Mam przeczucie, że wszystko się kiedyś ułoży, że każdy wysiłek znajdzie swój własny kąt, i że każda nadzieja zostanie nagrodzona. Ponieważ ufanie intuicji to słuchanie głosu duszy, mądrości podświadomego umysłu połączonego z naszym światem i naszą esencją.
W pewnym momencie naszego życia, każdy z nas miał jakieś przeczucie. To nie magia, to nie przepowiadanie przyszłości czy kryształowa kula odkrywająca nasze losy. Dla Daniela Cappona, znanego psychiatra z Uniwersytetu York w Kanadzie, przeczucie jest koroną na inteligencji człowieka, wątpliwym konceptem, lecz częścią naszego przetrwania, jako gatunku.
Zaufaj swojej intuicji oraz zwracaj uwagę na przeczucia, które sprawiają, że Twoje serce bije szybciej oraz wskazuje na to, że pewnego dnia wszystko się w życiu ułoży. Czasami zawiązane oczy widzą więcej, niż ślepy umysł.
Za każdym razem, kiedy mówimy komuś, że posiadamy przeczucie, iż wszystko się dobrze skończy, nasz rozmówca uśmiecha się sceptycznie. Zanim jednak zaczniemy krytykować, czy kpić sobie, musimy uświadomić sobie, że to nagłe i niewyjaśnione przeczucie ma cel. Sprawia ono, że podejmujemy szybką decyzję opartą o doświadczenia.
Przeczucie i jego anatomia
Malcolm Gladwell, autor książki “Inteligencja intuicyjna”, opowiada o przeczuciach, które są głosem intuicji. Jeśli słowo to wywołuje pewne zwątpienie, dzieje się tak z powodu nadnaturalnych cech, jakie mu się przypisuje. Zatem powinniśmy rozłożyć je na czynniki pierwsze i zrozumieć je nieco lepiej.
Generalnie ludzie ufają swojej świadomości, wyrachowanym oraz przemyślanym decyzjom bardziej niż swojej intuicji. Jednak spora część naszych reakcji jest rezultatem tego, co nazywamy “instynktem”.
Jesteśmy czysto emocjonalnymi istotami i ponieważ nie zawsze mamy czas, by przeprowadzać szczegółowe analizy wszystkiego, co ma związek z podejmowaniem decyzji, zwracamy się do głosu naszej podświadomości: przeczucia lub intuicji.
Ludzie przechowują dużą część swojej wiedzy w swojej podświadomości, gdzie świat emocjonalny, instynkt oraz korzenie wszystkich naszych doświadczeń są połączone w subtelny sposób tworząc to, co nazywamy intuicją.
Według artykułu opublikowanego w magazynie “Psychologia dzisiaj”, przeczucia mogłyby być naszymi najlepszymi codziennymi kompanami, ponieważ pozwalają nam działać zgodnie z naszą prawdziwą tożsamością.
Jak zrozumieć przeczucia
Przeczuciom często towarzyszą różne fizjologiczne doznania: dreszcze, gęsia skórka lub klasyczna “kula w brzuchu”. Michael Gershon, naukowiec na Uniwersytecie w Kolumbii w Stanach Zjednoczonych oraz autor książki “Drugi mózg” mówi nam, że to dokładnie w żołądku znajduje się rozległa sieć komórek nerwowych połączonych z naszym emocjonalnym mózgiem.
To nagłe fizyczne doznanie, które towarzyszy przeczuciom to nic innego, jak głos naszych emocji, które chcą nas przed czymś przestrzec. Zatem rozumiesz już nieco lepiej czym jest przeczucie?
Klucze do kopania głębiej w naszych przeczuciach
Doktor Daniel Cappon wspomniany na początku tego artykułu, opublikował bardzo interesującą książkę zatytułowaną “Intuicja i zarządzanie”, gdzie uczy nas jak rozwinąć trochę lepiej owe cechy. Według Cappona, przeczucie jest częścią naszej inteligencji, dlatego powinniśmy zawsze zwracać na nie uwagę.
Nasza podświadomość jest jak wewnętrzny komputer zdolny do przedarcia się przez ciemność, by dostarczyć nam informacji. Musimy być w stanie zrozumieć te przeczucia, fragmenty informacji i sugestie, które nam wysyłają.
Nie każde przeczucie jest prawdziwe; warto zapamiętać sobie ten szczegół. Ich celem jest zmuszenie nas do zastanowienia się nad daną decyzją. Intuicja, podobnie jak przeczucie, jest bardzo powszechna u kreatywnych osób.
Przeczucia nie mają nic wspólnego z płcią. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą posiadać równie silną intuicję oraz takie same pozytywne oraz negatywne przeczucia w ciągu dnia.
Przeczucia pojawiają się częściej w momentach spokoju, kiedy w końcu udało nam się odgrodzić od zewnętrznego hałasu, abyśmy mogli nawiązać kontakt z naszym sercem i emocjami.
Intuicja, podobnie jak “uczucie w kościach”, jest drzwiami do naszej podświadomej mądrości, często ignorowanej przez społeczeństwo, które ceni wyłącznie liczby i lewą półkulę, która rządzi tym, co związane z logiką i matematyką.
Niemniej jednak, słuchanie przeczucia, które wprowadza niepokój w naszym umyśle, proszące o wysłuchanie, czasami może być bardzo istotne. Ponieważ intuicja to świadomość doświadczenia, coś, co serce wie, lecz umysł ignoruje.