Jesteś zbyt wrażliwy - co dzieje się, gdy ktoś tak o tobie mówi?

Jesteś zbyt wrażliwy - co dzieje się, gdy ktoś tak o tobie mówi?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Jesteś zbyt wrażliwy, zawsze robisz aferę z drobiazgów”. To coś, co wielu ludzi słyszy każdego dnia. Są ludzie, którzy uważają, że to denerwujące, a nawet bolesne i tacy, którzy zaczynają mieć wątpliwości co do siebie i zastanawiają się, czy tracą kontrolę nad swoim życiem.

Słowa często mogą wyrządzić więcej szkody niż jakakolwiek broń, wszyscy to wiemy. Istnieje także równie ważny dodatkowy czynnik – sposób, w jaki interpretujesz określone wiadomości. Nagle pojawia się zdanie, którego się nie spodziewałeś, seria słów, które cię zaskakują, wyrazów o których nie masz pojęcia, jak przetwarzać lub przetrawić.

Słowa: jesteś zbyt wrażliwy mogą przynieść nieoczekiwane skutki.

“Nie obchodzi mnie, co do mnie mówisz. Obchodzi mnie to, co dzielisz ze mną”

-Santosh Kalwar-

“Jesteś zbyt wrażliwy. Nie mogę ci nic powiedzieć. Za bardzo się przejmujesz”. Choć może się to wydawać dziwne, jest to jedna z najczęściej powtarzanych wiadomości w wielu naszych relacjach. Jest to także jedna z wiadomości, która wpływa na nas najbardziej.

Powód, dla którego grupa przymiotników, czasowników, rzeczowników i przedimków ma negatywny wpływ na twój umysł, jest bardzo prosta: unieważnia twoje emocje. Umysłowe oblężenie, które jest tak silne, że wpływa na twoje myśli, prowadząc cię do zastanowienia się, czy być może rzeczywiście masz jakiś problem.

Dlatego musisz zrozumieć, co kryje się za tym zwrotem. Co ludzie, którzy mówią to do ciebie, naprawdę myślą i co powinieneś z tym zrobić?

Jesteś zbyt wrażliwy? Mężczyzna na pomoście.

“Jesteś zbyt wrażliwy”, ile razy słyszałeś to w swoim życiu?

Anna poszła na kawę ze swoimi współpracownikami. Mniej więcej w połowie rozmowy zaczęła opowiadać, że przez ostatnich kilka miesięcy czuje się nieswojo w obecności swojego szefa i że naprawdę trudno jest jej osiągnąć wyznaczone cele. A potem jeden z jej współpracowników mówi do niej: “Daj spokój, jesteś jego ulubienicą, jesteś po prostu zbyt wrażliwa, robisz o wiele za dużo hałasu o nic.”

Po tym jak to usłyszała, Anna zamilkła. Teraz, po opuszczeniu kawiarni czuje się przygnębiona i zastanawia się z całych sił jak przetworzyć powyższy komentarz. Wie, że te słowa miały na nią zły wpływ i istnieje oczywisty powód, dla którego to boli – jej związek z szefem jest naprawdę pełen napięć, nie zgadzają się w sprawie różnych rzeczy, a jej praca zaczyna odciskać swoje piętno na prywatnym życiu. Komentarz ją zranił, ponieważ jej kolega nie zareagował we właściwy sposób i ze zrozumieniem na prawdziwe zmartwienie.

Ten przykład może wydawać ci się znajomy. Możesz mieć wątpliwości co do siebie. Czy to prawda, że ​​mam cienką skórę i że widzę problemy tam, gdzie ich nie ma? Co jeśli naprawdę tracę kontrolę? Zanim dojdziesz do tego wniosku, powinieneś zastanowić się nad niektórymi pomysłami, które omówimy poniżej.

Dziewczyna i płatki kwiatów.

“Emocjonalny mózg reaguje na zdarzenie szybciej niż mózg myślący”
Daniel Goleman

Co oznacza bycie “zbyt wrażliwym”?

Po pierwsze, powinniśmy wyjaśnić jedną ważną rzecz – “bycie zbyt wrażliwym” nie oznacza bycia “wyjątkowo wrażliwym”. Obydwie rzeczy mogą się bardzo od siebie różnić.

  • Osoby “wrażliwe” to osoby, które kontaktują się z innymi ludźmi i ich otoczeniem z emocjonalnego punktu widzenia. Zazwyczaj są bardzo świadomi jakości swoich relacji i małych rzeczy, jeśli chodzi o interakcję między ludźmi. Mówią otwarcie o swoich nastrojach i zazwyczaj cenią szczerość i szacunek innych. Kiedy nie otrzymują tego od innych osób, cierpią lub czują się zirytowani.
  • Zgodnie z teorią Tomkinsa dotyczącą 9 afektów, każdy ma osobisty scenariusz tego, w jaki sposób rozumie i odnosi się do swoich emocji. Jest wielu ludzi, którzy absolutnie nie mają pojęcia o wewnętrznych stanach innych ludzi. Zamiast tego będą reagować na te osoby tak, jakby byli przekonani, że one wszystko wyolbrzymiają.
  • Nie możemy również pominąć faktu, że są ludzie, którzy w ogóle nie odczują empatii z twoją emocjonalną rzeczywistością. W rzeczywistości będą się z tym czuli niewygodnie.

Tak więc niektórzy ludzie będą widzieli przesadne zachowanie w całkowicie normalnych wzorcach emocjonalnych. Rzecz w tym, że osoba, z którą rozmawiasz, nie rozumie twojego sentymentalizmu ani twojej osobowości.

Nie pozwól im zranić swoich uczuć

Każdy reaguje na swój sposób na pewne rzeczy. Każdy ma swój własny sposób rozumienia, odczuwania, a nawet doświadczania świata. Więc dla kogoś, kto mówi ci, że jesteś zbyt impulsywny, zbyt szczęśliwy, zbyt wrażliwy lub zbyt emocjonalny, jest to po prostu sposobem na rzucenie cienia na twoją osobowość, unieważnienie tego, kim jesteś jako osoba.

Słowo “zbyt” ma tutaj negatywną konotację. Lepiej byłoby używać innych terminów i mówić o problemie w inny sposób. Zamiast używać frazesu “jesteś zbyt wrażliwy”, warto wybrać słowa bardziej użyteczne i produktywne. Co powiesz na to: “Myślę, że to ma na ciebie wpływ, jak masz zamiar się z tym zmierzyć? Czy mogę w czymś pomóc?”.

Dziewczyna z włosami rozwianymi przez wiatr.

Ponieważ te ostatnie kilka rzeczy nie są czymś, co ludzie mówią zbyt często, musisz zrobić szybki osobisty przegląd, gdy ktoś określa cię jako “nadwrażliwego”. Bycie wrażliwym i patrzenie na świat z emocjonalnego punktu widzenia nie jest negatywne ani godne kary. To jest to, kim jesteś, kim zawsze byłeś, jest sposobem, w jaki oddychasz i czujesz…

Nie pozwól, aby za bardzo cię zabolało, gdy ktoś użyje tego niedokładnego zdania. Po prostu nie jest w stanie zrozumieć, kim naprawdę jesteś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.