Ćwiczenia oddechowe dla dzieci na wesoło

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci na wesoło
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci mogą być praktyczne i stanowić dla rodziców nieocenioną pomoc. Nie tylko pomagają lepiej kontrolować emocje. Ćwiczenia oddechowe poprawiają też zdolność skupienia uwagi, dzieci czują się po nich bardziej zrelaksowane ponieważ lepiej rozumieją swoje ciało. Wśród korzyści wymienić można nawet lepszą wymowę i sposób komunikacji na wyższym poziomie.

Być może na pierwszy rzut oka wydawać by się to mogło zwykłą głupotą. Czyżby dzieci przychodząc na świat nie potrafiły oddychać? Oczywiście, że potrafią. Biomechanika wdechu i wydechu są procesami automatycznymi, których nikt nie musiał nas uczyć. Wszyscy więc potrafimy oddychać, ale czy na pewno robimy to dobrze?

Ćwiczenia oddechowe optymalizują rozwój mózgu dzieci, dzięki czemu poprawia się ich skupienie uwagi i zmniejsza podatność na stres

-Daniel Goleman-

Nie. Nie zawsze oddychamy poprawnie. Przede wszystkim nie wykorzystujemy wszystkich możliwości, jakie dają nam płuca i zapominamy o istnieniu przepony, która na proces oddychania wpływa wręcz cudownie, jeśli potrafimy ją dobrze wykorzystać. Inną kwestią jest to, że oddychamy zbyt szybko i zbyt płytko, co wymusza na nas arytmię oddechową.

Wszystko to wpływa na zwiększone poczucie zmęczenia, częste bóle głowy i większą podatność na stres oraz odczuwanie niepokoju. W odniesieniu do dzieci stwierdzono, że kiedy przychodzą na świat, oddychają w prawidłowy sposób, czyli głęboko i z wykorzystaniem przepony. Jednak w miarę jak dorastają, stopniowo tracą tę wrodzoną umiejętność.

Z tego powodu doskonałym pomysłem są ćwiczenia oddechowe w formie zabawy, które pozwolą im oddychać prawidłowo.

Dziewczynka relaksuje się

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci

Daniel Goleman w jednym ze swoich artykułów wyjaśniał w jaki sposób ćwiczenia oddechowe mogą się okazać przydatne dla dzieci. Podał przykład małej szkoły w Harlemie, w Nowym Jorku, w której jedna z nauczycielek wprowadziła dynamikę “przyjaciele, którzy oddychają”.

Codziennie przed rozpoczęciem zajęć dzieci w wieku 5 i 6 lat kładły się na materacach umieszczając na swoim brzuchu misia. Następnie nabierały powietrze w ciągu 3 sekund tak, aby ulubiony miś się podnosił. Następnie wykonywały wydech i powtarzały ćwiczenie.

Taka zabawa trwała zaledwie pięć minut, ale jej rezultaty były w oczach Golemana zdumiewające. Ćwiczenie to wzmacniało połączenia mózgowe dzieci, co przekładało się na ich zdolność utrzymywania uwagi i koncentracji. Były lepiej przygotowane do zarządzania własnymi emocjami. Uczniowie, którzy wykonywali te ćwiczenia przez jakieś dwa lata, wykazywali mniejsze skłonności do nadpobudliwości i byli bardziej skłonni do czytania i nauki. 

Jak widzimy, tak proste zajęcia jak ćwiczenia oddechowe wykonywane w naprawdę krótkim czasie, mogą znacznie się przyczynić do rozwoju intelektu i zdolności dziecka. Warto poświęcić temu uwagę. Oto niektóre z ćwiczeń, które z łatwością można wykonywać:

1. Gra w węża

Zabawa ta jest prosta, wesoła i przede wszystkim skuteczna. Jest jedną z ulubionych zabaw dzieci.

  • Dziecko siada na krześle z wyprostowanymi plecami.
  • Ręce kładzie na brzuchu i koncentruje się na poleceniach, które od nas usłyszy.
  • Teraz przez 4 sekundy wciąga powietrze nosem tak, aby czuły, że rośnie mu brzuch.
  • Następnie jego zadaniem jest powolne wypuszczanie powietrza przez zaciśnięte zęby, tak by uzyskało jak najdłuższe syczenie węża.

2. Dmuchanie wielkiego balona

Kolejne ćwiczenie oddechowe stanowi doskonałą zabawę.

  • Dziecko siada na krześle z wyprostowanymi plecami.
  • Jego zadaniem jest dmuchanie wielkiego niewidzialnego kolorowego balona.
  • W tym celu nabiera powietrze nosem i wypuszcza ustami wyobrażając sobie jak jego balon staje się coraz większy i większy.

Warto zaznaczyć, że w tym ćwiczeniu dzieci, podobnie jak dorośli, wykazują tendencję do nabierania powietrza przez usta. Dokładnie to zazwyczaj robimy, kiedy chcemy nadmuchać balon.

Z tego względu dziecko należy korygować tak, by podczas wykonywania ćwiczenia nabierało powietrze przez nos jednocześnie wypełniając powietrzem przeponę. Wypuszczanie powietrza powinno natomiast przypominać dmuchanie gigantycznego balona.

3. Oddychanie w stylu słonia

To również bardzo dobrze odbierane przez maluchy ćwiczenie oddechowe. Koniecznie zobacz jak poprawnie je wykonać.

  • Dziecko powinno zająć pozycję stojącą, nogi lekko rozszerzone.
  • Mówimy mu, że za chwilę zamieni się w słonika, więc koniecznie musi oddychać jak małe słoniątko.
  • Dziecko głęboko nabiera powietrze przez nos, a kiedy to robi, unosi ramiona tak, jakby to była trąba słonia. Jednocześnie napełnia powietrzem przeponę.
  • Następnie wydycha powietrze przez usta w sposób dźwięczny powoli opuszczając “trąbę” ku dołowi.
Słonik

4. Oddech lamparta

Naśladowanie oddechu tego dużego kota to ćwiczenie nieco bardziej złożone, które doskonale angażuje przeponę.

  • Dziecko na podłodze przybiera postawę kota.
  • Nabiera powietrze przez nos obserwując jak napełnia się jego brzuch i obniża kręgosłup.
  • Przy wydechu następuje opróżnienie brzucha i lekkie podniesienie pleców.

Dobrze jest, by ćwiczenia oddechowe dziecko wykonywało powoli, tak by jednocześnie mogły obserwować jak reaguje jego własne ciało.

Podsumowując, przypominamy, że to zaledwie kilka ćwiczeń oddechowych, które dobrze wpływają na dzieci. Warto poszukać również innych i wprowadzić w życie te, które sprawiają dziecku najwięcej przyjemności. Dzięki temu nauczy się ono prawidłowo oddychać, co stanie się dla niego niebywałą pomocą w dalszym rozwoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferraro, Dominique (2004) Qigong, ejercicios sencillos y técnicas de respiración para niños. Oniro
  • Gómez Vaca, P. A. (2019). Efectos de la atención en niños de 3 a 4 años en la aplicación de técnicas de relajación (Bachelor’s thesis, Universidad Casa Grande Facultad de Ecología Humana).
  • Calhoun, Y., Calhoun, M. R., & Hamory, N. (2008). Yoga for Kids to Teens: Themes, Relaxation Techniques, Games and an Introduction to Sola Stikk ™ Yoga. Sunstone Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.