Podobni: krótki film o tym, jak zanika kreatywność dzieci

kadr z filmu krótkometrażowego Alike

Podobni to prosty, szybki i ujmujący film krótkometrażowy. W mniej niż 8 minut pokazuje w graficzny i żywy sposób, jak niszczymy kreatywność naszych dzieci. Robimy to każdego dnia, gest po geście, słowo po słowie, dokładając do tego naszą nieobecność.

Ta historia jest dobrym przykładem tego, jak możemy pomóc naszym dzieciom przetrwać traumę zwaną „edukacją formalną”. Karteczki i jeszcze więcej karteczek, korekty i niezadowolenie z pracy domowej… To wszystko jest do pewnego stopnia przydatne, ale musimy się upewnić, że tymi działaniami nie umniejszamy ich zdolności twórczych.

„To jest właściwa odpowiedź”. „To nie jest logiczne”. „Popełnianie błędów jest powodem do wstydu”. „Zabawa to strata czasu”. To są myśli, które krążą w naszych głowach. To dlatego, że jako małe dzieci nauczono nas zmieniać nasze najbardziej kreatywne odpowiedzi, ponieważ nie pasowały do superustrukturyzowanego systemu.

Podobni – historia wielu z nas

Zamiast uczyć dzieci, jak szybko uzyskać właściwą odpowiedź, powinniśmy je uczyć, by nie stawiały sobie granic. Nie odrzucać pomysłów, które rozkwitają w ich umysłach, bez ich rzeczywistej analizy. To idealny sposób, aby nauczyć ich kreatywności.

Zanim dziecko straci wigor, a nawet jeśli zauważymy, że już go traci, my jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za rozjaśnienie jego życia i sprawienie, by jego spojrzenie znów było kolorowe.

Relacja z dziećmi musi być pełna śmiechu, przygody i szaleństwa. Musimy mówić w wymyślonym języku o „śledztwach” i „odkrywaniu wyimaginowanych światów”. Musimy rozmawiać o tworzeniu kształtów z cieni, przeprowadzaniu eksperymentów naukowych, opowiadać niestworzone historie….

Jako rodzice musimy pomóc im zarządzać światłami i cieniami ich umysłów, bulgotaniem ich emocji i melodią ich myśli. Nie powinniśmy podcinać im skrzydeł, bo bez nich nie mogą pozwolić swoim umysłom latać. A to jest podstawa ich rozwoju.

Podobny alfabet

Każde dziecko jest wyjątkowe i kreatywne na swój sposób. Każde z nich błyska swoimi osobistymi cechami, gdziekolwiek się pojawi. Na tej podstawie wszyscy jesteśmy geniuszami. Jednak, jak powiedział kiedyś Einstein, jeśli ocenisz rybę na podstawie jej zdolności do wspinania się na drzewo, będzie żyła przez całe życie myśląc, że jest głupia.

Film Podobni uczy nas, że inteligencja rozwija się poprzez nasze myśli. Dzięki nim budzą się nowe możliwości. Rozbudza się kreatywność i rozwijają umiejętności podejmowania decyzji…

Wskazówki, jak promować kreatywność u dzieci

Jak widać w filmie Podobni, ludzie zaczynają tracić kolor, borykają się z rutyną, nadmiernym obciążeniem pracą i „zbyt ustrukturyzowanym” światem. Z tych powodów musimy pamiętać, że dzieci potrzebują tych 7 rzeczy, aby rozwijać swoją kreatywność:

1. Popełnianie błędów

Jedną z największych przeszkód, z jakimi boryka się kreatywność, jest właśnie strach przed popełnianiem błędów. Gdybyśmy zamiast tego rozumieli nasze błędy jako źródło rozwoju od najmłodszych lat, strach by nie istniał. Przynajmniej nie byłby tak intensywny, żeby ograniczać nasze myśli.

2. Nuda i poczucie frustracji

Dziecko, które czuje się znudzone (i sfrustrowane tą nudą) jest największym źródłem wyobraźni, jakie istnieje na tym świecie. To niesamowite, jak dwie rzeczy nagle łączą się i pojawia się iskra kreatywności.

3. Myślenie w zabawny sposób

Wolność wypowiedzi zaczyna się od wolności myśli. Dzieci są bardzo wdzięczne za to, że mogą powiedzieć, co myślą i po prostu wybuchnąć śmiechem z powodu czegoś absurdalnego. Co jest bardziej satysfakcjonujące niż głośny śmiech do rozpuku? Ponadto pamiętaj, że najlepsza edukacja zaczyna się od dobrych przykładów. Wspaniale jest więc często nawiązywać z nimi zabawne rozmowy.

4. Praca zespołowa

Mówi się, że jeśli będziemy podróżować sami, dotrzemy do celu szybciej, ale jeśli będziemy podróżować z większą liczbą osób, dotrzemy dalej. Najmłodsi uwielbiają dzielić się chwilami z innymi dziećmi i innymi dorosłymi. Dlatego naprawdę lubią pracować w zespole. W ten sposób dzieci uczą się od innych i będą miały pewność, że również staną się doskonałym źródłem wiedzy.

5. Eksperymentowanie

Na przykład z jedzeniem, zabawkami i kamieniami… Niezależnie od tego, co myślą dorośli, wszystko może służyć jako sposób na eksperymentowanie i tworzenie nowych światów! Dlatego najlepszym materialnym prezentem dla dziecka jest kartonik i patyk. Najprostsze rzeczy są najbardziej wzbogacające.

6 Mówienie o prawdziwych problemach… i tych zmyślonych

Rozmowa o prawdziwych i wyimaginowanych problemach pomoże im w tworzeniu rozwiązań. Nic nie ekscytuje dziecka bardziej niż świetny pomysł. Najmłodsi uwielbiają mieć świadomość, że kontrola nad ich światem jest również w ich rękach.

7. ZABAWA!

Na siódmym miejscu, jako podstawa wszystkich poprzednich punktów, jest ZABAWA. Musimy stanowczo stwierdzić, że dzieci koniecznie powinny się bawić. Przez cały czas i ze wszystkim, co mogą dostać w swoje ręce. To jedyny sposób, w jaki uczą się wielu gier, a każdy rodzaj gry wymaga, aby pobudzali swoją wyobraźnię. Gry i zabawy to piękne narzędzie, które pomoże im rozbudzić emocje i stać się prawdziwymi architektami swojego życia.

Scroll to Top