Cervantes twierdził, że „Nie ma książki tak złej… żeby nie miała w sobie niczego dobrego”. W związku z tym oznaczałoby to, że nawet zła literatura na temat dobrego samopoczucia może wzbudzić zainteresowanie czytelnika. Nie oznacza to jednak, że są to dobre książki. Czym zatem można się kierować, wybierając poradniki?
W poniższym artykule przeanalizujemy poradniki, które, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone dla nas, abyśmy mogli pomóc sobie za pomocą pewnych narzędzi, ćwiczeń i refleksji. Zazwyczaj są one pisane przez specjalistów od zdrowia psychicznego.
W tym tak wrażliwym obszarze z pewnością nie można działać nie stosując się do pewnych reguł i zasad. Co zatem składa się na dobry poradnik? Jakie kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze? To ważne pytania, ponieważ istnieją książki, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
„Pamiętaj, książka zawsze jest darem”.
-Siano Sheridana-
Poradniki – wskazówki, które pomogą Ci wybrać ten najlepszy
W dzisiejszym artykule podamy kilka wskazówek, jak wybierać książki dobrej jakości przy minimalnej sztywności naukowej. Innymi słowy te, które naprawdę mogą Ci pomóc. Przyjrzymy się wszystkim aspektom, które powinien zawierać poradnik. Zastanowimy się również nad rzeczami, które nie powinny się w nich pojawiać, takimi jak puste frazy lub toksyczne pozytywy.
Jako punkt wyjścia, jeśli chodzi o znalezienie dobrego poradnika, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Kto go napisał? Powinien to być akredytowany specjalista zdrowia psychicznego w dziedzinie psychologii. Na przykład psycholog lub psychiatra.
- Co zawiera? Powinien być opary na aktualnych dowodach naukowych (badaniach), a nie wyłącznie na opiniach czy przekonaniach autora.
- Do czego zobowiązuje się autor? Unikaj niemożliwych i absurdalnych obietnic, takich jak „Odzyskaj zdrowie psychiczne w ciągu zaledwie jednego miesiąca”.
- Jak jest napisany? Liczy się nie tylko treść. Jakość pisania wpływa na jakość książki (i wiele mówi o jej autorze/wydawcy).
Przyjrzyjmy się teraz bliżej tym i innym aspektom.
1. Zacznij od początku i spójrz na spis treści
Jeśli chodzi o wybór dobrego poradnika, musisz przyjrzeć się jego zawartości. Na początek otwórz książkę i spójrz na spis treści. Czy uważasz, że poszczególne rozdziały dobrze odzwierciedlają to, co tytuł książki sugeruje, że chce przekazać?
Czy rozdziały wydają się obejmować wszystko, co sugeruje tytuł? W idealnym przypadku treść związana z głównym tematem książki powinna pojawić się w spisie treści. Dlatego sprawdź, czy motyw ten jest zachowany, czy też poświęca się mu tylko kilka sekcji, a następnie odbiega do innych tematów, które mogą Ci się w niczym nie przydać.
„Dobrych książek, tak jak dobrych przyjaciół, jest niewiele na półce i są już przebrane; im bardziej częściej wybierana książka, tym przyjemniejsza”.
-Amos Bronson Alcott-
2. Spójrz na tytuł
Choć tytuł to nie wszystko, wciąż jest bardzo istotny. Unikaj wybierania książek, które upraszczają lub trywializują prawdziwe problemy ze zdrowiem psychicznym za pomocą frazesów, sloganów lub po prostu „świetnie brzmiących” słów.
Przede wszystkim unikaj tych, którzy sprzedają Ci nieprawdopodobne informacje lub próbują przewidywać Twoje szczęście. Na przykład „Bądź szczęśliwy w ciągu tygodnia” lub „Pożegnaj się z depresją dzięki tym dwóm prostym ćwiczeniom”.
