Każda kolejna dekada życia wiąże się z nowymi zmianami, wyzwaniami i doświadczeniami. Dochodzą do tego a także liczne nowe przeszkody i cele. W tym sensie presja, jaką może wywołać przekroczenie wieku 30 lat wiąże się z wieloma nowymi wątpliwościami i uczuciami, które wydają się przejmować nad nami kontrolę.
Wszyscy słyszeliśmy o słynnym kryzysie związanym z osiągnięciem granicy 40 lat, “kryzysie wieku średniego”, który został ukuty przez psychologa Davida Levinsona w latach 60. Jego celem było przeanalizowanie wiru istotnych pytań i sprzecznych odczuć związanych z tym ważnym momentem w życiu każdego z nas.
Później znany psychoanalityk Erik Erikson poparł istnienie tego kryzysu, wyjaśniając go w kategoriach istotnej rewizji. Ale przekroczenie wieku 30 lat, choć mniej znane, także jest istotnym wydarzeniem z punktu widzenia psychologii.
Chociaż różni autorzy nie doszli do porozumienia na temat tego, co jest konkretną przyczyną tego słynnego kryzysu, to jednak można bezpiecznie powiedzieć, że jego istnienie jest dość powszechnie akceptowanym zjawiskiem.
Jaką presję powoduje przekroczenie wieku 30 lat?
Nie możemy jednak stracić z pola widzenia presji, jaką wywołuje także przekroczenie wieku 30 lat. Coś nieoczekiwanego dzieje się w tym ważnym momencie życia. Czerpie on pełnymi garściami z oczekiwań społecznych, wewnętrznych frustracji i poczucia “obowiązku ukierunkowania swojego życia”. A w wielu wypadkach spora część jeszcze niedawnych oczekiwań często pozostaje niespełniona.
Przekroczenie wieku 30 lat wiąże się zatem z silną motywacją do osiągnięcia stabilności. Ale z kolei takie nastawienie kontrastuje wyraźnie z pragnieniem pielęgnowania dynamizmu, który charakteryzuje osoby w młodszym wieku. Powstaje więc wewnętrzna sprzeczność, która w wielu przypadkach jest niezwykle trudna do rozwiązania i zarządzania nią. A całość staje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie jest niczym niezwykłym dodatkowa presja ze strony rodziny i otaczającego nas społeczeństwa.
Im bardziej zbliżamy się do magicznej granicy 30 lat, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że to, co według nas miało się wydarzyć, kiedy osiągniemy już ten wiek, nie było niczym więcej, jak tylko utopią. Coś, co zawsze zakładałeś za pewnik, stanie się dla Ciebie celem nieosiągalnym.
Tym bardziej przygnębiającym, że czasami widzisz same sukcesy, kiedy patrzysz na życie innych 30-latków. W końcu porównujesz się do nich i czujesz się jeszcze bardziej zagubiony. Poza tym czujesz, że niewiele osiągnąłeś i że nie da się naprawić tej katastrofy, którą jest w tym momencie Twoje życie.
Przekroczenie wieku 30 lat a presja i stres
W tym ważnym momencie naszego życia istnieją różne obszary i aspekty. Mamy także tendencję do ich oceny, z reguły patrząc jednak na nie z negatywnego punktu widzenia. Postrzeganie ich jako porażki może sprawić, że poczujemy się sfrustrowani, zaniepokojeni, a nawet przygnębieni.
Związki uczuciowe i życie rodzinne
Znany psycholog Erik Erikson zwraca również uwagę na znaczenie budowania intymnych relacji w wieku około 30 lat. Wyjaśnia w ten sposób potrzebę stworzenia bliskich, wzajemnych i pełnych zaufania więzi uczuciowych jako źródła dobrego samopoczucia w tym ważnym dla nas momencie życia.
Zgodnie z tym, co ten autor powiedział i po krótkim zastanowieniu się nad tym, czego oczekuje od nas społeczeństwo, możemy wyciągnąć wniosek. Przekroczenie wieku 30 lat wydaje się być optymalnym momentem, w którym powinniśmy mieć już stałego partnera, rodzinę i plany na przyszłość. Innymi słowy, nasze życie powinno opierać się na czymś stabilnym i bezpiecznym. Dlatego też brak stabilnego związku staje się dla wielu osób kamieniem węgielnym tego kryzysu.
Praca i niezależność
Studiowałeś, poświęciłeś się pracy, którą wybrałeś i zajrzałeś pod każdy kamień, jaki znalazłeś. A wszystko po to, aby zdecydować, czy odkryłeś już to, kim naprawdę chcesz być. Ale teraz przestałeś już szukać pracy, która Cię pasjonuje. Teraz po prostu tylko załatwiasz, albo przynajmniej szukasz sposobu na załatwienie sprawy. Krótko mówiąc, nie pracujesz z pasją, tylko po prostu „odwalasz robotę”.
Co więcej, możesz nawet poddać się. A następnie spędzić każdy kolejny dzień życia udając, że jesteś kimś, kim tak naprawdę nie jesteś. Nie jesteś pewien, czy to jest tylko kryzys, który odczuwasz, gdy kończysz 30 lat. Może to tylko złe decyzje lub pech? Niezależnie od prawdziwej przyczyny, nie jesteś jeszcze ekonomicznie niezależny. A jednak nagle wszyscy mówią Ci, że nadszedł najwyższy czas, by zacząć kupować dla siebie mieszkanie.
