Pokonanie traumy poprzez sztukę na cztery sposoby

Pokonanie traumy poprzez sztukę na cztery sposoby
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Pokonanie traumy poprzez sztukę jest szczególnie użyteczne gdy przechodzimy przez skomplikowaną i bolesną sytuację. Właśnie wtedy, możemy zacząć wierzyć, że nie ma z niej żadnego wyjścia. Wszyscy byliśmy w takiej sytuacji w pewnym momencie naszego życia. Czasami stajemy się zaabsorbowani sobą i przestajemy widzieć świat wokół nas. Traumatyczne sytuacje sprawiają, że nie wiemy co robić.

Trauma paraliżuje nas, ponieważ nie możemy przestać myśleć o tym co się stało. Trauma to emocjonalna rana, która wpływa na nasze samopoczucie. Większość z nas prawdopodobnie doświadczy pewnego rodzaju traumy w pewnym momencie swojego życia. Są pewne strategie, których możemy użyć, abyśmy nie zostali uwięzieni w naszym bólu. Pokonanie traumy poprzez sztukę polega na przebudowie tej traumatycznej sytuacji, która nas przytłacza, przy pomocy kreatywności.

Pomaga to przekształcić cierpienie w uczenie się. Gdy przechodzimy przez ten proces, zaczynamy przekształcać tę emocjonalną ranę. Pod tym względem sztuka może przekształcać nasz ból. Zobaczmy, jakie są sposoby na pokonanie traumy poprzez sztukę.

“Funkcja sztuki w społeczeństwie polega na budowaniu. Przebudowujemy, gdy grozi nam zawalenie.”

-Zygmunt Freud-

Pokonanie traumy poprzez sztukę – połącz się z najgłębszą częścią siebie

Aby pokonać traumę za pomocą sztuki, ważne jest, aby połączyć się z głębią naszej duszy. Musisz zidentyfikować to co czujesz i potrafić to zmienić. Proces ten polega na myśleniu o sobie i próbie określenia, jakie emocje wywołuje w nas traumatyczna sytuacja.

kobieta z zamkniętymi oczami

To głębokie wewnętrzne połączenie pomoże Ci zdecydować jak postępować w procesie leczenia. Jeśli na początku masz problemy z nawiązaniem połączenia ze sztuką nie martw się i nie myśl, że coś jest z Tobą nie tak. Ten proces poszukiwania duszy wymaga czasu i praktyki. Jednak będzie Ci łatwiej, jeśli będziesz w przyjemnej atmosferze, w której lubisz przebywać. Na przykład miejsce, w którym możesz być sam, tam gdzie możesz słuchać muzyki, którą lubisz. To miejsce może być wszędzie: park, dom, plaża… opcje są nieskończone.

Gdy już zidentyfikujesz to co czujesz, możesz zacząć transformować te uczucia w sztukę. Możesz pomyśleć o skomponowaniu piosenki, pisaniu, malowaniu, tańczeniu, śpiewaniu lub tworzeniu rzeźby. Pomyśl o swoich najgłębszych uczuciach związanych z tą emocjonalną raną. Zacznij zmieniać te uczucia w twórcze dzieło sztuki.

Bądź sobą

Jeśli chodzi o Twoją pracę ważne jest, abyś był sobą. Nie daj się złapać na myśleniu o tym, czego inni chcą lub czego oczekują od Ciebie. Pomyśl o sobie i o tym, ile masz wartości jako wyjątkowa osoba z własnymi talentami. Ty bardziej niż ktokolwiek inny znasz swoje mocne i słabe strony. Rozpoznanie ich ułatwi Ci wyrażenie ich w swojej pracy.

Nie odrzucaj pomysłów, które tworzy Twój umysł. Zamiast tego, umieść je w swojej pracy. Znajdź swoje mocne strony i bądź tolerancyjny i otwarty na swoją przeszłość. Pomyśl o tym, czego nauczyłeś się z bolesnych sytuacji, których doświadczyłeś. Jak możesz je zmienić za pomocą kreatywności?

Unikaj osądzania samego siebie. Daj sobie szansę bycia tym, kim naprawdę jesteś, ze swoimi własnymi wartościami i niedoskonałościami. Możesz umieścić wszystkie te pomysły, które przychodzą Ci do głowy w swojej pracy. Nie ma znaczenia, czy są bolesne czy nie. Pozwól sobie na wkładanie całego bólu jaki nosisz w swoje dzieło sztuki.

