Język ciała podczas strachu - poznaj go nieco bliżej!

Język ciała podczas strachu - poznaj go nieco bliżej!

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2019

Chociaż uczucie strachu jest normalne i bardzo ważne, jednak istnieją sytuacje, w których oczywiste jest, że nie leży to w naszym najlepszym interesie. Niestety (lub na szczęście, w zależności od tego jak to widzisz), język ciała podczas strachu może czasami ujawniać jak się czujemy w środku.

Chociaż nie ma słownika obejmującego język ciała podczas strachu, ludzie mają specjalny radar, który pozwala im odczytać te znaki. Oczywiście nie jest to całkowicie racjonalna interpretacja. Po prostu czujemy, że ktoś się boi. W związku z tym nie mamy zaufania do tych, którzy nie są pewni siebie lub możemy czuć się lepsi, gdy widzimy słabość innej osoby.

Ważne jest, aby znać język ciała podczas strachu. Jeśli to zrobisz, będziesz mieć nad nim większą kontrolę. To może przynieść Ci korzyści na dwa sposoby. Po pierwsze, pozwoli Ci wykryć oznaki strachu u innych, nawet jeśli nie wyrażają tego otwarcie. Po drugie, pomoże Ci to zarządzać emocjami, abyś nie pozwolił sobie na to, by Twój strach się pojawił kiedy tego nie chcesz. Zwróć też uwagę, że określenia “mowa ciała” oraz “język ciała” nie są w tym konkretnym przypadku synonimami.

„Bojaźliwa osoba jest przestraszona przed niebezpieczeństwem, tchórz podczas a odważna osoba po tym.”

Jean Paul

Język ciał podczas strachu: mikroekspresje twarzy

Twarz jest pierwszą częścią naszego ciała, która odzwierciedla strach. Czasami gesty są naprawdę widoczne, a innym razem nie tak bardzo. Zawsze jednak występuje mała zmiana na twarzy. Z drugiej strony gesty te będą zależeć od intensywności emocji.

Przestraszona osoba

Niemniej jednak są gesty, które są bardzo łatwe do zidentyfikowania. Po pierwsze, osoba podnosi brwi. Jeśli strach przychodzi po zaskoczeniu, ruch brwi będzie bardziej widoczny. Jeśli jest to sytuacja, która generuje tylko strach, osoba na pewno zmarszczy brwi.

Zazwyczaj dolne powieki pozostają napięte. Następnie przestraszona osoba otworzy usta do połowy. Generalnie to tak, jakby coś pociągało twarz przestraszonej osoby a one próbują z tym walczyć.

Postawa i język ciała podczas strachu

Postawa jest również bardzo ważnym elementem języka ciała podczas strachu. Ogólnie, Twoje mięśnie napinają się gdy się boisz. Pierwszą rzeczą, która się dzieje jest to, że zaczynasz się garbić (Twoje ciało robi to aby zajmować mniej miejsca). Jest to wyraz pragnienia, aby chronić siebie i schronić się w swoim własnym ciele.

Przestraszony mężczyzna

Niepewność, nerwowość i niepokój są przejawami strachu. Te trzy stany mają tendencję do wychodzenia na powierzchnię, gdy wykonujesz szybkie i nagłe ruchy. Osoba, która nie jest w stanie pozostać nieruchomo, nie jest spokojna. Kiedy obawiasz się strachu, masz większe szanse na bardziej niezdarne lub nagłe ruchy.

Podobnie, bardzo przerażona osoba krzyżuje swoje ręce. To sygnał obrony. Osoba robi to, aby stworzyć barierę, która ich chroni i trzyma z dala od świata zewnętrznego. Ta bariera może być również oznaką odrzucenia tego świata.

Inne oznaki strachu

Istnieją inne gesty i wyrażenia, które są częścią języka ciała podczas strachu. Na przykład, Twoje oczy mogą zdradzić to, że się boisz. Nerwowość sprawia, że ​​Twoje oczy wędrują i częściej mrugają. Ale jeśli czujesz głęboki i silny strach, możesz nawet nie mrugać tak często. Celem tego ostatniego mechanizmu jest utrzymanie zagrożenia w zasięgu wzroku.

Z drugiej strony, Twoje ręce są również istotne w komunikacji i wyrażaniu Twoich emocji. Strach nie jest wyjątkiem. Kiedy ktoś się boi, zwykle porusza się i skręca, zaciska pięści lub ukrywa ręce. Nie pozwalanie ludziom widzieć Twoich kończyn jest instynktownym aktem samoobrony.

Ogólnie, gdy ktoś się boi, ma tendencję do wykonywania krótkich, szybkich i nieregularnych ruchów. A jeśli naprawdę są przerażeni, dzieje się odwrotnie: zamierają. W pierwszym przypadku przestraszona osoba nie może usiedzieć na miejscu. W drugim pozostają bardzo nieruchomo i się garbią. To właśnie tak działa język ciała podczas strachu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rebel, G. (2002). El lenguaje corporal: lo que expresan las actitudes, las posturas, los gestos y su interpretación. Edaf.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.