Potrzeba uznania - 3 strategie jak z nią walczyć

Potrzeba uznania - 3 strategie jak z nią walczyć
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Potrzeba uznania ma wiele nieciekawych skutków ubocznych. Jednym z nich jest to, że dystansujesz się od ścieżki, na której naprawdę chcesz się znaleźć. Mimo wszystko, jest to pragnienie, które każdy z nas odczuł w pewnym momencie swojego życia.

Potrzeba uznania może być zwalczana i jest to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz dla siebie uczynić.

Tylko dlatego, że jest ona uznawana za coś powszechnego, nie oznacza to, że nie wpływa na nas w negatywny sposób. W niektórych okolicznościach motywacyjny aspekt tego dość szczególnego pragnienia może okazać się dość krzywdzący.

Potrzeba uznania może mieć wiele twarzy. Ważne jest, aby oddzielić pragnienie, by nikogo nie obrazić od pragnienia, by komuś dogodzić. Jest równie istotne oddzielić rzeczy, które robisz, by zrobić przyjemność innym, a które nie odzwierciedlają Twoich autentycznych chęci od działań, które spełniają Twoje potrzeby.

Potrzeba uznania – kroki do tego, jak z nią walczyć

Potrzeba uznania nie zniknie z dnia na dzień. Jednak jak powiedział wschodni filozof Lao Tse, “Podróż tysiąca mil rozpoczyna się od pierwszego kroku”. Istnieje setki sposobów, które mogłyby Ci pomóc w osiągnięciu tego szczególnego celu. Jednak my wybraliśmy te, które psychologowie uważają za najbardziej skuteczne:

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z powyższych punktów…

Podróż

1. Uświadom sobie skutki potrzeby uznania

Największą przeszkodę, na jaką trafisz w czasie swej walki, jest przyznanie, że potrzeba uznania ma wpływ na Twoje zachowanie. Badania wykazały, że większość z nas nie jest świadomych tego wszystkiego co robimy, by zadowolić innych ludzi. 

Na początek proponujemy, abyś wykonał pewne ćwiczenie analizy i identyfikacji swojej własnej potrzeby uznania. Aby to zrobić, zadaj sobie następujące pytania: 1) Co robiłbyś inaczej, gdyby każdy kochał Cię niezależnie od tego, jak się zachowujesz? 2) Jeśli byłbyś ostatnią osobą na Ziemi, jak spędzałbyś swój czas? 3) Jeśli nikt nie miałby Cię oceniać, czy zmieniłbyś coś w swoim życiu?

Pytania tego typu pomogą Ci w pozbyciu się potrzeby uznania. A to dlatego, że będziesz w stanie uświadomić sobie jakich czynów dopuszczasz się ze względu na tą potrzebę. Następnie będziesz mógł zdecydować czy utrzymać pewne przyzwyczajenia, zmienić je czy pozbyć się ich na dobre. 

2. Zwiększ swoje poczucie własnej wartości

Niskie poczucie własnej wartości połączone z emocjami, jakie wywołuje potrzeba uznania, może sprawić, że będziesz stawać na głowie w poszukiwaniu aprobaty u innych osób. Kiedy wątpisz w swoją własną wartość, potrzeba, by potwierdzali ją inni wzrasta. Problem polega na tym, że czasami sprawia to, że zachowujesz się w sposób, którego naprawdę nie lubisz.

Kiedy tak się dzieje, Twoja pewność siebie jeszcze bardziej się obniża. Pojawia się błędne koło, gdzie im gorzej się czujesz, tym bardziej poszukujesz aprobaty innych.

Z drugiej strony, jeśli będziesz pracować nad poprawieniem swojego poczucia własnej wartości, zdasz sobie sprawę, że jest Ci coraz łatwiej walczyć z potrzebą uznania. Nieważne jak to robisz. Kochanie siebie powinno stać się teraz jednym z Twoich priorytetów. 

“Kochaj siebie, tak jak gdyby zależało od tego Twoje życie. Bo zależy.”

-Kamil Ravikant-

Miłość

3. Stwórz wewnętrzne poczucie umiejscowienia kontroli

Jednym z elementów zdrowego wizerunku samego siebie jest posiadanie wewnętrznego poczucia umiejscowienia kontroli. Ta dziwna nazwa odnosi się do przekonania, że posiadasz ogromny wpływ na to, co się z Tobą dzieje. Pomyśl o sytuacjach, w których dzieje się coś, co Ci się nie podoba. Czy zrzucasz winę na czynniki zewnętrzne? Czy może decydujesz wziąć na siebie odpowiedzialność i pracować na tym, by coś zmienić?

Jeśli posiadasz zewnętrzne poczucie umiejscowienia kontroli (wierzysz, że Twoje życie zależy od czynników, których nie możesz zmienić), wtedy jest bardziej prawdopodobne, że będziesz potrzebować uznania innych, by poczuć się dobrze. Jeśli jednak uważasz, że posiadasz kontrolę, będziesz spoglądać bardziej wewnątrz, a nie na innych. Pamiętaj, że nieważne co robisz, zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie tego aprobować. Zatem dlaczego martwić się o to, co myślą o nas inni?

Kiedy już tylko zdecydujesz się wziąć los w swoje ręce, potrzeba uznania może być bardzo prosto zwalczona. W końcu kiedy robisz to, co naprawdę pragniesz robić, opinie zewnętrzne przestają się liczyć.

Trzy strategie, które zobaczyliśmy w tym artykule wzajemnie się uzupełniają. W każdym razie możesz wybrać jedną z nich i zacząć nad sobą pracować. Szybko zdasz sobie sprawę, że to, co myślą o Tobie inni nie jest najważniejszym czynnikiem jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. I potrzeba uznania sama znika.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.