Poczucie sprawczości: przejmowanie kontroli nad własnym życiem

Poczucie sprawczości: przejmowanie kontroli nad własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2019

Aby odnieść się do poczucia kontroli nad naszym życiem, używamy terminu “poczucie sprawczości“. Bycie odpowiedzialnym za nasze życie oznacza wiedzę o tym, gdzie jesteśmy, co się z nami dzieje i zdolność do zmieniania okoliczności.

Fizyczne agencje, na przykład biura podróży, są odpowiedzialne za oferowanie usług, które pomagają zaspokoić potrzeby niektórych osób, dlatego ludzie się do nich zwracają. W tym sensie tylko nasza sprawczość (agencja) może spełniać pewne rodzaje potrzeb wewnętrznych. To wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest poczucie sprawczości.

Poczucie sprawczości rozpoczyna się interocepcją

Interocepcja to percepcja każdej osoby dotycząca wewnętrznego stanu ich ciała. To informacje, które pomagają utrzymać równowagę naszego ciała (homeostaza). Ciało, umysł i mózg są ze sobą ściśle powiązane, co oznacza, że ​​interocepcja jest nie tylko fizjologiczna. Interocepcja jest także związana z subiektywnymi odczuciami, takimi jak emocje.

kobieta poczucie sprawczości

Im większa nasza wiedza interocepcyjna, tym więcej zdolności i potencjału będziemy mieli aby kontrolować nasze życie. Pamiętaj, że jeśli jesteśmy świadomi zmian zachodzących w naszych wewnętrznych i zewnętrznych środowiskach, będziemy w stanie lepiej się przystosować.

Skutki utraty poczucia sprawczości

Wspaniała książka pod tytułem “The Body Keeps the Score” napisana przez Bessela van der Kolka stwierdza, że ​​wielu weteranów wojennych przechodzi utratę poczucia sprawczości. Wielu z nich pozostaje przywiązanych do środowiska, w którym nauczyli się funkcjonować w oparciu o pewne normy. Jednak te normy działają tylko w kontekście konfliktu.

Dodatkowo, z różnych powodów, ludzie mogą czuć się niepewni w swoim własnym ciele. Przykładem tego jest ciągłe przeżywanie przeszłości, która pokazuje wewnętrzny dyskomfort. Ludzie są istotami z przyzwyczajeniami i wiele osób uczy się ignorować swoje instynkty i znieczulać sumienie. Biorąc to pod uwagę ważne jest, aby pamiętać, że ignorowanie tego co się w nas dzieje powoduje to, że tracimy kontrolę.

Wiele problemów zdrowotnych, takich jak ból chroniczny, zmęczenie, bóle głowy i migreny, jest przykładem wewnętrznego wołania o pomoc. Wszystkie te problemy mogą być wynikiem ignorowania naszych wewnętrznych sygnałów. Płacimy wysoką cenę, gdy nie jesteśmy odpowiedzialni za nasze własne życia. To prowadzi nas do zignorowania lub nie wykrycia tego, co naprawdę nam szkodzi lub przeciwnie, co jest dla nas bezpieczne i korzystne.

Jak możemy być odpowiedzialni za nasze życie?

Przyśrodkowa kora przedczołowa jest odpowiedzialna za nadzorowanie naszych odczuć cielesnych. Obecnie wiemy, że świadoma medytacja i joga mogą nam pomóc w samoregulacji. Pomagają nam być bardziej świadomymi naszych cielesnych wrażeń, dzięki czemu czujemy się silniejsi i przejmujemy kontrolę nad naszym życiem.

medytacja

Udowodniono działanie pracy somatycznej lub cielesnej na uwalnianie energii, szczególnie u osób, które czują się zablokowane. Tak jak weterani wojenni uwięzieni w terrorze wojny. Praca nad introcepcją poprzez ćwiczenia fizyczne to dobry trening, który pomoże Ci lepiej zrozumieć wiadomości wysyłane przez Twoje ciało w odniesieniu do Twoich potrzeb.

Podsumowując, poczucie sprawczości to ufanie i znajomość naszych uczuć i ciał oraz zrozumienie co próbują nam powiedzieć. Poczucie sprawczości nie twierdzi, że przejęcie kontroli nad naszym życiem (i walka z innymi silnymi siłami) jest łatwe. Cały ten proces rozpoczyna się od poznania i zaakceptowania samego siebie w celu stworzenia planu naszego życia.

Niektóre pytania mogą pomóc nam zastanowić się nad naszą zdolnością do działania. Czego oczekujesz od życia? Jakie są twoje marzenia i aspiracje? Kto lub co może Ci pomóc w podejmowaniu drobnych zmian w Twoim życiu?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.