Maskowanie: zakładanie maski, aby spełnić cudze oczekiwania

Maskowanie pozwala na większy sukces społeczny, ale jest też niezwykle męczące. Dowiedz się, czym jest i jak może wpływać na codzienne życie.
Maskowanie: zakładanie maski, aby spełnić cudze oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2021

Życie w społeczeństwie ma dla nas jako gatunku ogromne korzyści. W rzeczywistości interakcja z innymi jest niezbędna dla utrzymania naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Aby jednak dopasować się do grupy i zostać przez nią zaakceptowanym, jesteśmy zmuszeni dopasować się do wąskiej formy pozornej „normalności ”. Proces ten znany jest jako maskowanie.

Dlatego ci, którzy w jakimś sensie odstają od reszty, zmuszeni są do stosowania maskowania. To strategia, która może okazać się niezwykle szkodliwa. Czy i ty musiałeś kiedyś wykorzystać maskowanie? Udawania kogo, kim nie byłeś, aby dostosować się do konkretnej sytuacji społecznej? Być może żałowałeś i musiałeś się uśmiechać i być milszym, niż naprawdę chciałeś być, na przykład w pracy.

A może poznałeś nowych ludzi i musiałeś wymyślić rzeczy, których normalnie byś im nie powiedział. Osoby neuroróżnorodne muszą codziennie się w ten sposób dopasowywać do społeczeństwa. Zjawisko to zostało nawet zbadane w telewizyjnym reality show Love on the Spectrum.

Kobieta zdejmująca maskę

Maskowanie

Maskowanie, znane również jako kamuflaż, to strategia radzenia sobie, która oznacza, że jednostka dostosowuje swoje zachowanie do tego, czego oczekuje się od niej społecznie. To rodzaj społecznego kamuflażu, który ludzie przyjmują, aby wyglądać na społecznie kompetentnych i dostosowywać się do tego, co jest rozumiane jako normalność.

W ten sposób ukrywają wszelkie oznaki rozbieżności i zmuszają się do neurotypowego działania. Może to być wyjątkowo adaptacyjny nawyk. Jednak może to być również bardzo ograniczające i szkodliwe, jeśli dana osoba rozmyje swoją tożsamość w tym procesie.

Osoby neurotypowe to osoby, które prezentują typowy rodzaj rozwoju neurologicznego. Innymi słowy, myślą, czują i działają tak, jak robi to większość populacji. Z drugiej strony osoby neuroróżnorodne mają inne rozumienie i interpretację rzeczywistości. Rzeczywiście, chociaż ich wizja jest tak samo ważna jak pozostałych, mają skłonność do nieporozumień i są zmuszeni „udawać”, aby uniknąć odrzucenia.

Jak objawia się maskowanie?

Oto kilka przykładów tego, na czym polega maskowanie:

  • Zmuszanie się do patrzenia innym w oczy podczas rozmowy z innymi.
  • Modulowanie głosu, aby rozmowa była bardziej atrakcyjna.
  • Zmuszanie się do wykonywania gestów i mimiki, które nie przychodzą naturalnie, a które są oczekiwane w danej sytuacji.
  • Zastanawianie się, kiedy należy mówić, do kogo należy się odzywać i jakie komentarze mogą być uznane za niegrzeczne lub lekceważące.

Maskowanie — kto najczęściej je stosuje?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, to osoby neuroróżnorodne są najczęściej zmuszane do wykonywania tego typu kamuflażu społecznego. Często są to osoby należące do spektrum autyzmu. Kobiety w spektrum robią to częściej i w bardziej umiejętny sposób. Rzeczywiście, są bardziej zdolni do dostosowania swojego zachowania. Jednak z tego powodu często są niewystarczająco diagnozowane.

Ponadto osoby cierpiące na inne rodzaje zaburzeń psychicznych, takie jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne lub zaburzenie osobowości z pogranicza, również uciekają się do maskowania. W rzeczywistości nawet osoby bez widocznych zaburzeń mogą stosować tę strategię w określonych sytuacjach. Jest to bardziej widoczne u osób z brakiem lub trudnościami w umiejętnościach społecznych.

Konsekwencje i związane z nimi problemy

Na pierwszy rzut oka maskowanie może wydawać się dość funkcjonalne. W rzeczywistości z pewnością spełnia swoją funkcję adaptacyjną. Pozwala na większy sukces społeczny, a nawet może zapobiegać zastraszaniu w szkole lub w pracy. Jednak na dłuższą metę może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Na przykład:

  • Konieczność ciągłego działania lub udawania jest psychologicznie wyczerpująca. Dlatego po okresach interakcji społecznych osoba może czuć się wyczerpana, przytłoczona i potrzebować trochę czasu, aby się zregenerować.
  • Aby się zakamuflować, muszą skupić całą swoją energię na przestrzeganiu pewnych wcześniej ustalonych wytycznych. Na przykład nawiązywanie kontaktu wzrokowego, dostosowanie się, ostrożne dobieranie słów itp. Wszystko to może utrudniać im zwracanie uwagi na treść prowadzonej rozmowy. Dlatego doświadczenie może nie być tak głębokie i znaczące, jak mogłoby być.
  • Utrzymywanie maskowania codziennie i przez długi czas może prowadzić do epizodów lękowych i depresyjnych, a nawet dysocjacji. W tym stanie osoba oddziela się od swoich prawdziwych myśli, uczuć i impulsów, z powodu konieczności ciągłego kierowania nimi i ich modyfikowania.
  • Wreszcie, największym problemem jest to, że ta strategia nie łagodzi dyskomfortu jednostki ani nie dodaje niczego do jej konkretnego doświadczenia. W rzeczywistości unieważnia tylko ich wizję świata, aby dostosować ją do innych.
Mężczyzna wyczerpany udawaniem

Empatia i tolerancja dla różnorodności

Istnieje prosty sposób na odwrócenie tej sytuacji. Kluczem jest stosowanie względem takich osób empatii. Jako społeczeństwo musimy otworzyć się na różnorodność i zrozumieć, że istnieją różne sposoby interpretowania świata. Co więcej, wszystkie są ważne na swój sposób. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy nauczyli się stawiać się w sytuacji innych i rozumieć ich perspektywy, abyśmy nie zmuszali ich do odnoszenia się do nas na naszych warunkach.

Kiedy różnice nie są już postrzegane jako negatywne lub jako powód odrzucenia, ludzie mogą przestać używać masek i zacząć odnosić się do innych takimi, jakimi są naprawdę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Green RM, Travers AM, Howe Y, McDougle CJ. Women and Autism Spectrum Disorder: Diagnosis and Implications for Treatment of Adolescents and Adults. Curr Psychiatry Rep. 2019;21:22
  • Fombonne, E. (2020). Camouflage and autismJournal of Child Psychology and Psychiatry61(7), 735– 738https://doi.org/10.1111/jcpp.13296

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.