Jeśli jesteś osobą niepewną siebie, prawdopodobnie często żałowałeś, że nie możesz machnąć magiczną różdżką i dodać sobie dodatkowego animuszu. Na przykład, gdy musiałeś przemawiać publicznie, miałeś rozmowę o pracę, czy nawet spotkanie z kimś, kogo lubisz. Właśnie w takich momentach pewność siebie robi ogromną różnicę, nie tylko w samopoczuciu, ale także w osiąganych wynikach. Dlatego warto znać pozy o dużej mocy.
Mocne pozy są użytecznym i łatwym do wdrożenia narzędziem. Opierają się na zasadzie, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, a stany jednego odzwierciedlają się w drugim w sposób dwukierunkowy. Dlatego, podobnie jak Twoje ciało wyraża to, co czujesz, zmiana postawy może również modyfikować Twoje emocje.
Pozy o dużej mocy i pozy o małej mocy
Wszyscy przekazujemy wiele informacji za pomocą języka niewerbalnego. Na przykład uśmiech, przygnębione spojrzenie lub skrzyżowanie ramion mówią Ci, czy osoba, z którą rozmawiasz, jest szczęśliwa, przestraszona, czy też defensywna. Odbierasz to natychmiast i bez żadnego świadomego wysiłku. Tego typu pokazy mają miejsce również w świecie zwierząt i służą jako interakcje z innymi.
Ogólnie rzecz biorąc, ekspansywne i otwarte postawy pokazują moc i mogą być onieśmielające. Z drugiej strony przykucnięta, zgarbiona lub ściągnięta poza wskazywałaby na strach. Poprzez język ciała, wychwytujesz, jak się czujesz, co ma również wpływ na Ciebie.
W zależności od przyjętych postaw, Twoja fizjologia i psychologia różnią się. Prawdopodobnie znasz słowa „Uśmiechnij się, nawet jeśli nie masz na to ochoty, a poczujesz się szczęśliwszy”. Tak wygląda rzeczywistość i jest to również istotne, jeśli chcesz zwiększyć swoją pewność siebie.
Wystarczą dwie minuty
W 2010 roku Amy Cuddy, Dana Carley i Andy Yap przeprowadzili interesujące badania. Naukowcy ci poprosili grupę ludzi o przyjęcie pozy o dużej i małej mocy, po dwie minuty każda, i przeanalizowali zmiany w ich ciałach.
Wyniki były zaskakujące. Nie tylko zmodyfikowało się zaufanie na poziomie psychologicznym, ale także wytworzyły się zmiany endokrynologiczne. Pozy o dużej mocy odzwierciedlały wzrost testosteronu i spadek kortyzolu, podczas gdy pozycje o niskiej mocy robiły odwrotnie.
Testosteron jest hormonem obecnym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet i jest związany z odwagą, pewnością siebie i podejmowaniem ryzyka. Kortyzol wiąże się ze stresem, nerwowością i ostrożnością. Wydaje się więc, że postawienie się w pozycji władzy generuje zmiany hormonalne, które sprzyjają poczuciu pewności siebie. Naukowcy poprosili również kilku ochotników o zastosowanie tej techniki przed wystąpieniem publicznym. Wyniki były podobnie rozstrzygające. Uczestnicy twierdzili, że ich lęk został zmniejszony i czuli się bardziej pewni siebie. Wydaje się, że wystarczyło utrzymywanie danej zmiany postawy przez dwie minuty, aby doświadczyć tych efektów.
Wykorzystaj moc pozowania w swoim codziennym życiu
Używanie póz o dużej mocy jest niezwykle przydatne, ponieważ zapewniają one niemal natychmiastowy wzrost pewności siebie. Czym jednak są te pozy o dużej mocy? Chodzi o pozycje, w których ramiona są oddzielone od ciała, a tułów porusza się do przodu. Są otwarte i ekspansywne. Oto kilka przykładów:
- Podnieś ręce nad głowę w świętowaniu.
- Usiądź, załóż ręce za szyję i odchyl się do tyłu.
- Połóż dłonie na stole lub biurku i lekko pochyl się do przodu.
- Oparcie dłoni na biodrach i odrzucanie barków do tyłu.
Jak widzieliśmy, badania twierdzą, że utrzymanie tych pozycji przez dwie minuty wystarczy, aby zbudować dodatkową dawkę pewności siebie. Jednak może być również pozytywnym posunięciem, aby te zmiany postawy na dłużej.
Jeśli zwykle chodzisz zgarbiony, z opuszczoną głową lub skrzyżowanymi rękami, sugeruje to postawę słabości. Nie tylko odzwierciedla strach lub niepewność, ale także przyczynia się do utrwalania w Tobie tego rodzaju emocji. Zmień swoje nawyki na bardziej ekspansywne, a zauważysz trwałe zmiany w swoim nastawieniu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Carney, D. R., Cuddy, A. J., & Yap, A. J. (2010). Power posing: Brief nonverbal displays affect neuroendocrine levels and risk tolerance. Psychological science, 21(10), 1363-1368.
- Cuddy, A. J., Wilmuth, C. A., Yap, A. J., & Carney, D. R. (2015). Preparatory power posing affects nonverbal presence and job interview performance. Journal of Applied Psychology, 100(4), 1286.