Pokochaj samego siebie - tak trudne ale tak konieczne

Pokochaj samego siebie - tak trudne ale tak konieczne
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Pokochaj samego siebie – to bardzo ważne dla naszego zdrowia emocjonalnego. Jeśli bycie pozytywnym w relacjach z innymi ma szereg ważnych zalet, bycie pozytywnym w stosunku do samego siebie jest fundamentalne. W końcu jesteśmy osobą, z którą musimy zostać do końca życia.

Kochać siebie, cenić siebie to znaczy ćwiczyć miłość własną, jest czymś w rodzaju ćwiczenia zdrowego egoizmu, dzięki któremu nauczymy się stawiać nas samych na pierwszym miejscu i dobrze traktować samych siebie. Dzięki temu lepiej zrozumiemy kim jesteśmy i będziemy w stanie zaakceptować nasze wady i zalety.

Pokochaj samego siebie, naprawdę warto.

Co więcej, tylko wtedy, gdy nauczymy się kochać siebie i wychowywać się tak, jakbyśmy byli naszymi własnymi dziećmi, możemy zacząć dawać miłość innym. Jeśli nie doceniamy siebie, nigdy nie będziemy mieć poczucia pewności siebie, a nasza samoocena będzie bardzo niska. Pokochaj samego siebie, to priorytet.

“Jeśli ja nie jestem dla mnie, kto to będzie dla mnie? Ale jeśli jestem tylko dla mnie, kim jestem?”

-R. Tagore-

Wiele osób myśli, że nie kocha siebie. To po części nie jest prawdą. Kochamy siebie, ponieważ nie da się tego nie robić, ponieważ odbiorcą i nadawcą tego uczucia jest ta sama osoba.Jednak to, co tak naprawdę osoby te mają na myśli to fakt, że nie lubią niektórych cech swojej osobowości.

Możemy także poczuć, że nie kochamy siebie, gdy żałujemy lub wstydzimy się czegoś, co zrobiliśmy, powiedzieliśmy lub pomyśleliśmy. To normalne, może zdarzyć się każdemu, nie jesteśmy doskonali. Wszyscy mamy niedoskonałości i musimy nauczyć się sobie z nimi radzić. Ale nie z tego powodu powinniśmy przestać kochać i cenić samych siebie. Pokochaj samego siebie ze wszystkimi swoimi wadami.

serce

Cechy osób z niską samooceną

Niska samoocena ma niepochlebne opinie. Potwierdzono, że jest ona przyczyną wielu problemów psychologicznych. W rzeczywistości wiąże się z nałogami, nadmierną potrzebą aprobaty ze strony innych oraz zaburzeniami takimi jak lęk i depresja.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości, oprócz złego traktowania siebie, często też degradują i oczerniają innych. Oznacza to, że projektują swoje własne uczucia na innych. Ponadto mają też następujące cechy:

  • Stale szukają aprobaty innych.
  • Chcą kontrolować innych
  • Cierpią na wykorzystywanie przez partnerów, współpracowników lub przyjaciół.
  • Tworzą toksyczne relacje z ludźmi, instytucjami lub substancjami.
  • Mają zniekształconą wizję rzeczywistości.
  • Mają poczucie niezadowolenia, nienawiści do samego siebie, obrzydzenia i pogardy.

Jak widać, niska samoocena oznacza szereg dodatkowych problemów, takich jak problemy interpersonalne, zawodowe lub inne.

Niska samoocena może być źródłem niektórych zaburzeń psychicznych

Uczenie się miłości własnej jest czynnikiem, który chroni przed chorobą psychiczną. W rzeczywistości niska samoocena może doprowadzać do depresji, lęku, zaburzeń jedzenia i zaburzeń postrzegania swojego ciała.

U osób starszych niskie poczucie własnej wartości wiąże się z gorszym stanem zdrowia, większą niepełnosprawnością, większym lękiem, depresją, somatyzacją i bólem. Niska samoocena może również zwiększać ryzyko samobójstwa. Jednak w każdym przypadku jest to jeden z wielu czynników, który współdziałaja z innymi. Oznacza to, że niska samoocena sama w sobie nie jest odpowiedzialna, na przykład, za zaburzenia odżywiania.

smutna kobieta

Pokochaj samego siebie – 5 niezbędnych kroków

Uczenie się miłości jest ściśle związane z pojęciem samooceny. Aby ją poprawić możemy skorzystać z szeregu porad. Oto one.

