Na nowo odkryj samego siebie próbując nowych rzeczy

Na nowo odkryj samego siebie próbując nowych rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2017

Po co odkrywać siebie na nowo? Wydaje się coraz bardziej akceptowalne, że czas jest konstruowany chwila po chwili, zbudowany z doświadczeń popychających nas niczym przypadkowe prądy. Niemiecki profesor fizyki i naukowiec Georg Lichtenberg powiedział, że nic nie postarza nas szybciej niż nieustane myślenie o starzejącym się świecie.

Kiedy uważasz, że jest za późno, aby zrobić coś na nowo, możesz uznać stwierdzenie „nigdy” za największą prawdę i zabić wszystkie czekające na Ciebie możliwości. Nie oceniaj możliwości w oparciu o czas pozostały w ciągu dnia, tygodnia czy reszty życia, ale na podstawie obecnej chwili. Zawsze jest czas na zrobienie czegoś na nowo.

„Zadbaj o minuty, a godziny same zadbają o siebie”.
-Lord Chesterfield-

Niedokończone sprawy

Zawsze możesz żałować straconych godzin, zmarnowanego wolnego czasu i porzuconych hobby. Może to powodować pewien niepokój i prowadzić do pojawiania się myśli, takich jak „trzeba było tego nie przerywać”, „co mnie to kosztowało?” lub „kiedy znajdę wolną chwilę?”.

Z drugiej strony nieosiągalne cele mogą powodować rozczarowanie samym sobą, gdy w końcu uznasz, że są niemożliwe do osiągnięcia.

Kobieta pisze listę planów w notatniku

Kiedy wyznaczasz cele, często są one związane z podjęciem nowych działań i wyzwań, co jest dobrym pomysłem. Można jednak rozważyć zajęcia, które już wykonujesz i spróbować je rozwinąć, odkryć na nowo.

Pracuj, aby to poprawić, poszerzyć swoje spojrzenie na ten temat i dokładnie to przemyśleć. Może, jeśli pójdziesz tą pozornie skromną ścieżką, wzbogacisz się o wiele bardziej niż próbując realizować cele znajdujące się poza Twoimi krótkoterminowymi możliwościami, niezależnie od tego, jak atrakcyjne wydają się na pierwszy rzut oka.

„Kiedy mówimy, że przeszłość jest zawsze lepsza, nieświadomie potępiamy przyszłość”.
-Francisco de Quevedo-

Odkryj na nowo codzienne zajęcia

Możesz zdobyć o wiele więcej dzięki ponownemu zorganizowaniu części swojego dnia, jeśli zmienisz soczewki, przez które dotąd patrzysz na swoją codzienność.

Rozwój często jest o wiele łatwiejszy do osiągnięcia niż myślimy. W rzeczywistości wystarczy po prostu zmienić podejście do codziennego życia, czyli do relacji z innymi ludźmi, zachowań, celów itd., aby dokonać ogromnych odkryć.

Jeśli zmienisz podejście, możesz zbudować nieskończoną liczbę umiejętności. Jako przykład pokażę Ci moje osobiste doświadczenie. Podczas Bożego Narodzenia miałam dużo wolnego czasu, więc postanowiłam na nowo zdefiniować część siebie. Skupiłam się na czynności, którą dotąd wykonywałam automatycznie: gotowanie.

Dzięki zmianie podejścia do czynności wykonywanej bezmyślnie, zdałam sobie sprawę, że mogę wzbogacić moje życie o coś wiele cenniejszego niż bogata i zróżnicowana dieta.

Pusty stół kuchenny

Dla niektórych osób gotowanie jest motywujące, ale dla innych może być koszmarem. Zazwyczaj zmniejszamy jego znaczenie do narzędzia służącego socjalizowaniu się, spożycia składników odżywczych i pobudzenia kubków smakowych.

Ale za tym wszystkim stoją też inne możliwości, na które często nie zwracamy uwagi. Miałam szczęście niektóre z nich odkryć na nowo, po czym rozwinąć je i wdrożyć w moją codzienność.

