Możemy bez problemu wskazać wiele różnych koncepcji filozoficznych, które głoszą konieczność lekceważenia przeciwności w życiu. Co więcej, twierdzą one, że musimy ich unikać za wszelką cenę. Wskazują następnie, że szczęśliwe życie to życie bez trudności i przeszkód. Ponadto promują ideę, że problemy i przeciwności w życiu powodują poważny dyskomfort.
Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy też nie, wszelkiego rodzaju przeciwności losu są nieodłączną częścią w naszym życiu. Cierpienie istnieje bez cienia wątpliwości. Zaprzeczanie temu nie sprawi, że ono zniknie. W rzeczywistości można posunąć się o krok dalej i stwierdzić, że wszelkiego rodzaju trudności i problemy po prostu nadają sens naszemu istnieniu.
“Przeciwności powodują, że niektórzy ludzie się łamią. Inni natomiast w tym samych okolicznościach biją rekordy. “
-William Arthur Ward-
Załóżmy, że znamy tę, czy inną osobę, która nigdy nie musiała radzić sobie z wyzwaniami, jakie stanowiły dla niej różnego rodzaju przeciwności w życiu. Ta osoba przeżyła tylko szczęśliwe chwile w swoim życiu. Nigdy nie natknęła się na korek na swojej drodze, czy jakiekolwiek inne drobne utrudnienie. Ogólnie rzecz biorąc zawsze otrzymywała to, czego chciała.
Jaka jest zatem konsekwencja wynikająca z takiego właśnie życia? Jego rezultatem byłaby prawdopodobnie wyjątkowo samolubna osoba, której brakuje podstawowej choćby wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Jest również mało prawdopodobne, aby taka osoba kiedykolwiek była w stanie docenić to, co ma. Nie ma także podstaw do tego, by wyznaczać sobie długoterminowe cele. Bo i dlaczego?
Owszem, można stwierdzić bez cienia wątpliwości, że przeciwności w naszym życiu przynoszą ze sobą wiele wyjątkowo ciężkich i trudnych chwil. Ale nie możemy zapomnieć także o tym, że w efekcie otrzymujemy też od życia naprawdę wspaniałe lekcje. Ci z nas, którzy wiedzą, jak się z nich uczyć, to generalnie osoby, które prowadzą o wiele bardziej satysfakcjonujące i mające większe znaczenie życie.
Pozytywne myślenie, a przeciwności losu
Wszelkiego rodzaju nurty filozoficzne dotyczące pozytywnego nastawienia stały się najbardziej popularne około trzydziestu lat temu. Większość tych filozofii pochodzi z USA. Ich wyznawcy dosłownie wyprodukowali tysiące różnego rodzaju bestsellerów, seminariów, konferencji i wydarzeń.
Jednak musimy pamiętać o tym, że filozofie te praktycznie rzecz biorąc narzucają nam szczęście jako jedyny słuszny sposób na życie. Promują ideę ślepego optymizmu, który musi przeważać nad dowolnymi okolicznościami negatywnymi. W związku z tym są one w zasadzie zaproszeniem do uniknięcia wszelkich negatywnych aspektów sytuacji, ludzi lub samego życia.
W związku z tym zakładają z góry, że ludzie powinni żyć w wiecznym stanie radości i euforii. Powinni po prostu żyć tak, jakby nie było w ich życiu powodów do odczuwania jakichkolwiek negatywnych emocji. Takich jak smutek, irytacja lub frustracja.
Tego typu postawy, zwłaszcza gdy są ekstremalne, są tak naprawdę jedynie wyrafinowaną formą oszukiwania samych siebie. Są także źródłem naszego poczucia winy, ponieważ rzadko jesteśmy w stanie osiągnąć ten rodzaj nirwany. Dlatego spędzamy mnóstwo czasu kwestionując naszą niezdolność do osiągnięcia szczęścia, o którym ludzie mówią w książkach i konferencjach. A to z kolei powoduje u nas wzrost poziomu negatywnych emocji i koło się zamyka.
