Przemoc seksualna w internecie – 4 cechy agresora

Przemoc seksualna w internecie to zjawisko, które dotyka użytkowników sieci na różne sposoby. Szczególnie podatne na zagrożenia ze strony internetowych agresorów są osoby młode, które łatwo poddają się manipulacji. Dowiedz się, jakie cechy mogą zdradzić internetowego agresora.

Mężczyzna w kapturze

Przemoc seksualna w internecie to problem, o którym mówi się w obecnych czasach niemal codziennie. Jak jednak wiemy, sama przemoc na tle seksualnym nie jest nowym zjawiskiem. Jednym z najsłynniejszych przypadków serii morderstw na tle seksualnym jest historia Adrieja Czikatiło, mężczyzny w średnim wieku, który w latach 1970-1990 zamordował w Rosji ponad 50 osób.

Czikatiło został wyrzucony ze szkoły, w której uczył, ponieważ oskarżono go o molestowanie dzieci i młodzieży (zarówno chłopców, jak i dziewczynek). Znalazł pracę w fabryce, gdzie w ramach swoich obowiązków musiał często wyjeżdżać w delegacje. Wykorzystywał zatem dworce kolejowe, aby porywać swoje ofiary. Były to przede wszystkim osoby nieletnie, które nie potrafiły same kupić biletu lub wsiąść do pociągu. Historię tę zobrazowano kilka lat później w filmie Citizen X.

W dzisiejszych czasach agresorzy szukają swoich ofiar głównie za pośrednictwem sieci, a przemoc seksualna w internecie jest zgłaszana na policji z coraz większą częstotliwością. Choć internet przynosi swoim użytkownikom niezliczone korzyści, należy pamiętać o tym, że wiąże się również z zagrożeniami.

Agresorzy czyhający w sieci korzystają z tych samych narzędzi, co dzieci i młodzież. Wchodzą na fora i czaty, tworzą fałszywe profile w mediach społecznościowych i z łatwością poznają osoby, spośród których wybierają swoje ofiary. Komunikując się przez internet, napastnikowi łatwiej jest wymyślić kłamstwa, w które uwierzy ofiara.

Andrei-Chikalito

Przemoc seksualna w internecie

Napastnicy szukający ofiar w internecie używają wszystkich możliwych technik, aby zwabić i uwieść ofiarę. Jest to tym łatwiejsze, że informacje przekazywane są z niezwykłą prędkością, a nad większością forów czy mediów społecznościowych nikt nie sprawuje kontroli.

Przemoc seksualna w internecie stała się przedmiotem badań, z których wynika, że większość napastników szukających ofiar w sieci to mężczyźni. Schwytani do tej pory przestępcy byli w różnym wieku, zazwyczaj w przedziale od 18 do 60 roku życia. Z kolei ofiary to najczęściej osoby niepełnoletnie.

Uwodzenie w sieci – 4 cechy agresora

Istnieje kilka cech w profilu psychologicznym napastnika stosującego przemoc seksualną w internecie. Osoba taka zazwyczaj:

Manipuluje

Agresor internetowy zawsze wie, jak pokierować sytuacją i zmanipulować ofiarę, aby spełniła jego potrzeby. Nieustannie zniekształcają rzeczywistość w oczach ofiary, aby ta dała im dokładnie to, czego chcą. To zadanie jest dużo łatwiejsze w przypadku dzieci.

Dominuje

Dominacja wiąże się z manipulacją. Internetowy agresor zakłóca równowagę sił, aby druga strona musiała mu się poddać. Od samego początku rozmowy próbuje zdominować potencjalną ofiarę. Czuje satysfakcję z tego, że ma nad kimś władzę. Osoba taka bywa całkowicie inna w normalnym życiu. Może nawet sprawiać wrażenie uległej.

Jest czarujący

Internetowy napastnik wykorzystuje sieć, aby stworzyć nić porozumienia. Słucha problemów drugiej osoby, udaje, że je rozumie i że ten ktoś jest dla nich ważny. Co więcej, napastnik taki udaje, że ma z ofiarą wiele wspólnego i z łatwością dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji.

Niskie poczucie własnej wartości nie pozwala internetowym agresorom na utrzymanie normalnych relacji z osobami w ich wieku. Dlatego też na swoją ofiarę wybierają kogoś, kto jest dużo młodszy i łatwiejszy do zmanipulowania.

przemoc-seksualna-w-internecie-maska-laptop

Traktuje innych jak rzeczy, nie jak osoby

Napastnicy stosujący przemoc seksualną w internecie wykorzystują swoje ofiary, aby spełniły ich seksualne zachcianki. Jako że nawiązują kontakt przez internet, traktują drugą osobę przedmiotowo i nie widzą w niej człowieka. Kiedy wpadają w ręce policji, tłumaczą, że to ich ofiara sprowokowała całą sytuację. Co więcej, zachowują się tak, jakby nie widzieli niczego złego w swoim postępowaniu.

Przemoc seksualna w internecie – jak się chronić?

Jako że żyjemy w dobie internetu i nie jesteśmy w stanie odizolować dzieci i młodzieży od sieci, musimy uczyć ich jak chronić się przed potencjalnym agresorem. Rodzice powinni korzystać z rozwiązań technologicznych pozwalających na ograniczenie dzieciom dostępu do określonych stron internetowych. Z kolei młode osoby muszą zrozumieć, że gdy rozmawiają z kimś prze internet, nigdy nie mają pewności kto tak naprawdę jest po drugiej stronie.

Scroll to Top