Prawo do intymności i prywatności: możesz go bronić!

Prawo do intymności i prywatności: możesz go bronić!

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2020

Prawo do intymności i prywatności to jedna z kwestii, na którą ogromny wpływ wywarł rozwój nowoczesnych technologii. Fakt, że Twoje dane stanowią obecnie cenny nabytek, wymaga stworzenia nowych praw, które regulują ten stan rzeczy.

Prawo do intymności i prywatności oraz potrzeba ich ochrony to jedna z wrodzonych cech każdej jednostki.

Aby rozwinąć własną tożsamość i osobowość, należy zrozumieć kilka kwestii dotyczących indywidualności. Nic dziwnego, że ludzie chcą, aby część ich życia pozostała prywatna.

To jasne, że rozwój nowych technologii stanowi zagrożenie dla niektórych praw osobistych, takich jak prawo do intymności i prywatności. Poza tym problem pojawia się również gdy połączymy te prawa z prawem swobody dostępu do informacji. Wpływa na to zwłaszcza rozwój mediów społecznościowych i Internetu.

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy prawo do prywatności i intymności, jego ograniczenia oraz związek z nowymi technologiami.

Prawo do intymności i prywatności

Szacunek wobec prywatnego życia i prywatności, zarówno w zakresie osobistym, jak i rodzinnym, to fundamentalne wartości dla każdego człowieka.

Tym samym prawo do prywatności, życie prywatne i intymność to kluczowe prawa człowieka. Głównie dlatego, że umożliwiają jednostce oddzielanie lub chronienie niektórych części życia przed innymi. Do takich praw zaliczamy:

Lupa i dziurka od klucza
  • Prawo do nienaruszalności własnego domu.
  • Poza tym prawo do prywatnej korespondencji.
  • Prawo do prywatnej komunikacji.
  • Prawo do obrony własnego honoru.
  • Poza tym prawo do ochrony własnego wizerunku.
  • Prawo do nieuczestniczenia w życiu społecznym i dobrowolnej izolacji.
  • Prawo do bycia zostawionym w spokoju.

Poza tym takie prawa wiążą się z wieloma innymi, takimi jak prawo do niewyjawiania swoich myśli (część prawa do swobody wypowiedzi) i swobody rozmnażania się oraz preferencji seksualnych.

To fundamentalne prawa człowieka, ustalone przez różne międzynarodowe instytucje. Na przykład Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ustanawia w 12 artykule, że nikt nie może ingerować samowolnie w czyjekolwiek życie prywatne, rodzinne, korespondencję ani uwłaczać jego honorowi lub dobremu imieniu.

Poza tym stwierdza, że każdy ma prawo do ochrony prawnej przeciwko takiej ingerencji lub uwłaczaniu.

Jakie są ograniczenia prawa do prywatności?

Rządy stają przed dylematem w kwestii ochrony prawa jednostki do prywatności. Mają problem z utrzymywaniem równowagi między prywatnością obywateli a chronieniem ich przed kradzieżami, porwaniami, czy atakami terrorystycznymi.

Dlatego też jeśli interpretowalibyśmy prawo do prywatności w terminach absolutnych, to mogłoby to wykluczyć stosowanie trybu postępowania karnego. Prawo do prywatności jest definiowane przez następujące czynniki:

Kłódka na klawiaturze
  • Ochrona porządku publicznego, zdrowia i moralności.
  • Ochrona zdrowia publicznego.
  • Obrona praw i swobód, zarówno własnych, jak i innych osób.

Niektóre konstytucje wyraźnie wymieniają prawo do prywatności. Inne zawierają ją niebezpośrednio poprzez prawa, które bronią jednostki przed nielegalnym naruszaniem prywatności. W tym momencie należy podkreślić, że życie prywatne jest bardziej podatne na działanie technik szpiegowskich.

Prywatność w Internecie i rozwój

Nie ma wątpliwości, że Internet zrewolucjonizował wszystkie aspekty życia każdego człowieka. W dzisiejszych czasach każdy może tworzyć treści dostępne online wykorzystując w tym celu narzędzia do publikacji. Ten fenomen znajduje swoje odbicie w blogach, forach internetowych i mediach społecznościowych.

Ta sytuacja wywołała debatę na temat prawa do prywatności. Co powinno uznawać się za prywatność? Jak możesz bronić swoich praw przed siecią ogólnoświatową?

Być może wydaje Ci się, że kluczowe usługi dostępne w Internecie są darmowe. Jednak w rzeczywistości płacisz za nie, gdy podajesz własne dane. Wiele osób uważa, że firmy otrzymują finansowanie z reklam instytucjonalnych.

Jednak takie dochody nie są wystarczające. Dane o Twoich profilach, gustach i nawykach konsumpcyjnych są obecnie magazynowane online w celach komercyjnych (reklama selektywna), ekonomicznych, politycznych i bezpieczeństwa.

Przykład takiego transferu informacji stanowią cookies, inaczej ciasteczka. Są to pliki, które strony internetowe wysyłają do Twojego komputera w celu zidentyfikowania Twojej przeglądarki. Specjaliści do spraw marketingu używają ich, aby poprawiać jakość usług dzięki przechowywaniu preferencji użytkowników i trendów w ich zachowaniach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.