Legenda Majów o kolibrze, wysłanniku bogów

Mówi się, że spotkanie z kolibrem jest przepełnione radością. Dla kultury Majów te piękne ptaki były magiczne i miały naprawdę ważną misję: działać jako posłańcy między rasą ludzką a bogami.
Legenda Majów o kolibrze, wysłanniku bogów

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2022

Legenda Majów o kolibrze sięga 2000 roku p.n.e. Ta kulturowa i antropologiczna spuścizna ujawnia fascynację Majów tym malutkim ptakiem, którego pióra mienią się kolorami tęczy. To istota o wadze zaledwie 20 gramów, która jest w stanie trzepotać skrzydłami do 60 razy na sekundę. Ponadto uważano, że posiada magiczne zdolności. Jeden z nich działał jako wysłannik między ludźmi a bóstwami.

Piękno tego ptaka symbolizowało także czystą miłość i kruchość serca. Niewiele jest stworzeń, które wydają się tak delikatne, a jednocześnie tak niezwykłe. To także ptak z największym mózgiem w stosunku do swojej wielkości. Być może natura lub, według Majów, bogowie, stworzyła go w bardzo konkretnym celu.

Legenda Majów o kolibrze mówi, że zadaniem ptaka było zebranie od wszystkich ludzi ich myśli, pragnień i refleksji i przetransportowanie ich do mezoamerykańskich bóstw znajdujących się między Gwatemalą, Belize i Meksykiem. Przebywali oni również w zachodniej części Hondurasu i Salwadoru. Część tej legendy pozostała wśród nas w postaci wielu ciekawych tradycji… Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Według legendy każdy, kto odważy się schwytać kolibra, zostanie ukarany przez bogów.

Legenda o kolibrze
Legenda głosi, że jeśli zauważymy kolibra, oznacza to, że ktoś, kto nas kocha, myśli o nas.

Legenda Majów o kolibrze: posłańcu bogów

Część kultury mezoamerykańskiej jest nadal obecna w niektórych tradycjach współczesnych Majów. Wynika to w dużej mierze z ksiąg Chilama Balama. Zostały one napisane przez potomków Majów podczas hiszpańskiej kolonizacji.

W mitologii odniesiono się szczególnie do dwóch bóstw. Byli oni Tepeu i Kukulkan (Quetzalcoatl dla Azteków), którzy byli twórcami całego znanego świata. Oprócz „stworzenia” ziemi, gór, rzek i mórz, dali życie ludziom i zwierzętom. Tym ostatnim przypisywali różne zadania i funkcje.

Kiedy bogowie zakończyli swoje złożone zadanie stworzenia, zdali sobie sprawę z jednej rzeczy. Zapomnieli stworzyć posłańca, istoty służącej jako łącznik między bóstwami a śmiertelnikami. Legenda Majów o kolibrze mówi, że wzięli do ręki kawałek jadeitu i zaczęli z niego rzeźbić strzałę.

Po skończonej pracy, bogowie dmuchnęli na kamień, aby usunąć kurz powstały podczas rzeźbienia. Wtedy małe, lśniące stworzenie ożyło i odleciało z ich rąk. Ptak szybko poleciał bardzo wysoko, opętany mocą istot nie należących do tego świata.

Jego pióra miały barwy tęczy, a jego skrzydła przypominały skrzydła owada… Bogowie nazwali go x ts’unu’um.

Mali posłańcy z magicznymi piórami

Koliber jest tak małym i delikatnym ptakiem, że pożywić się nektarem z kwiatu, nawet go nie ruszając. Mówi się, że bogowie Majów byli zafascynowani swoim stworzeniem. Uwielbiali patrzeć, jak krople deszczu spadają na jego upierzenie.To małe stworzenie biło takim blaskiem, że wydawało się, że cały wszechświat odbija się w jego piórach.

Legenda Majów o kolibrze mówi nam, że ptak ten stał się nośnikiem wiadomości między światami. Nie tylko przynosił bogom to, co ludzie myśleli, czuli lub potrzebowali, ale także przekazywał informacje z zaświatów, od zmarłych.

Dzisiaj mówi się, że jeśli widzimy kolibra, to znaczy, że myśli o nas ktoś, kto nas kocha.

Pomimo ich pozornej kruchości, kolibry można znaleźć od Alaski po Chile. Zidentyfikowanych gatunków jest ponad 343 i spotkanie z jednym z nich jest zawsze powodem do radości.

Radość, szczęśliwy traf i uzdrowienie

Państwa, które mają szczęście mieć te piękne stworzenia w swoim ekosystemie, wiedzą, że nikt nie może pozostać obojętny spotykając kolibra. Co więcej, legenda o kolibrach mówi, że są nosicielami radości i szczęścia. Mało tego, sama ich obecność ma właściwości lecznicze.

Swoimi nerwowo trzepoczącymi skrzydłami ten mały ptaszek przynosi nadzieję, radość i uzdrowienie. Twierdzi się, że kiedy koliber lata wokół głowy człowieka, usuwa negatywną energie, łagodzi ból i dusi smutek. Wystarczy spojrzeć na błysk jego upierzenia, aby poczuć jego magiczną siłę.

obraz reprezentujący legendę kolibra
Złapanie kolibra przynosi pecha i jest czymś, czego nigdy nie powinniśmy robić.

Skrzywdzenie kolibra jest zakazane

Kolibry nigdy nie powinny być dotykane, łapane, zamykane w klatce, a tym bardziej zabijane. Bogowie Majów stworzyli klątwę dla śmiertelników, którzy odważyli się skrzywdzić to piękne i delikatne stworzenie. Mówi się, że ktokolwiek ośmieli się je skrzywdzić, na zawsze będzie cierpieć z powodu złamanego serca i chorób. Co więcej, śmierć szybko po niego przyjdzie.

Koliber to święte zwierzę. To łącznik między światami i wierny posłaniec. Przynosi radość, a jego ciało zawiera niezwykłe odbicie wszechświata, tęczę i wszystkie cudowne kolory samej natury. Musimy być pewni, że okazujemy szacunek tym wspaniałym i fascynującym stworzeniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Palacios, Argentina (1993) The Hummingbird King: A Guatemalan Legend (Legends of the World). Troll Communications 
  • León-Portilla, Miguel (1984). Literaturas de Mesoamérica. México: SEP Cultura.
  • Recinos, Adrián (1978). El Popol Vuh (Las antiguas historias del Quiché). Costa Rica: Editorial Universitaria Centro Americana.
  • Rivera Dorado, Miguel. El pensamiento religioso de los antiguos mayas. Colección: Paradigmas. Madrid: Editorial Trotta, 2006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.