Cytaty o miłości - poznaj te najpiękniejsze

Cytaty o miłości - poznaj te najpiękniejsze
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Cytaty o miłości dają nam możliwość do refleksji. Neruda powiedział, że miłość rodzi się ze wspomnień, żyje dzięki inteligencji i umiera z zapomnienia… Weźmy zatem pod uwagę, że te krótkie małe lekcje, które zachęcają nas do budowania dojrzałych i mądrych związków, pozwalają nam zrozumieć, że nie istnieje tam tylko ból, że miłość tak naprawdę to wolność.

Mówimy to z bardzo prostego powodu. Ponieważ miłość jest jedną z najgłębszych i najpotężniejszych emocji, warto to robić dobrze, warto oddzielić sztuczność od istoty, by odłożyć na bok te pomysły, które przez długi czas przysłaniały pojęcie miłości. Przez cytaty takie, jak “kto cię kocha, sprawi, że nie będziesz płakać” mieliśmy fałszywe spojrzenie, przez co budowaliśmy niedojrzały i mylny obraz związku.

Poznajmy więc najpiękniejsze cytaty o miłości aby nieco bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Jak powiedział Albert Camus, prawdziwe nieszczęście nie polega na tym, że nie jesteśmy kochani, ale na tym, że nie wiemy, jak kochać. Dlatego postarajmy się zrobić to dobrze, zastosujmy w praktyce tę mądrzejszą i jaśniejszą stronę relacji, aby dać nam szczęście i rozwój osobisty, zaangażowanie i uwagę. Wspólną ścieżką, po której możemy iść ramię w ramię, ale wiedząc, że nadal jesteśmy wolni, silni, aby rosnąć na obu płaszczyznach: indywidualnie i wspólnie.

gif para

Najlepsze cytaty o miłości

Cytaty o miłości wypełniają świat poezji i literatury, w którym wspaniali pisarze, filozofowie i myśliciele zawsze oddawali hołd wzbogacając nasze umysły i serca. Chociaż prawdą jest, że wszyscy mamy nasze ulubione teksty, zawsze dobrze jest poszerzać horyzonty. Spędzić czas na łączeniu znanych nam słów z innymi tekstami, które mają dla nas znaczenie…

1. Zawsze bądź sobą

Przyznajmy, niewiele zachowań jest bardziej kuszących niż udawanie, że jesteśmy tym, kim nie jesteśmy. Pokazanie nieprawdziwej wersji nas samych tylko po to, aby przyciągnąć, by zadowolić innych lub podobać się innym. Ten, kto nas kocha,  kocha nas takimi, jakimi jesteśmy, z naszą esencją, z naszymi wadami, zaletami i wspaniałą osobowością.

2. Miłość to jedyna rzecz, która rośnie, gdy ją dzielisz

Unikajmy tych zamkniętych i męczących relacji, w których oddajemy wszystko drugiej osobie. Gdzie wykluczamy innych i izolujemy się w małym, zamkniętym wszechświecie związku. Takie związki są na dłuższą metę destrukcyjne, a także zniewalające. Unikajmy tego, pamiętajmy, że nic nie wzbogaca nas tak bardzo jak ludzie, których możemy kochać, jak nasz partner, nasza rodzina i przyjaciele…

Para

3. Miłość sprawia, że czujemy się żywi

Często gubimy rytm, pozwalamy się porwać zawirowaniom życia, w których priorytetowo traktujemy to, co tak naprawdę nie daje nam szczęścia. Naciski, zmartwienia, praca, potrzeba posiadania coraz więcej… jaki to wszystko ma sens?

Doceńmy to, dla czego warto żyć, doceńmy przywilej bycia żywym i kochanym.

4. Jesteśmy wspólnikami, dobrze się razem bawimy

Nic nie jest tak ważne w związku, jak śmiać się razem, jak przeżywać dobre chwile, kiedy cieszymy się wszystkim i o nic się nie martwimy. Zbuduj więź, w której możesz być przyjacielem, kochankiem, gdzie możecie codziennie odkrywać i rozumieć siebie nawzajem, nadając życiu piękną melodię.

5. Kochaj z rozumem

Czasami tak się zdarza, pozwalamy się ponieść i skaczemy bez spadochronu prosto w miłość. Budujemy relacje, w których kochamy z zamkniętymi oczami i otwartym sercem, dając z siebie wszystko bez ograniczeń i bez powściągliwości…

Chociaż prawdą jest, że miłość czasami wymaga od nas spontaniczności i odwagi, nie oznacza to, że mamy zapomnieć o roztropności i używaniu mózgu razem z tym namiętnym sercem, które często pędzi bezmyślnie.

Jest to bez wątpienia kolejny cytat o miłości, o którym zawsze powinniśmy pamiętać. K ochać intensywnie jest czymś wspaniałym, ale pamiętajmy, by zawsze dodać do tej mieszanki kilka kropli roztropności.

dziewczyna z sercem i roślinami

6. Miłość tkwi w szczegółach

Niektórzy uważają, że miłość wymaga wielkich, bohaterskich czynów, gdzie pokazujemy, jak bardzo kochamy, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w związek i że mamy nadzieję, iż ta druga osoba to odwzajemni. Tak nie powinno być.

Autentyczna miłość nie karmi się tego rodzaju wielkimi gestami, w rzeczywistości nie zawsze są one nawet możliwe do wykonania. Miłość karmi się tymi małymi, codziennymi szczegółami, które pokazują wzajemne uznanie, czułość i autentyczne uczucie…

drzewo stworzone przez parę

7. Wspólny kompromis

Związek uczuciowy wymaga działania, wymaga inwestowania wspólnych wysiłków i podążania w tym samym kierunku, oznacza bycie drużyną, a nie grą sił, w której wygrywa tylko jeden. Gdzie ktoś zawsze przegrywa i ktoś zawsze wygrywa.

Nie wystarczy patrzeć sobie w oczy, miłość jest tu i teraz i wymaga, abyśmy trwali razem, patrząc w tym samym kierunku. Wierząc w nas jako w parę i jako projekt, ufając, pokonując trudności, pokonując przeszkody, będąc dwojgiem, ale czując się jednym.

Podsumowując, jesteśmy pewni, że te cytaty o miłości skłaniają do wielu refleksji. Pamiętajmy o nich w naszym codziennym życiu. Postarajmy się zrozumieć, że wiele z tych pojęć nie ogranicza się jedynie do relacji miłosnych. Przyjaźń, a nawet relacje z naszą rodziną wymagają wielu aspektów tej mądrości, aby budować bardziej znaczące i zdrowe więzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.