3. Unikaj toksycznej pozytywności
Za wszelką cenę unikaj tego typu sformułowań, niezależnie od tego, czy znajdują się w tytule, czy ogólnie w tekście. Pamiętaj, że poprawa zdrowia psychicznego nie jest prostym zadaniem, które można osiągnąć jedynie poprzez pozytywne myślenie. Zawsze jest za tym dużo pracy.
4. Unikaj poradników, które obiecują Ci gwiazdkę z nieba
Jeśli chodzi o szukanie dobrych książek samopomocy, powinieneś również wziąć pod uwagę te, których musisz unikać. Jeśli zaczniesz przeglądać książkę i zobaczysz, że autor obiecuje Ci gwiazdkę z nieba i twierdzi, że jest w stanie pomóc Ci bez względu na wszystko, bądź ostrożny.
Pamiętaj, że dobry poradnik powinien zawierać solidne treści, które pozwolą Ci znaleźć narzędzia, których potrzebujesz, aby poczuć się lepiej.
Innymi słowy, musi być w stanie Cię zmotywować bez dawania fałszywej nadziei. Jeśli chodzi o znalezienie dobrych książek o samopomocy, uciekaj od tych, które obiecują szybkie i łatwe rozwiązania wszystkich Twoich problemów emocjonalnych.
5. Autor musi być akredytowanym profesjonalistą
Ponieważ mówimy o samopomocy, najlepiej, aby książka została napisana przez specjalistę od zdrowia psychicznego. Innymi słowy, może to być psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta.
Powinniśmy również wspomnieć o książkach napisanych przez ludzi, którzy dają ciekawe świadectwa bazując na tym, jak potoczyło się ich życie. Jednak nie są to tak naprawdę poradniki jako takie.
Wiemy, że obecnie na rynku istnieje wiele poradników najróżniejszych autorów, ale bądź ostrożny i upewnij się, że ten, kto je napisał, jest specjalistą w swojej dziedzinie, a nie kimś, kto zrobił tylko krótki kurs coachingu.
6. Kto jest redaktorem?
Zachęcamy również do przyjrzenia się wydawcy. Czy są specjalistami w danym temacie?
Czy mają doświadczenie w tym sektorze? Mają dobrą reputację? Czy są wydawcami naukowymi? Zalecamy zadać sobie podobne pytania.
7. Spójrz na jakość pisania
Książka musi być napisana jasnym i zrozumiałym językiem, ponieważ jest książką informacyjną, a nie techniczną. Prawdopodobnie będzie zawierała pewne szczegóły techniczne, ale powinny być wyjaśnione w treści.
Pamiętaj, że aby poradnik był „dobry”, powinien zawierać nie tylko przydatne komunikaty. Musi być dobrze napisany i łatwo zrozumiały dla czytelnika.
Dobre poradniki: do czego służą?
Na koniec, w drodze refleksji, jeśli chodzi o szukanie dobrych książek o samopomocy, ważne jest, abyś miał jasność co do ich funkcji. Musisz pamiętać, że tego typu książki nigdy nie zastępują procesu psychoterapeutycznego prowadzonego przez licencjonowanego specjalistę od zdrowia psychicznego.
Jeśli cierpisz na zaburzenia psychiczne, zawsze najlepiej udać się do psychologa klinicznego lub psychiatry, jeśli potrzebujesz leczenia farmakologicznego. Chociaż poradniki mogą uzupełniać ten proces, a nawet go wzbogacać, nigdy go nie zastąpią.
Z drugiej strony książka samopomocy daje Ci możliwość:
- Identyfikacji tego, co się z Tobą dzieje i lepszego zrozumienia siebie (poprzez psychoedukację).
- Lepszego poznania siebie.
- Identyfikowania swoich mocnych stron.
- Zdobywania różnych narzędzi i zasobów, aby poprawić swoje samopoczucie.
- Naukę psychologii w ciekawy i zabawny sposób.
„Nie jesteś tym, kim jesteś, dzięki temu, co piszesz, tylko dzięki temu, co przeczytałeś” .
-Jorge Luis Borges-