Pierwsze wrażenie, czyli co zrobić, żeby dobrze wypaść

Istnieją dwa elementy, które według badań są kluczowe, aby wywołać dobre pierwsze wrażenie i wykraczają poza atrakcyjność fizyczną. Mają związek z emocjonalnym połączeniem. Dowiedz się o nich tutaj.

Uśmiech i dobre pierwsze wrażenie

Jaki jest sekret tworzenia wspólnego, uniwersalnego pomysłu na dobre pierwsze wrażenie? To wspólne i uniwersalne pragnienie. Wstępna ocena danej osoby zajmuje średnio od dziewięciu sekund do dwóch minut. To właśnie w tych kilku chwilach decydujemy, czy nowo poznana osoba przypadła nam do gustu i czy wzbudza zaufanie.

Jak podobno powiedział Oscar Wilde, nigdy nie ma się drugiej szansy, aby wywołać na kimś dobre pierwsze wrażenie. Rzeczywiście, to prawda, że w ramach tych procesów psychologicznych osądy i uprzedzenia są osłabione, podobnie jak najbardziej złożone nieświadome atrybucje. W rzeczywistości mózg ma bardzo mało czasu na ocenę, czy osoba, którą właśnie spotkaliśmy, jest godna zaufania, czy nie.

Z tego powodu trudno być obiektywnym w tej sprawie. Co więcej, stale dokonujemy oceny. Robimy to, aby dostosować swoje zachowanie do różnych napotykanych bodźców.

Nauka twierdzi, że pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne i działa jak wstępny filtr tego, co może się wydarzyć później. Nie powinno nas to przerażać. W rzeczywistości wiedza o tym, o jakie elementy, gesty, postawy czy niuanse trzeba zadbać, aby uzyskać pozytywny efekt, daje ogromną przewagę. Zobaczmy więc jakie czynniki są istotne, by wywołać dobre pierwsze wrażenie.

„Czasami spotykamy ludzi, nawet zupełnie obcych, którzy zaczynają nas interesować od pierwszej chwili, jakoś nagle, naraz, zanim padnie pierwsze słowo”.

-Fiodor Dostojewski-

Mężczyzna utrzymuje kontakt wzrokowy

Sekret tego jak wywołać dobre pierwsze wrażenie

Wspomnieliśmy już, że na pierwsze wrażenie wpływa wiele czynników, takich jak poznanie społeczne i różne nieświadome postawy. Jednak dowody wskazują, że atrakcyjni ludzie zawsze mają przewagę. Ponieważ przyciągają więcej ludzi, to z kolei generuje większą pewność siebie, aż do potwierdzenia klasycznego błędu poznawczego, że „to, co piękne, musi być dobre”.

Osądzasz innych, a oni osądzają Ciebie. W rzeczywistości nieustannie oceniasz ludzi wokół siebie, pozwalając się ponieść dziwnemu skrzyżowaniu obiektywności i subiektywności.

Niezwykle trudno jest nauce zdefiniować wszystkie zmienne, które odgrywają rolę w wywołaniu pierwszego wrażenia. Jednak jedno takie badanie zostało przeprowadzone przez University of Missouri. W tej pracy autorzy starali się zrozumieć mechanizm działania pierwszego wrażenia, jakie wywarli na kandydatach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak wyniki nie były tak oczywiste, jak mogliby sobie życzyć. W rzeczywistości każdy ankieter miał tendencję do skupiania się na wielu różnych aspektach.

Niemniej jednak inne badanie z 2016 r. wskazało na coś bardziej konkretnego i rozstrzygającego. W rzeczywistości, według tych autorów, istnieje sekret tego jak wywołać dobre pierwsze wrażenie.

Spojrzenie, które przekazuje energię

Prace te zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Saint Andrews (Szkocja), Instytucie Karolinska (Szwecja) oraz Uniwersytecie Sztokholmskim (Szwecja). Zwrócili uwagę na fakt, o którym już wspomnieliśmy, że na pierwsze wrażenie wpływa zazwyczaj atrakcyjność twarzy danej osoby. Istnieją jednak wyrazy twarzy, które mogą okazać się skuteczne w poprawie pierwszego wrażenia.

Pierwszym z nich jest otwarcie powiek. Szeroko otwarte oczy urzekają i oznaczają dla innych szereg subiektywnych informacji.

Twój mózg jest przyzwyczajony do wyciągania szybkich wniosków z drobnych szczegółów. Z tego powodu szeroko otwarte i wybudzone spojrzenie sprawia, że myślisz, że osoba przed tobą jest inteligentna, dynamiczna, pozytywna i jest kimś, komu możesz zaufać. Z drugiej strony, osoba zmęczona lub smutna z nie tak szeroko otwartymi oczami wydaje się bardziej mroczna.

Sekret robienia lepszego wrażenia może tkwić w tym czynniku również z innego powodu. Otóż kontakt wzrokowy jest kluczem do dotarcia do drugiej osoby. Jeśli zrobisz to z szerokim, otwartym i zainteresowanym spojrzeniem, zostawisz głęboki emocjonalny ślad, który trudno będzie zapomnieć.

Uśmiechnięta kobieta

Subtelny uśmiech

Uśmiechnij się, ale nie zbyt intensywnie. Lekko unieś usta, ale nie w przesadny sposób, ponieważ sugeruje to fałsz lub nerwowość. Rzeczywiście, uśmiech zawsze robi dobre wrażenie. W rzeczywistości ten gest jest najskuteczniejszą formą spoiwa społecznego. Zawsze powinien Ci towarzyszyć.

W świecie, w którym wszyscy szybko osądzamy, uśmiech zawsze może pomóc. Jednak badania sugerują, że musi on być subtelny, zrelaksowany i sugestywny, ale nigdy wymuszony. Osiągnięcie tego rodzaju uśmiechu może nie być tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Z tego powodu nie zaszkodzi ćwiczyć przed lustrem, aby uzyskać naturalną, empatyczną i przyjazną ekspresję.

Podsumowując, zawsze pamiętaj, że mechanika pierwszego wrażenia wykracza daleko poza powitanie czy uścisk dłoni. W rzeczywistości, jak wspomnieliśmy wcześniej, masz od dziewięciu sekund do dwóch minut, aby wywołać na kimś pozytywne wrażenie. Dlatego nie wahaj się zastosować otwartego spojrzenia i szczerego uśmiechu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ambady, N., & Rosenthal, R. (1993). Half a minute: Predicting teacher evaluations from thin slices of nonverbal behavior and physical attractiveness. Journal of Personality and Social Psychology64, 431–441.
  • Cunningham, M. R. (1986). Measuring the physical in physical attractiveness: Quasi-experiments on the sociobiology of female facial beauty. Journal of Personality and Social Psychology, 50(5), 925–935. https://doi.org/10.1037/0022-3514.50.5.925
  • Dougherty, T. W., Turban, D. B., & Callender, J. C. (1994). Confirming first impressions in the employment interview: A field study of interviewer behavior. Journal of Applied Psychology79, 659–665.
  • Talamas SN, Mavor KI, Axelsson J, Sundelin T, Perrett DI. Eyelid-openness and mouth curvature influence perceived intelligence beyond attractiveness. J Exp Psychol Gen. 2016 May;145(5):603-620. doi: 10.1037/xge0000152. Epub 2016 Feb 25. PMID: 26913618.
Scroll to Top