Typowe błędy, które popełniasz po rozstaniu

Co możesz zrobić, aby pogodzić się z rozstaniem? Jakie środki możesz zastosować, aby inteligentnie poradzić sobie z możliwym bólem? Dowiedz się tutaj.
Typowe błędy, które popełniasz po rozstaniu

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2022

Radzenie sobie z rozstaniem nie jest łatwe, zwłaszcza gdy to Twój partner zakończył związek. Możesz być przeciwna jego decyzji. Nie ma to jednak znaczenia. Jeśli Twój partner zdecydował, że nie chce być z Tobą w związku, w zasadzie nic nie możesz na to poradzić. W tym trudnym okresie zdarza nam się jednak popełniać pełne typowe błędy, które omówimy poniżej.

Chociaż jasne jest, że Wasza relacja się pogorszyła, a wszelkie próby jej naprawy okazały się bezowocne, nadal możesz odczuwać duży opór przed zerwaniem. Ta niechęć do zaakceptowania faktów czasami prowadzi do popełniania szeregu błędów.

Problem w tym, że jeśli nie uda nam się w rozsądny sposób pogodzić z rozstaniem, żałoba może się przedłużyć lub nasilić. Samo w sobie jest to bolesne, ale jeśli dodasz do tego inne niepotrzebne zachowania, będzie to jak posypanie rany solą – tylko pogorszy sytuację Co więc powinnaś, a czego nie powinnaś robić po zerwaniu? Oto typowe błędy popełniane po rozstaniu.

Człowiek, który nie przeszedł przez piekło swoich namiętności, nigdy ich nie przezwyciężył ”.

-Carl Gustav Jung-

Typowe błędy, które popełniamy po rozstaniu

1. Wywieranie na sobie presji

Pierwszym błędem, który robisz po zerwaniu, jest wywieranie na sobie presji. Powinnaś zrozumieć, że nie musisz przezwyciężać tej sytuacji w krótkim czasie ani odpychać dyskomfortu, który czujesz. Zmuszanie się do dobrego samopoczucia w tej chwili tylko je pogorszy.

Daj sobie przestrzeń i czas. Utrata bliskiej osoby może wywołać nie tylko smutek, ale także złość, frustrację i naprawdę intensywne poczucie utraty kontroli. Próba odrzucenia tych emocji sprawi, że zostaną one w Tobie na dłużej. Inteligencja emocjonalna krąży innymi kanałami, bardziej subtelnymi, ale jednocześnie mniej bezpośrednimi.

Smutna dziewczyna
Zakładając, że po rozstaniu szybko poczujesz się lepiej, możesz zwiększyć swój ból i dyskomfort.

2. Szukanie kogoś, kto zajmie miejsce Twojego partnera

Rozpoczynanie nowego związku tuż po zerwaniu zwykle nie jest dobrym pomysłem, chociaż w niektórych przypadkach może zadziałać. Dlatego też nie jest to zmienna determinująca, ale równocześnie jest istotna. Ani umysł, ani ludzkie emocje nie działają w sposób automatyczny. Nie możesz trzymać kciuków i oczekiwać, że przeszłość zniknie bez wpływu na teraźniejszość.

Z drugiej strony nowy związek może być udany, jeśli zakończenie poprzedniego nie wywołało u Ciebie traumy. W przeciwnym razie będziesz tylko bardziej zdezorientowana. Jest prawdopodobne, że nieświadomie będziesz trwać w konfliktach, które doprowadziły do rozstania z poprzednim partnerem. Zmieni się jedynie druga strona. Lepiej najpierw wyleczyć swoje wnętrze, zanim spróbujesz wejść w nowy związek.

3. Nakłanianie byłego partnera do zmiany zdania

Innym częstym błędem jest opieranie się faktom. Niektórzy ludzie karmią się fantazją, że mogą wrócić do byłego partnera i wskrzesić związek, dając drugiej osobie trochę czasu, by następnie próbować przekonać ją do zmiany zdania.

Jeśli mówimy o związku między dwojgiem dorosłych, powyższa sytuacja nie ma większego sensu. Jeśli osiągnęliście w relacji punkt krytyczny, to dlatego, że coś było nie tak. Na początku kłopotów mogłaś próbować sprawić, by Twój partner spojrzał na pewne rzeczy z innego punktu widzenia. Jeśli jednak to nie zadziałało, nic nie może być zdrowsze niż uszanowanie jego decyzji i pójście naprzód.

4. Szpiegowanie swojego eks

Sprawdzanie tego, co robi lub czego nie robi Twój były, nie jest najlepszym pomysłem, gdy chcesz się pogodzić z rozstaniem. Takie zachowanie szkodzi na kilka sposobów. Po pierwsze, nie pozwala na rozgraniczenie przeszłości od teraźniejszości. Wciąż skupiasz się na związku, który już nie istnieje.

Po drugie, pozwoli Ci to zobaczyć tylko część codzienności drugiej osoby. Najprawdopodobniej skłoni Cię to do snucia wielu domysłów, z czego większość będzie błędna. W tych warunkach nie jest łatwo być obiektywną i jest prawie pewne, że skończysz z głową pełną scenariuszy (pozytywncyh lub negatywnych), które nie będą mieć żadnych podstaw.

Smutna nastolatka z telefonem komórkowym
Szpiegowanie życia byłego partnera zwykle utrudnia pójście do przodu.

5. Zmuszanie się do bycia przyjaciółmi

Polubowne rozstanie często jest najlepszym rozwiązaniem, ale nie powinniście próbować na siłę być przyjaciółmi. Jest to w zasadzie niemożliwe, zwłaszcza jeśli w Waszym związku było dużo miłości, namiętności i konfliktów. Ta rzekoma przyjaźń jest zwykle tylko próbą zachowania relacji, która już się skończyła.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z rozstaniem jest zaakceptowanie zakończenia pewnego etapu. Nie ma nic lepszego niż unikanie kontaktu z byłym partnerem. Daj sobie czas, połącz się z własną rzeczywistością i poszukaj nowych ścieżek życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, F. E., & Ilabaca Martínez, D. (2013). Ruptura de pareja, afrontamiento y bienestar psicológico en adultos jóvenes. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP, 11(2), 42-60.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.