Poznaj wpływ muzyki na sposób myślenia

Wpływ muzyki na sposób myślenia

Wpływ muzyki na ludzki organizm jest znaczący. Wiemy, że pobudza układ limbiczny w naszym mózgu, który stanowi część mózgu zajmującą się reagowaniem na takie zewnętrzne bodźce jak emocje.

Do internalizacji wiadomości może dochodzić przez różne rodzaje środków przekazu. Jeden z nich to muzyka, która stanowi część naszej kultury i stylu życia. Istnieje wiele badań, które udowadniają wpływ muzyki na sposób myślenia. Co więcej, niektóre piosenki są uznawane za nowoczesną poezję.

Teksty piosenek to sposób na wysyłanie przesłania w świat. To przesłanie, w taki czy w inny sposób, pozostaje w ludzkich umysłach, zwłaszcza jeśli piosenka odnosi sukces. W ten sposób wpływają na społeczeństwo, sprawiając, że ludzie czują się częścią czegoś większego niż oni sami.

W jaki sposób muzyka wpływa na Twoje ciało?

Muzyka może wywierać znaczący wpływ na nasz rozwój poznawczy. To narzędzie do relaksacji, które jest wykorzystywane od czasów starożytnych. Ale właściwie jak wygląda wpływ muzyki na ciało?

Kobieta słuchająca muzyki

To, co naukowcy nazywają mózgiem emocjonalnym, odpowiada oczywiście za regulowanie emocji. Do tej części mózgu zaliczamy ciało migdałowate, hipokamp oraz wzgórze. Znamy je również jako układ limbiczny.

Dba on za zarządzanie wszystkimi odpowiedziami Twojego ciała na różne bodźce: lęk, obrzydzenie, radość, wstyd, euforię, smutek, itp.

Kiedy słuchasz muzyki, w ośrodkowym układzie nerwowym aktywuje się kilka substancji chemicznych. Takie substancje wspierają uwalnianie różnych neuroprzekaźników, na przykład dopaminy i endorfin, które zapewniają wrażenie dobrego samopoczucia i radości.

Okazuje się, że niektóre piosenki są w stanie wywoływać emocje. W ten sposób osoba, które podkreśla określone melodyjne przesłanie, może poczuć jak jej układ limbiczny pobudza się do działania.

Wpływ muzyki na sposób myślenia

Ja już wspomnieliśmy wcześniej, muzyka jest w stanie pobudzać emocje i wpływać na sposób myślenia. Na przykład w sytuacji, która zmusza Cię do przemyśleń lub podjęcia decyzji, muzyka może zmniejszyć ilość energii niezbędnej do wykonania takich działań.

Przesłanie, które słyszysz w piosence, może do pewne stopnia wpływać na to, jak się zachowujesz.

Na poziomie społecznym melodie są w stanie pomagać nawiązywać więzi międzyludzkie. Oznacza to, że muzyka wzmacnia uczucie przynależności do grupy, zwłaszcza gdy śpiewasz piosenki, które odzwierciedlają wartości obowiązujące w tej grupie.

Właśnie tak wygląda wpływ wielu hymnów państwowych. Koniec końców, melodia i słowa zbliżają do siebie grupę osób, sprawiając, że piosenka staje się symbolem tego, co ich reprezentuje i definiuje.

Przykładowy wpływ muzyki: gatunek RAC

Gatunek RAC (Rock Against Communism) pojawił się po raz pierwszy w latach 80. jako odmiana muzyki rockowej, związana z ruchem skinheadów. W tym okresie organizowano liczne koncerty przeciwko rasizmowi i ruchom separatystycznym.

W związku z tym różne partie nacjonalistyczne i prawicowe przystosowały gatunek RAC i punk do swojego propagandowego przesłania.

Przesłanie muzyki RAC jest głównie rasistowskie i ksenofobiczne. Problem pojawia się oczywiście kiedy widzowie zaczynają internalizować jej przesłanie oraz sprawiać, że staje się ono ich własnym. Idealizacja grupy lub piosenkarza może sprawić, że ludzie zaczną uzasadniać lub wykonywać to, o czym śpiewa artysta.

Poza tym uprzedzenia obecne w piosenkach tego rodzaju może nawet zmieniać ludzkie zachowanie. Niektórzy wykorzystują je zwłaszcza jako odpowiedź i szybki argument używany w sytuacji, która wymaga wysiłku poznawczego.

Dzięki temu muzyka pozwala ludziom stworzyć i uwierzyć we wcześniej ustalone przekonania na temat czegoś lub kogoś nie zastanawiając się wcześniej, czy takie argumenty mają jakiekolwiek podstawy.

Rysunek nuty w mózgu

Przesłanie w takiej muzyce może czasami zacierać granice między zachowaniem przestępczym a wolnością wypowiedzi. Jednak czasami trudno jest odróżnić jedno od drugiego.

Prawdziwy wpływ muzyki na mózg i ciało

Przeprowadzono liczne eksperymenty, który wykazały korzystny wpływ muzyki zarówno na mózg, jak i na ciało. Poza tym stanowi ona ogromną część naszej kultury. Można nawet powiedzieć, że ją definiuje i nadaje jej kształt.

Ale oczywiście nie możemy ignorować faktu, że piosenki to bardzo ważny sposób na uczenie się i internalizowanie różnych przesłań. Dlatego też powinnaś zwracać uwagę na to, czego słuchasz i co z tego wyciągasz, ponieważ może to zmienić Twój sposób myślenia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Koelsch, S., & Siebel, W. A. (2005). Towards a neural basis of music perception. Trends in Cognitive Sciences. https://doi.org/10.1016/j.tics.2005.10.001

Music is known to stimulate the limbic system in our brains, which is the part of the brain in charge of responding to outside stimuli such as emotions.

Scroll to Top