Mów pozytywnie

Sposób, w jaki mówimy do nas samych ma swoje konsekwencje. Jeśli będziemy się ciągle krytykować i obwiniać poczujemy się źle. Jeśli jednak traktujemy siebie z szacunkiem i dbamy o nasz język, unikniemy złego samopoczucia.

Zachowywanie się jak surowi sędziowie w stosunku do nas samych uniemożliwia nam rozwój i postęp. Ważne jest, aby nauczyć się postrzegać nasze pozytywne aspekty i cieszyć się z nich, ale także akceptować nasze niedociągnięcia. Udawać, że możemy je zmienić i udoskonalić to to samo, co udawanie, że nie jesteśmy ludźmi. W rzeczywistości zmiana jest możliwa tylko wtedy, gdy je zaakceptujemy.

Zadbaj o ciało i duszę

Ciało i dusza nie mogą być rozdzielone. To, co jest dobre dla ciała, jest też dobre dla duszy. Oznacza to, że powinno nam zależeć tak samo na naszym zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym.

Zrównoważona dieta, spokojny sen, ćwiczenia, słuchanie przyjemnej muzyki, spacerowanie lub kolacja przy blasku świec z kimś ważnym dla nas to tylko niektóre z możliwych sposobów, dzięki którym poczujemy się lepiej. Działania i nawyki, które oznaczają dbanie o ciało i duszę.

Ucz się na błędach, zamiast się karać

Kiedy już popełniliśmy błąd, nie ma sensu się za niego karać. Wszyscy popełniamy błędy i musimy je zaakceptować jako część naszego życia. Dobrze jest, jeśli w ogóle ich nie popełniamy, ale udawanie, że nie popełniamy żadnych błędów jest niemożliwe.

Za każdym błędem kryje się nauka, możliwość nauczenia się robienia rzeczy w inny sposób. Lepiej skupmy się na tym, zamiast się karać.

Nauka miłości do samego siebie polega na uczeniu się na błędach i wydobywaniu ukrytego nauczania z każdego z nich.

kawa z uśmiechem - pokochaj samego siebie

Zapomnij o sprzecznych wiadomościach

Podwójnie sprzeczne przesłanie jest samospełnieniem i krytyką w tym samym czasie. Jest bardzo powszechne u osób o niskim poczuciu własnej wartości. Sprzeczne przesłanie może brzmieć: “Świetnie wykonałeś tę pracę, ale tak dużo czasu Ci to zajęło…”.

Odrzućmy te podwójne wiadomości, zmieńmy je w komplementy pełne wdzięczności i odrzućmy krytykę. Na przykład: “Jestem bardzo zadowolona z pracy, którą wykonałam”. Pokochaj samego siebie i doceń to, co robisz.

Stawiaj na pozytywne miejsca, relacje i zajęcia

Pozytywne miejsca to takie, w których odzyskujesz się spokój i przyjemność z życia. Mogą to być góry, morze, park… Jeśli jednak zdecydujemy się zostać w domu, otoczmy się jedynie tym, co jest pożyteczne i przyjemne. Jeśli tego potrzebujemy, możemy również przemeblować nasze mieszkanie. W pewien sposób pomoże nam to uporządkować nasze życie.

Pozytywne osoby to te, których obecność i towarzystwo dają nam spokój i energię. Twórzmy relacje z ludźmi, z którymi czujemy się komfortowo i unikajmy toksycznych związków.

Z drugiej strony, pozytywne działania to przyjemne zajęcia, które zapewniają nam niezbędną siłę, by poradzić sobie ze stresem dnia codziennego. Czytanie dobrej książki, oglądanie filmu, uprawianie sportu lub po prostu odpoczynek są tego najlepszym przykładem.

Jak widzimy, nauka miłości własnej jest podstawą. Jednak podobnie jak wszystkie umiejętności, wymaga poświęcenia. Postawienie na siebie, dbanie i docenianie samego siebie jest niezbędne, aby zadbać o nasze zdrowie emocjonalne, a także jest podstawą do szczęśliwego życia pełnego dobrobytu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.