Intuicja i jej głos - co oznacza szósty zmysł

Intuicja i jej głos - co oznacza szósty zmysł

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2017

Szósty zmysł – tak się inaczej nazywa intuicja człowieka. To wewnętrzny głos, mówiący do Ciebie nieświadomym przeczuciem, które nie zawsze traktujemy poważnie.

Ale czasami takie “uczucia” mogą być o wiele bardziej wartościowe, niż nasze “myśli”, ponieważ są odzwierciedleniem Twojego prawdziwego ja. To właśnie jest nasza intuicja.

Okej, to wszytko dobrze, ale… czy naprawdę możemy całkowicie polegać na szóstym zmyśle? Odpowiedź jest prosta: musisz dać mu wartość, na jaką zasługuje. Ponieważ nie mówimy teraz o jasnowidzeniu.

Intuicja to tylko pomysły, przychodzące nieświadomie do naszego mózgu. W rzeczywistości, szósty zmysł to łagodne poszukiwanie potrzebnej odpowiedzi w oceanie nieświadomości.

“W oceanie, zarówno jak w miłości, warto powrócić do przeczucia, niż ślepo przestrzegać zasady książek.”

-John R. Hale-

Czasami, gdy poznasz jakąś nową osobę, intuicja mówi Ci, że ona nie jest warta zaufania. Kiedy masz podjąć jakąś decyzję, nawet po długim zastanowieniu się wybierasz opcję, którą od początku uważałeś za prawidłową.

Szósty zmysł zawsze istnieje gdzieś w Tobie, lecz ukryty. Jest to dyskretna ale prowadząca siła, która kształtuje wiele Twoich działań i pomaga wybrać dobrą ścieżkę życiową.

Zamiast postrzegać to, jako niewarte zaufania, zwróć uwagę na wpływ, jaki wywiera intuicja.

Posiadanie wyższego poziomu intuicyjnej inteligencji pozwala Ci głębiej poznać samego siebie i lepiej dostosować się do otoczenia. Dzięki temu możesz osiągnąć większe sukcesy w pracy i szczęście w związku. I zaraz wytłumaczymy Ci dlaczego.

Aktywność mózgowa

Intuicja i jej uprzywilejowany obszar mózgu

Wiemy, iż funkcje mózgu bazują się na połączonych informacjach. Ale nasz mózg nie może wiedzieć wszystkiego i często po prostu improwizuje.

Tak naprawdę właśnie to robi w większości przypadków. Te działania opierają się na doświadczeniach – wszystko, co widziałeś, czułeś i przetwarzałeś. I w taki sposób rozwija intuicję.

Należy pamiętać, iż szósty zmysł to niepowtarzalny system przetrwania. Mógłbyś też powiedzieć, że to “alarm”. Kiedy dzieje się coś złego lub musisz szybko zadziałać, ten fascynujący wewnętrzny mechanizm – ten kompas – się aktywuje.

Dzięki temu zmieniasz kierunek swego zachowania, aby w najskuteczniejszy sposób zareagować.

W ciągu ostatnich lat ten temat wzbudził na tyle duże zainteresowanie, że teraz już z pewnością wiemy w którym dokładnie obszarze mózgu rozwija się intuicja.

Naukowcy z Washington Univeresity in St. Louis mówią, że znajduje się w przednim zakręcie obręczy kory mózgowej – dokładnie pomiędzy dwoma półkulami.

Zdaniem ekspertów, obszar ten jest związany z nieświadomym umysłem, który odpowiada za ostrzeganie nas przed pewnymi zagrożeniami.

Wspaniale, prawda?

Fioletowa klamka do drzwi

Charakterystyka ludzi z wysoko rozwiniętym szóstym zmysłem

W 1930 roku, gdy dziennikarz zapytał Alberta Einsteina, czy ten rzeczywiście wierzył we własną teorię względności, odpowiedział, że “jedyną cenną rzeczą jest intuicja”. Miał całkowitą pewność tego, że wyniki jego badań są prawdziwe. Miał przeczucie.

“Przeczucie to kreatywność, próbująca Ci coś powiedzieć.”

-Frank Capra-

Osobowość Einsteina i niepodważalne zaufanie do jego pracy to doskonały przykład szóstego zmysłu. Czasem, aby w coś uwierzyć, nie musisz tego zobaczyć lub dotknąć. Na przykład, nikt nie musi udowadniać Ci, że wybrana przez Ciebie droga jest właściwą, skoro czujesz, że tak jest.

I nie musisz konsultować się z książką, aby wiedzieć, że kochasz i jesteś kochany. Twoje serce Ci podpowie. Intuicja podpowie.

Zamknięte oczy

Określone cechy

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że szósty zmysł można codziennie trenować i ulepszać. Istnieje wiele ciekawych książek na ten temat, jak na przykład “Szkolenie intuicji” Robina Hogarth’a i “Mrugnięcie” Malcolma Gladwell’a.

Ci autorzy zaznaczają, iż najczęściej prawdziwa intuicja rozwija się pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Jest to czas dużego wewnętrznego wzrostu, przebudzenia emocji oraz potrzeb. Poniżej są przedstawione ogólne cechy ludzi z dobrze rozwiniętą intuicją:

 • Wsłuchają się w głos wewnętrzny.
 • Często łączą się ze swoim wewnętrznym “Ja” na samotności i rozkoszują się w tym.
 • Są bardzo kreatywni.
 • Starają się myśleć analitycznie.
 • Są bardzo uważni i zawsze skoncentrowani.
 • Uważają na swoje ciała w bardzo specyficznym celu: rozwinąć spójność z nimi oraz nauczyć się zwracać uwagę na ich przeczucia.
 • Uwzględniają swoje marzenia.
 • Nie lubią zasad.
 • Podejmują ryzyko.
 • Popełniają dużo błędów i uczą się na nich.
 • Są niezależni.

Kształtowanie swoje życia według tych uwag sprowadzi Cię na bardziej wolną, satysfakcjonującą drogę. Bo w końcu intelekt zawsze ma rację, a intuicja rzadko się myli.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.