Poza granicą tego, co oczywiste

Każda czynność ma ukryte cechy, które możemy wykorzystać, aby jak najlepiej wykorzystać daną chwilę. W przypadku gotowania odkryłam kilka z nich:

Kreatywność

Ważną częścią gotowania jest zmiana. Chętnie wyobrażam sobie nowe potrawy, gotując je i próbując. To prawda, że czasami lepiej trzymać się konkretnego przepisu – zwłaszcza przy pieczeniu – ale to jest właśnie część procesu wymyślania czegoś na nowo.

Proces kreatywności kończy się dopiero, kiedy nie możesz znaleźć kogoś, kto wcześniej wpadł na pomysł taki sam jak Twój. Na przykład możesz wykazać się kreatywnością, nawet jeśli chodzi o podanie posiłku i udekorowanie naczynia.

„Co tydzień mam katastrofę w mojej kuchni. Alarm pożarowy włącza się wielokrotnie. Ale to nie powstrzymuje mnie od wyruszania na kolejne przygody”.
-Paul O’Grady-

Dyscyplina

To jest druga strona monety. Precyzja i czas to ważne elementy wielu zadań. Aby wynik był dobry, oba elementy muszą być należycie kontrolowane. Nauka odmierzania oraz postępowania zgodnie z przepisem i uporządkowanymi krokami jest formą dyscypliny, która stanowi dobry fundament dla Twojej kreatywności.

Cierpliwość

Dotyczy zarówno cierpliwości wobec samego siebie, jak i cierpliwości podczas wykonywania zadania. Aby odnieść sukces, trzeba szanować czas potrzebny do nauki i wykonania zadania.

Łatwo jest wpaść w pośpiech i zwieść się pragnieniu szybkiego ukończenia zadania, co na ogół negatywnie wpływa na końcowy wynik. Również podczas gotowania, podobnie jak w przypadku innych zajęć rekreacyjnych, dobrze jest robić to w innym rytmie niż ten, z którym stawiasz czoła codziennym obowiązkom.

„Nie mam czasu na pośpiech”.
-John Wesley-

Pamięć

Można uznać gotowanie za wyzwanie dla pamięci. Przy próbie zapamiętania przepisów, proporcji i składników, trenujesz pamięć krótkotrwałą i długotrwałą.

Planowanie

Jest to istotna część codzienności. Wiedza o tym, kiedy, jak i co robić nauczy Cię koncentrować się na aktywności, którą robisz zamiast co chwilę wracać myślami do planu dnia.

Dzięki uporządkowanemu, ale elastycznemu harmonogramowi uwolnisz zasoby umysłowe, które będzie można wykorzystać do udoskonalenia dotychczasowej aktywności.

Odporność na frustrację

Porażki. Próby i niepowodzenia. Myśl, że nie wiesz lub nie umiesz czegoś zrobić jest demonem, który wyściubia nos w każdej chwili i każdej okoliczności. Łatwo wpaść we frustrację, jeśli raz po razie odnosi się porażki w tej samej dyscyplinie.

Jednak wszystko zależy od tego, czy dostosujesz swoje oczekiwania, przeanalizujesz błędy i włożysz trochę wysiłku w udoskonalenie swoich umiejętności.

Szczęśliwa kobieta rozkłąda rece na zielonej trawie

Nie chcemy kończyć tego artykułu bez wskazania jednego celu: pozbądź się niepokojącego rytmu codziennej rutyny. Skupiaj się na czymś, co Cię wciąga, co sprawia, że nie myślisz o niczym innym.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ponowne odkrycie siebie poprzesz gotowanie, przemeblowanie pokoju czy ręczne powiązanie wszystkich starych książek na półce… to nie ma znaczenia. Znalezienie aktywności, która może pomóc Ci zmienić rutynę i odkryć się na nowo jest kluczowe dla Twojego dobrego samopoczucia.

Rozejrzyj się, zwolnij, odkryj się na nowo, odnoś porażki, ucz się i zdystansuj się do współczesnego świata.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.