Zmiana priorytetów w życiu
Przekroczenie wieku 30 lat jest to ten ważny moment, w którym następuje duża zmiana priorytetów. I chociaż prawdą jest, że priorytety są bardziej jednolite w niektórych grupach wiekowych (np. w okresie dojrzewania, kiedy priorytetem są uprawiane dyscypliny sportowe lub pierwsze miłości), to jednak z biegiem czasu priorytety te stają się bardziej osobiste i bardziej uzależnione od danej sytuacji, w jakiej się znajdujemy.
A to z kolei może sprawić, że poczujemy się bardzo oddaleni od ludzi, którzy zawsze byli blisko nas.
Zmiana planów na przyszłość
Wolny czas wydaje się być o wiele rzadszy. Mamy coraz więcej obowiązków. Dodatkowo częstotliwość i charakterystyka naszych planów na przyszłość ulega wyraźnej zmianie. Możliwe, że czujemy się bardziej utożsamiani z planami obejmującymi rzeczy, które robiliśmy w przeszłości.
Może Cię także denerwować to, że próbujesz robić plany, które okazują się ślepą uliczką. Możesz nawet zauważyć u siebie poczucie ogromnej pustki. Szczególnie wtedy, jeśli zauważysz, że nie masz kontroli nad tymi wszystkimi zmianami. Kiedy nie zaczniemy radzić sobie z tymi uczuciami, możemy nawet poczuć się sfrustrowani z punktu widzenia otaczającego nas społeczeństwa.
Jak najlepiej postępować w tym trudnym momencie?
Oto kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę, jeśli przekroczenie wieku 30 lat Cię przytłacza. A zwłaszcza naciski z zewnątrz, związane z tym przełomowym momentem w życiu.
Poszukaj dla siebie zupełnie nowej perspektywy
Przekroczenie wieku 30 lat to etap, który nie musi powodować emocjonalnej nadwrażliwości. Możesz bez żadnego problemu, a nawet powinieneś zrobić krok w tył w poszukiwaniu nowej perspektywy. Kto powiedział, że wszystko musi się wydarzyć w określonym czasie?
Inni ludzie narzucają Ci standardy, które nas mierzą. Ale to, co inni sądzą na temat temat tego, gdzie powinniśmy się znaleźć do 30 roku życia, wcale nie musi oznaczać, że takie podejście musi w jakikolwiek sposób wpływać także i na nas.
Być może przekroczenie wieku 30 lat nie musi w ogóle wywierać na Tobie jakiejkolwiek presji. W końcu przecież to tylko Ty o tym zdecydujesz, nikt inny.
Twoje życie, Twoje cele
Fajnie, że Twój sąsiad uważa, że Twoje życie jest na dobrej drodze. Niemniej jednak każdy z nas decyduje o własnej przyszłości i żyje własnym życiem. Ludzie mogą pytać, mówić, podpowiadać, czekać… Ale inni ludzie to właśnie inni ludzie, a Ty jesteś sobą.
To właśnie Ty jesteś tą jedyną osobą, z którą spędzasz 24 godziny na dobę, każdego kolejnego dnia. Dąż do spełnienia własnych oczekiwań. Presja powodowana przez przekroczenie wieku 30 lat nie potrwa całe życie… A może jednak tak? To wszystko zależy tylko od Ciebie. Doceń swoje własne potrzeby i stwórz dla siebie zupełnie nowe cele.
Wszystko może okazać się przydatne
Pomimo Twojego wysiłku, pragnienia i pracy, jest wiele rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli. Są budynki, do których nie znajdziemy żadnych drzwi wejściowych. Być może jednak osiągnięcie pewnego punktu w życiu pozwoli nam ujrzeć rzeczy z zupełnie innej, nowej perspektywy.
Po każdym osiągniętym ważnym etapie życia wciąż rośniemy i rozwijamy się. Albert Einstein powiedział kiedyś, że “ciemność jest światłem, którego po prostu nie widzimy”.
Dołącz do zmiany
Jeśli niepokoisz się zmianami w swoim otoczeniu, może nadszedł już ten czas, aby coś zmienić. Zamień skargi i narzekania na pomysły, a krytykę na motywację do zmiany tego, czego nie lubisz w swoim życiu. Może już czas poszukać nowych priorytetów? Znaleźć nową pasję? Poznać nowych ludzi? Lub po prostu zmienić otoczenie. Zajrzyj do środka samego siebie i tam właśnie poszukaj odpowiedzi.
Krótko mówiąc, doceniaj to, co masz i gdzie możesz siebie samego zabrać. Przez większość czasu, jeśli masz dobre zdrowie, jesteś w stanie rozpocząć podróż do wewnątrz siebie. Dzięki temu będziesz mógł także zacząć szukać nowych celów lub nowej postawy dalszego życia.
Sposób, w jaki ludzie przechodzą kryzys wywołany przez przekroczenie wieku 30 lat, będzie różnił się w zależności od konkretnej osoby. Tak, żyjemy w społeczeństwie, które ma wobec nas same oczekiwania.
Wiemy także doskonale, że próba ucieczki od nich może wydawać się misją niemożliwą do spełnienia. Jednak pod presją wywołaną przez przekroczenie wieku 30 leży tysiąc możliwości na nową przyszłość. Poszukaj wśród nich tej odpowiedniej dla siebie!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Erol, R. Y., & Orth, U. (2011). Self-esteem development from age 14 to 30 Years: A longitudinal study. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/a0024299
- Offer, D. (1969). Identity: Youth and Crisis. Archives of General Psychiatry. https://doi.org/10.1001/archpsyc.1969.01740230123023