Przeciwności losu w życiu: nieunikniony fakt, którego nie można zamieść pod dywan
Nikt z nas nie chce niczego ważnego stracić w trakcie naszej drogi przez życie. Chcemy po prostu żyć bez poczucia goryczy, które może zostać wywołane na przykład przez zdradę, złamane serce lub niemożność osiągnięcia ważnych celów, jakie sobie wyznaczyliśmy.
Gdyby śmierć nie pozostawiała za sobą bólu i cierpienia, albo gdybyśmy byli w stanie zrobić absolutnie wszystko, o czym tylko sobie zamarzymy, wszystko byłoby znacznie łatwiejsze. Ale dlaczego mielibyśmy myśleć, że wszystko jest wokół nas lepsze, kiedy jest nam po prostu łatwiej to osiągnąć?
“Trudy często przygotowują zwykłych ludzi do niezwykłego przeznaczenia.”
–C. S. Lewis–
Ważne jest, aby zauważyć, że wszelkiego rodzaju przeciwności losu są po prostu całkowicie nie do uniknięcia w normalnym życiu. Sam fakt, że wszyscy jesteśmy skazani na śmierć pewnego dnia, już ogranicza znacząco swobodę naszej egzystencji.
Jednak ogromna część wiedzy o tym, jak żyć, polega na naszej zdolności stawienia czoła różnym przeciwnościom i trudnościom. Powinniśmy spojrzeć im prosto w oczy, rozpoznać je i poradzić sobie z nimi. A nie ich unikać i udawać, że po prostu tego typu przeciwności losu nie istnieją w ogóle.
Podejmowanie działań w obliczu trudności i problemów w życiu jest również kluczowym czynnikiem prowadzącym nas do prawdziwie wartościowej wiedzy: o tym, jak po prostu dobrze żyć.
Wartościowe lekcje, których możesz się nauczyć z przeciwności w życiu
Zarówno nurty filozoficzne Wschodu i Zachodu mówią wielokrotnie o znaczeniu porażki, frustracji i wszelkiego rodzaju przeciwnościach losu. Twierdzą one, że kluczem do wszystkiego nie jest fakt, że zdarzają się różne bolesne wydarzenia i sytuacje. Zamiast tego wszystko opiera się o wiedzę i umiejętności dotyczące tego, jak sobie z nimi radzić.
Cierpimy o wiele bardziej, gdy nie akceptujemy przeciwności w życiu, niż gdy stajemy z nimi twarzą w twarz. Przyznanie się przed samym sobą, że osiągnęliśmy granicę i że coś, czego chcemy, jest niemożliwe do osiągnięcia, nie oznacza wcale, że nie będziemy w stanie uzyskać dostępu do wszystkiego, co jest dobre w życiu.
W ten sposób możemy jeszcze lepiej poznać samych siebie, gdy tylko staniemy w obliczu przeciwności losu. Rozumiemy lepiej życie i uczucia innych ludzi, gdy sami cierpimy. Kiepskie chwile mogą nam pomóc stać się silniejszymi tylko wtedy, gdy zdecydujemy się być pokornymi i uczyć się na tych właśnie sytuacjach.
Przeciwności losu odnawiają nas i zachęcają do zmiany na lepsze. Powodują także, że stajemy się silniejsi. W analogiczny sposób zachęcają nas także do nadania większego znaczenia wszystkim szczęśliwym chwilom, których doświadczamy w życiu.
“Siła nie pochodzi od wygranej. Twoje zmagania rozwijają Twoje mocne strony. Kiedy przejdziesz przez wszelkie trudy i zdecydujesz się nie poddawać, to jest właśnie prawdziwa siła”
-Mahatma Ghandi-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Riloff, E., Qadir, A., Surve, P., Silva, L. De, Gilbert, N., & Huang, R. (2013). Sarcasm as Contrast between a Positive Sentiment and Negative Situation. In EMNLP 2013 – 2013 Conference on Empirical Methods in Natural Language Processing, Proceedings of the Conference.
- Parker, S. K., Bindl, U. K., & Strauss, K. (2010). Making things happen: A model of proactive motivation. Journal of Management. https://doi.org/10.1177/0149206310363732