Aromaterapia: niesamowita moc zapachów

Aromaterapia: niesamowita moc zapachów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Aromaterapia to niesamowita terapia, która pozwala nam eksperymentować z różnymi olejkami eterycznymi, aby zmniejszyć objawy różnych schorzeń oraz wspierać dobre ogólne zdrowie psychologiczne i fizyczne.

Kiedy jesteś otwarta na poznawanie świata, możesz pozwolić sobie zacząć wykorzystywać swoje zmysły. Jeden z najsilniejszych ludzkich zmysłów to zapach, pełen magii, który przypomina nam o wyjątkowych momentach w naszym życiu i przywodzi na myśl dobre wspomnienia. Aromaterapia pozwala nam wybrać do każdego miejsca na świecie i odnaleźć spokój.

Aromaterapia zaczęła zyskiwać popularność na Wschodzie około 4500 r. p. n. e. To alternatywna terapia, która pozwala osiągnąć dobre samopoczucie dzięki wdychaniu niektórych aromatów i olejków. Od jakiegoś czasu jest również ceniona w krajach Zachodu.

Dzięki aromaterapii możesz odkryć całą gamę zapachów, które wywołają w Tobie uczucie spokoju, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychologicznym.

“Bądź jak drzewo sandałowe, które otacza zapachem siekierę, która je rąbie.”

-Dhammapada-

Co to jest?

Aromaterapia to dyscyplina, w której wykorzystuje się olejki eteryczne pozyskiwane z aromatycznych roślin, aby poprawić nasze samopoczucie. Co więcej, doskonale łączy się z tradycyjną medycyną, pomagając osiągnąć stan rozluźnienia oraz dobre zdrowie ogólne.

Olejek różany

Zapachy wpływają na nasze umysły na poziomie nieświadomości, sprawiając, że doświadczasz różnych wrażeń. Tym samym dzięki aromaterapii każdy zapach ma znaczenie i pomaga osiągnąć równowagę części Twojego ciała i umysłu.

Receptory zapachu wychwytują aromat i przesyłają go do Twojego mózgu, który go przetwarza. Dzieje się to zarówno w układzie limbicznym, gdzie Twój organizm kojarzy różne emocje z różnymi zapachami oraz w hipokampie, gdzie zapachy są kojarzone ze wspomnieniami.

Ta część Twojego mózgu odpowiada za wspomnienia. Dzięki temu niektóre olejki eteryczne są w stanie zmieniać to, co myślisz i czujesz.

Jednak zapach to nie jedyny zmysł, który wiąże się z aromaterapią. Ważną rolę odgrywa również dotyk. Dzieje się tak, ponieważ w terapii wykorzystuje się olejki eteryczne, które można aplikować na skórę podczas masażu.

Jak wyglądają sesje z aromaterapii

Sesje aromaterapii zazwyczaj trwają około 30 minut. Ten czas poświęca się na koncentrację na sobie i cieszenie się chwilą. Istnieją trzy sposoby aplikacji:

Inhalacje

Inhalacje to wystawianie się na działanie różnych zapachów, w zależności od tego, co chcesz w sobie poprawić. Musisz wdychać olejki bezpośrednio lub za pomocą rozpylacza.

Kąpiel

Musisz wejść do wanny wypełnionej gorącą wodą i dodać kilka kropli olejku eterycznego, aby doświadczyć jego działania.

Masaż

Osoba, która zajmuje się terapią, rozpuszcza kilka olejków eterycznych w oleju bazowym i daje masaż wykorzystując mieszankę olejków. To sposób, który doskonale pomaga zmniejszać bóle mięśni i się rozluźnić.

Możesz nawet wykorzystywać wszystkie trzy metody. Pamiętaj, że aromaterapia musi być wykonywana przez eksperta, który musi najpierw zapytać Cię o Twoje ogólne zdrowie fizyczne i psychiczne, aby wiedzieć co można poprawić podczas terapii.

Komu może pomóc aromaterapia?

Aromaterapia może przynieść korzyści każdej osobie. Dlatego też każdy, kto chce uwolnić się od stresu powinien wypróbować tej legendarnej techniki. Poza tym poleca się ją zwłaszcza osobom, które cierpią na którykolwiek z poniższych problemów:

 • Przewlekły stres.
 • Niepokój.
 • Bezsenność.
 • Ból stawów.
 • Problemy z oddychaniem.
 • Problemy ze skórą.
 • Zmęczenie.
 • Ból mięśni.
 • Problemy trawienne.
 • Nowotwór.
 • Depresja.

