Pocałunek - jego anatomia i skutki

Pocałunek - jego anatomia i skutki
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2018

Choć pocałunek jako taki jest codziennością, nadal ukrywa w sobie dużo zagadek. Nie wiemy na pewno, jakiemu celu służy. Nie zgadzamy się również w tym, czy jest zachowaniem nabytym, czy jednak czymś instynktownym.

Nauka próbowała dotrzeć do sedna. Celem badań było ustalenie anatomii pocałunku i jego skutków.

Charles Darwin, ojciec teorii ewolucji, pisał o naturze tego najbardziej romantycznego czynu. W swojej pracy “O wyrażaniu emocji u człowieka i zwierząt” zaznaczył, że pocałunek był przede wszystkim gestem społecznym.

Charles Darwin powiedział także, że pocałunek jest wynikiem wrodzonego pragnienia bycia rozpoznanym i nawiązywania relacji. Jest to sposób na “czerpanie przyjemności z bliskiego kontaktu z osobą”.

Niemniej jednak istnieją dane, które podważają to stwierdzenie. Na przykład wiemy, iż 10% światowych kultur nie traktuje całowania jako część swoich zwyczajów.

Są też społeczeństwa, które nadają pocałunkom całkiem inne znaczenie. Wydaje się więc, że nie możemy zwyczajnie ograniczyć anatomię pocałunku do jedynie wyrażenia miłości.

“Zaletą czasu jest to, że leczy rany. Złą rzeczą w pocałunkach jest to, że powodują uzależnienie”

-Joaquin Sabina-

Anatomia pocałunku z biologicznego punktu widzenia

Z fizycznego punktu widzenia pocałunek to “kontakt usta-usta między dwojgiem ludzi lub nacisk ust jednej osoby na ciało drugiej osoby”.

Ta definicja należy do Sherila Kirshenbauma, biologa z University of Texas. To najbardziej podstawowa anatomia pocałunku.

Co ciekawe, każdy pocałunek angażuje co najmniej 32 różnych mięśni.

Pocałunek chłopaka i dziewczyny

Z fizjologicznego punktu widzenia pocałunek jest znacznie bardziej złożony. Ten gest jest wymianą informacji zmysłowych. Obejmuje zmysły smaku, zapachu i dotyku. Pocałunek wiąże się również z reakcją chemiczną, której posłańcami są feromony.

Kiedy całujesz kogoś, powodujesz w swoim ciele falę aktywności hormonalnej. Oksytocyna dostaje się do krwiobiegu. Jak już wiesz, ten hormon jest znany jako “hormon miłości” i sprawia, że ​​czujesz się dobrze.

Wraz z tym wszystkim, pod koniec pocałunku, ciało otrzymuje dużą dawkę serotoniny. To także polepsza samopoczucie. Z tych wszystkich powodów należy powiedzieć, że anatomia pocałunku to również anatomia przyjemnego momentu.

Jakie znaczenie ma pocałunek

Jednym z pytań, które stawiamy na samym początku, jest to, czy całowanie jest czymś instynktowne, czy raczej umiejętnością nabytą. Jest kilka faktów, które przechylają równowagę w kierunku drugiego tłumaczenia. Jednym z nich jest stosowanie pocałunku przez całą historię ludzkości.

Na przykład, w średniowieczu pocałunek był przez pewien czas zakazany. Wówczas tylko analfabeci używali pocałunku. I nie dlatego, że się nawzajem lubili. Stosowali go do pieczętowania kontraktów, ponieważ nie byli w stanie ich podpisać.

Podobnie naukowcy ustalili, że anatomia pocałunku dla kobiet oznacza coś innego niż dla mężczyzn. Kobiety bardziej docenią ten gest. Uważają go za cel sam w sobie. Doceniają zarówno przed, jak i po stosunku seksualnym. Z drugiej strony mężczyźni uważają pocałunki za bezpośredni prekursor seksu.

Pocałunek - obraz Klimta

Inne interesujące fakty o pocałunku

Mimo iż może się wydawać, że ludzie kierują się kulturą bardziej niż instynktem, ten ostatni czynnik ma tak samo wielkie znaczenie w akcie całowania. Możemy to udowodnić z prostego faktu.

Nasi przodkowie nauczyli się szybciej rozpoznawać czerwony kolor. W ten sposób mogli szybko zlokalizować dojrzały owoc. Te elementy były niezbędne do przetrwania.

Wiele starożytnych kultur kładło duży nacisk na podkreślanie ludzkich ust. To szczególnie się sprawdzało w przypadku kobiecych ust.

Dlatego wiele kobiet opracowało metody “wywinięcia” ust, innymi słowy, ukształtowanie na zewnątrz. Wtedy usta były bardziej czerwone.

To sugeruje, że starożytne kultury tworzyły związek między ustami a przetrwaniem. Ten konkretny przykład potwierdza hipotezę o instynkcie.

Para całuje się

W trakcie całowania się wymieniamy się około 40 000 mikroorganizmów. Pocałunek stymuluje wydzielanie śliny, dzięki czemu chwilowo poprawia się oddech.

Naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy każdego poranku całują bliską osobę, są mniej narażeni na ryzyko zachorowania. Przytrafia im się również mniej wypadków drogowych oraz żyją nawet o pięć lat dłużej.

Pocałunek ma wiele aspektów, których jeszcze nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Ale… możemy powiedzieć, że anatomia pocałunku zawiera wspaniałe tajemnice, które są ściśle związane ze szczęściem i życiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.