  • Vaccaro, S. (2021). Estudio sobre el análisis de datos de casos de violencia vicaria extrema. Violencia vicaria: un golpe irreversible contra las madres. https://observatorioviolencia.org/wp-content/uploads/AMPF-Informe_V_Vicaria-DIGITAL.pdf
Scroll to Top