Dawanie sobie pozwolenia na pokazanie kim jesteś, jest najlepszym sposobem na zwiększenie kreatywności. Aby pokonanie traumy poprzez sztukę było możliwe, przekształć ją swoim własnym ciałem i kreatywnością. Twoje narzędzia artystyczne zamienią tę emocjonalną ranę w coś pięknego.

Usprawnienie procesu twórczego

Proponujemy następujące strategie, aby zwiększyć kreatywność, dzięki czemu możesz pokonać każdy ból, którego doświadczasz:

  • Burza mózgów. Zapisz wszystkie swoje pomysły.
  • Posłuchaj samego siebie.
  • Chętnie przyjmuj wszystkie myśli i emocje.
  • Nie osądzaj siebie.
  • Pomyśl o tym, czego możesz się nauczyć z bolesnej sytuacji.
  • Pomyśl o sposobie przekształcenia emocjonalnej rany i pokazania jej w swojej pracy.
  • Wybierz miejsce, w którym czujesz się komfortowo.
  • Wybierz materiały, których będziesz używać.
  • Puść swoją ulubioną muzykę.

Wszystko to pomoże Ci w pracy twórczej. Bądź w kontakcie z samym sobą, miejscem i sytuacją, która Cię niepokoi. Dzięki nauce i transformacji ta problematyczna sytuacja może opuścić Twoje ciało w kreatywny sposób. Gdy zaczniesz myśleć coraz więcej o tym co Cię dręczy, stanie się jaśniejsze to, w jaki sposób chcesz przedstawić swoje emocje w swojej pracy.

pędzle sztuka - pokonanie traumy poprzez sztukę

Pokonanie traumy poprzez sztukę – sposoby

Borus Cyrulnik, psychoanalityk i neurolog z uniwersytetu w Var we Francji twierdzi, że sztuka ułatwia wyrażanie tego, co trudno wyrazić słowami. Mówi, że sztuka jest środkiem wyzwolenia i kontroli emocjonalnej, która pozwala artyście czuć się słyszanym. W ten sposób artysta zamierza “pokonać traumę poprzez sztukę”.

Artyści i psychologowie badali znaczenie sztuki w pokonywaniu traumatycznych przeżyć. Tutaj pokażemy kilka różnych punktów na pokonanie traumy poprzez sztukę:

  • Terapia sztuką. Psychologia, sztuka i edukacja spotykają się, aby stworzyć dyscyplinę, która dąży do dobrego samopoczucia emocjonalnego. Wykorzystuje sztukę jako drogę terapeutyczną, którą psycholodzy nazywają terapią sztuką.
  • Psychoanaliza. Poprzez sztukę wyrażamy nieświadome aspekty, takie jak te z traumatycznej sytuacji. Kreatywność jest środkiem ekspresji, katharsis i wyzwoleniem.
  • Gestalt. Ta idea proponuje, że człowiek może odtworzyć rzeczywistość z bodźców, których doświadcza w swoim życiu. Dlatego, jeśli wierzymy, że możemy wykorzystać percepcje, aby zmienić negatywne sytuacje, możemy to zrobić poprzez sztukę.
  • Psychoedukacja. Psychoedukacja mówi, że możliwe jest przekształcenie doświadczeń poprzez przebudowanie tych doświadczeń. Mówi, że elementem ułatwiającym jest nasza kreatywność.
  • Warsztaty artystyczne. Kreatywność jest sposobem wyrażania emocji. Ponadto, według historyka sztuki Ernsta Gombricha, jest to forma percepcji i rzeczywistości. W związku z tym możemy uchwycić różne sytuacje w naszym procesie twórczym.
  • Kompleksowa psychologia. To promuje kreatywność ludzi poprzez rozwijanie ich świadomości.

Sztuka uzdrawia

Sztuka pozwala nam wyrażać idee i uczucia związane z naszą traumą. Jest więc narzędziem, które pozwala nam komunikować i transformować emocje, które nas niepokoją. To wspaniała metoda przekształcania naszej traumy w twórcze dzieło sztuki.

Sztuka jest niewątpliwie jednym ze sposobów na pokonanie traumy. To świetny sposób, aby połączyć się z najgłębszą częścią siebie i zacząć kształtować i przekształcać tę bolesną sytuację. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać materiały i rodzaj sztuki, który najbardziej Ci się podoba i zabrać się do pracy! Już dzisiaj przekształć swoje emocjonalne rany poprzez sztukę.

“Każdy ranny człowiek musi się zmienić.”

-Boris Cyrulnik-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.