Chociaż aromaterapia przydaje się do leczenia tych problemów, pamiętaj, że nie może być głównym rozwiązaniem wszystkich Twoich problemów. Ta terapia działa lepiej, gdy towarzyszą jej inne, tradycyjne sposoby leczenia.

Dlatego też jeśli stosujesz już inną terapią, nie zamieniaj jej na aromaterapię. Aromaterapia nie zastąpi innych sposobów leczenia, ale powinna być stosowana jako uzupełnienie Twoich obecnych terapii.

Olejki eteryczne

Świat olejków eterycznych jest niezwykle bogaty. Oto niektóre z olejków eterycznych, które wykorzystuje się w aromaterapii:

 • Jaśminowy pomaga zwalczać stres i bezsenność.
 • Migdałowy poprawia nastrój.
 • Geranium pomaga zwalczać bóle menstruacyjne i osiągnąć wewnętrzny spokój.
 • Pieprzowy zmniejsza poziom niepokoju.
 • Rozmarynowy zmniejsza schorzenia układu krążenia i reumatoidalne.
 • Imbirowy poprawia oddychanie i krążenie krwi.
 • Grejpfrutowy sprawdza się idealnie w walce ze złością.
 • Cyprysowy ma pobudzający aromat, który zmniejsza stres, alergie oraz objawy menopauzy.
 • Cynamonowy ma działanie rozluźniające, pomaga zmniejszać uczucie zmęczenia oraz stres.
 • Różany pomaga w walce z bezsennością i depresją.
 • Cytrusowy jest wykorzystywany w celu pozyskania uczucia spokoju.
 • Lawendowy poprawia problemy ze skórą , ma działanie rozluźniające oraz zmniejsza ból mięśni.
 • Miętowy łagodzi uczucie zatkania nosa oraz problemy z układem pokarmowym.

W aromaterapii wykorzystuje się wszystkie z tych olejków eterycznych oraz wiele więcej. Zapachy wykorzystywane podczas sesji dobiera się pod kątem Twoich potrzeb oraz tego, co sugeruje ekspert.

Jednak nawet używanie niektórych z tych olejków eterycznych w domu może sprawić, że poczujesz się lepiej. Oczywiście jeśli chcesz wykorzystywać je skutecznie, aby osiągnąć długoterminowe dobre samopoczucie, powinnaś poradzić się eksperta. Wprowadzi Cię on do magicznego świata zapachów.

Masaż

Aromaterapia i jej zalety

Wspiera rozluźnienie

Aromaterapia ułatwia osiągnięcie stanu relaksu, ponieważ obniża działanie przywspółczulnego układu nerwowego, który jest zazwyczaj aktywny, gdy jesteś zdenerwowana. Dzięki aktywacji rozluźnienia aromaterapia może sprawić, że poczujesz większą kontrolę i pewność siebie.

Do olejków eterycznych, które będą w stanie Ci pomóc, zaliczamy lawendowy i rumiankowy.

Pomaga złagodzić objawy poważnych schorzeń

Ten rodzaj terapii nie pozwoli Ci się wyleczyć, ale zawsze może zdjąć odrobinę ciężaru z Twoich barków. Dzięki temu Twój organizm będzie lepiej reagował na leczenie.

Zwiększa libido

Aromaterapia aktywuje i zwiększa przepływ krwi.

Wspiera dobre samopoczucie fizyczne i psychologiczne

Ten rodzaj terapii nie tylko wspomaga trawienie, krążenie oraz zmniejsza bóle mięśni, ale również poprawia oddychanie. Co więcej, zmniejsza depresję, złość, stres i objawy niepokoju.

Widzisz więc, że aromaterapia wprowadza nas do niesamowitego świata zapachów. Każdy aromat przynosi korzyści dla Twojego zdrowia. Pozwól sobie je poznać i wykorzystaj magię olejków eterycznych, aby doświadczyć tego rodzaju terapii. Każdy zapach zabierze Cię do innego miejsca, aby wyciągnąć z Ciebie to, co najlepsze.

“Uwierz w to, że olejki pracują nad tym, aby Cię uzdrawiać, regenerować i uczyć. Im więcej będziesz ich używać, tym więcej sekretów odkryją przed Tobą.”

-Elana Millman-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.