Osobowość i jej cechy - jak wpływają na Twoje życie?

Osobowość i jej cechy - jak wpływają na Twoje życie?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2018

Wszyscy wiemy o tym doskonale lub przynajmniej możemy intuicyjnie to podejrzewać, że nasza osobowość wpływa na to, w jaki sposób stawiamy czoła przeszkodom, traktujemy innych ludzi lub świętujemy cele, które osiągamy.

Jednak niewielu z nas wie o tym, że ich osobowość jest nie tylko ciągiem niezmiennych lub stałych cech, które definiują każdego z nas. To prawda, że w naszej osobowości ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne, na które nie mamy żadnego wpływu. Ale to nie znaczy, że nie możemy ukształtować pozostałej części naszej osobowości na wiele różnych sposobów.

Każda z cech naszej osobowości sprawia, że jesteśmy różni, wyjątkowi i szczególni. Ale gdy te same cechy powodują odnoszenie porażek, na przykład w sytuacjach takich tak ubieganie się o pracę, utworzenia związku uczuciowego, nawiązanie przyjaźni… pojawia się przed nami spore wyzwanie. Musimy zacząć próbować modyfikować nasze cechy osobowości tak, aby mogły one zacząć działać na naszą korzyść.

Nasza osobowość wpływa na nas, ale nie może zdefiniować na sztywno naszego losu

Jednym z najlepszych narzędzi, jakimi dysponujemy, a które pozwolą nam zmienić naszą własną osobowość jest dogłębne poznanie samych siebie. Gdy zdamy sobie sprawę z naszych ograniczeń i mocnych stron, łatwiej będzie nam uzyskiwać dobre wyniki w życiu osobistym i zawodowym.

W ten sposób możemy także bardziej precyzyjnie pracować nad tymi umiejętnościami, których niedostatek powoduje u nas różnego rodzaju trudności. Ponadto możemy usprawnić także inne nasze cechy, co da nam pewną przewagę.

Odbicie w lustrze

Często spotykamy w życiu codziennym wokół siebie ludzi, którzy narzekają, jak trudno im jest wyrazić swoje myśli i przekonania innym ludziom. Albo na przykład trzymają się twardo miejsca pracy, której szczerze nie znoszą, ponieważ “ze względu na moją osobowość po prostu nie będę sobie w stanie poradzić na żadnym innym stanowisko”. To zdarza się nam wszystkim w pewnym momencie naszego życia.

Niemniej jednak punktem zwrotnym jest ta chwila, gdy dojdziesz do wniosku, że “ludzie nigdy się nie zmieniają”. To prawda i jednocześnie nie. Wszyscy mamy naturalne wrodzone skłonności, jeśli chodzi o sposób, w jaki codziennie się zachowujemy. Dziecko, które jest albo nieśmiałe, albo ekstrawertyczne, prawdopodobnie stanie się dorosłym, który jest nieśmiały lub ekstrawertyczny. Nazywa się to temperamentem.

Twój temperament i charakter tworzą Twoją osobowość

Niemniej jednak kultura, doświadczenia i otoczenie będą wpływać na zmiany naszego temperamentu. Będzie to polegało na zmianach opartych o konstruowanie i odtwarzanie nowych zjawisk i sytuacji. To właśnie to, co określamy jako “osobowość”. To właśnie te dwa aspekty o zasadniczym znaczeniu składają się na naszą osobowość.

Dlatego też stwierdzenie, że “ludzie się nie zmieniają” jest tylko po części prawdziwe. Jest ono prawdą w tym sensie, że każdy z nas czuje się bardziej komfortowo w określonym otoczeniu i danej sytuacji. Natomiast innego rodzaju otoczenie sprawia u nas wrażenie braku komfortu i różnego rodzaju stany typu niepokój, stres, czy po prostu niezadowolenie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest w prostej linii nasza osobowość. Jednak zdolność do optymalnego dostosowania się do każdej z tych sytuacji, nie przestając być “sobą”, jest czymś, co można modyfikować i poprawiać.

Jak możesz modyfikować swoją osobowość?

W jaki sposób to zrobić? Na początek musisz wiedzieć, że to nie jest tak samo łatwe, czy też trudne zadanie dla każdego z nas. Nie oznacza to, że nagle nauczysz się zmieniać swoją osobowość jak kameleon. Wynika to z tego, że ta cecha również jest nieodzowną częścią, z których składa się osobowość jako całość.

Dlatego też właśnie niektórym ludziom łatwiej jest zanurzyć się w nowych rzeczach i cieszyć się nimi, podczas gdy te same zadania mogą stać się naprawdę ciężką przeprawą dla innych osób. Tutaj w grę wkracza właśnie ważność samopoznania. To właśnie ona powie Ci, jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności bez nadmiernego forsowania swoich ograniczeń.

Prostym ćwiczeniem, które możesz wykonać, aby osiągnąć tę samoświadomość, jest udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Co lubisz najbardziej?
  • Co jest dla Ciebie dobre?

To, co lubisz i robisz dobrze, nie stanowi dla Ciebie problemu. Najtrudniejsza część wiąże się jednak z tymi wszystkimi rzeczami, których nie lubisz lub które reprezentują sobą przeszkody dla Ciebie. Niemniej jednak wciąż mogą być nadal dobre dla Ciebie, ponieważ unikając ich możesz stracić szansę w ten sposób szansę na uzyskanie czegoś korzystnego.

Kobieta z kluczem

Z drugiej jednak strony istnieją liczne działania lub wyzwania, które lubisz lub które są łatwiejsze lub bardziej dostępne dla Ciebie. Ale jednocześnie nie są one dla Ciebie dobre, jeśli zamieniają się w nawyk. Działania te nazywane są “przywarami” i mogą mieć pozytywną stronę, gdy raz na jakiś czas pozwalasz im wyjść na powierzchnię swojej osobowości.

Niemniej jednak, gdy na przykład takie postępowanie prowadzi do powstania romantycznego związku, w który się zaangażujemy pomimo wielu szkód, które może on powodować, wtedy możemy dostrzec pewien mniej lub bardziej poważny problem.

Jak uzyskać oczekiwane wyniki…

Skoro dobrnąłeś już do tego etapu, to zapewne sam dostrzeżesz, że mamy już punkt wyjścia. Jak możesz zbliżyć się i zacząć dostrzegać rzeczy, które są dla Ciebie dobre? I jednocześnie zachować odpowiedni dystans od rzeczy i sytuacji, które Cię ranią? W tym momencie musisz określić, dlaczego trudno jest Ci zbliżyć się do pewnych działań, ludzi, a nawet przedmiotów, które są dla Ciebie korzystne. Nieśmiałość? Brak umiejętności komunikacyjnych? Duma? A co powstrzymuje Cię od pozbycia się tych wszystkich rzeczy, które Cię ranią lub krzywdzą? Czy jest to strach? Niepewność? Konformizm?

Po zrobieniu kilku kroków w kierunku nowego i bardziej bezpiecznego siebie, wspieranego przez swoją samoświadomość i wzmocnioną samoocenę, jesteś już wystarczająco gotowy, by złapać świat za rogi. Bądź bardziej świadomy swoich mocnych stron i ograniczeń. Próbuj zmieniać swoją osobowość jak kameleon. W efekcie o wiele trudniej będzie Cię powalić na ziemię.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.